Eesti uudised

Repinski kloostri nimel välja petmisest: "Rahaliselt raske aeg tingis selle, et vanematel polnud meiel võimalik talveriideidki osta." (261)

Toimetas Geidi Raud, 2. detsember 2016 18:00
Foto: Jörgen Norkroos
Martin Repinski selgitas, miks ta 15 aastat tagasi Kuremäe kloostri nimel raha välja pettis. Põhjusena nimetab ta selle, et tema pere oli niivõrd vaene, et vanemad ei jõudnud lastele talveriideidki osta.

Martin Repinski edastas Õhtulehele järgneva kommentaari:

Samal teemal

Tegemist on väga isikliku ja raske teemaga, pean selle eest vabandama ja seda põhjalikumalt selgitama. 

Toona oli minu perel väga keeruline aeg, kus mõlemad vanemad olid oma töö põlevkivisektoris kaotanud. Nagu toona veel sadade peredega Ida-Virumaal juhtus. Rahaliselt raske aeg tingis selle, et vanematel polnud võimalik meile - lastele - talveriideidki osta.

Sellest tingituna panin ajalehte kuulutuse annetuste kogumiseks Kuremäe kloostrile, kuid enda pangakonto numbri. Väga rumal tegu, mille eest vabandan.

Ükski annetus küll kohale ei jõudnud ning klooster pöördus igati õigustatult politsei poole asjaolude välja selgitamiseks. Kui kloostris teada saadi, et tegemist on lapse rumala teoga, soovisid nad avaldust tagasi võtta, kuid selleks oli juba liiga hilja. 

Toonane tegu oli tõeliselt rumal, kuid see ei muuda seda muidugi olematuks ja pean selle eest vabandama.

Mis puudutab minu hilisemat suhtlust Kuremäe kloostriga, siis mul on väga hea meel, et olen saanud neid ettevõtjana aidata. Aeg-ajalt viin sinna Konju saaduseid, millest kloostris kõikvõimalikku vajalikku valmistatakse ning samuti aitan kloostrit põllumajandustööde tegemisel.

Olen tänulik, et olen saanud oma nooruse rumalust veidigi heastada.

Muide, Kuremäe iguumenja oli esimene inimene, kellele helistasin, et küsida nõu, kas võtan ministrikoha vastu. Ta andis mulle oma õnnistuse. 

ERR-i käsutuses oleva kohtuotsuse kohaselt mõistis Ida-Viru maakohus Repinski 2002. aasta 12. augustil lihtmenetluse kokkuleppega süüdi kelmuse katses ja karistas teda tingimisi kolme kuu pikkuse vangistusega üheaastase katseajaga.

Süüdistuse järgi avaldas 2001. aasta oktoobris toona veel 15-aastane Repinski ajalehes Infopress kuulutuse, milles kutsus inimesi annetama Kuremäe kloostrile rüvetatud haudade taastamiseks ja lisas kuulutusele oma isikliku arveldusarve Ühispangas.