Maailm

Vene kosmoselaev plahvatas (21)

Toimetas Piret Pappel, 2. detsember 2016 11:22
Vene varustuslaeva Progress MS-04 startFoto: HANDOUT
Vene kosmoseagentuuri Roskosmos mehitamata veolaev Progress MS-04 plahvatas eile, teatas agentuur oma Facebookis ja Twitteris.

Õnnetus juhtus kuuendal lennuminutil. Kasahstanist Bajkongõri kosmodroomilt startinud raketi kolmas aste lakkas töötamast. Veolaev ei jõudnudki orbiidile, vaid langes tagasi Maa atmosfääri ning põles ära. Katastroof juhtus asustamata piirkonna kohal.

 

Samal teemal

Laev suundus rahvusvahelisse kosmosejaama, selle koormaks oli ligemale 2400 kilogrammi varustust ja toitu. NASA kinnitusel on rahvusvahelise kosmosejaama pardal piisavalt varusid. Veolaevade graafikut korraldatakse nii, et ühe või kahe varustuslennu nurjumine ei sea astronautide elu ohtu.

Vene veolaevadega on õnnetusi juhtunud ka varem. 2015. aasta kevadel kaotasid venelased kontrolli varustuslaeva üle, see hakkas kontrollimatult pöörlema, kukkus kümmekond päeva hiljem tagasi Maa atmosfääri ning põles ära.

Järgmine varustuslaev peaks kosmosejaama poole startima juba järgmisel nädalal. Toda lendu korraldab Jaapani kosmoseagentuur JAXA. Rahvusvahelise kosmosejaama varustajaid ongi kokku neli: Roskosmos, JAXA ja erafirmad SpaceX ja Orbital ATK.

Inimesi saab kosmosejaama ja sealt ära lennutada ainult venelaste kosmoselaevaga Sojuz. Spacex ja Boeing töötavad oma kosmoselaevade kallal, kuid seniks peavad nii NASA kui Euroopa kosmoseagentuur ESA lootma Roskosmosele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee