Maailm

Colombia kongress kinnitas pool sajandit kestnud kodusõja lõpetava leppe 

Toimetas Piret Pappel, 1. detsember 2016 08:20
Colombia kongressi esindajatekoda rahulepet arutamasFoto: GUILLERMO LEGARIA
Colombia kongress kinnitas leppe, millega sõlmitakse rahu valitsuse ja vasakpoolse sissirühmituse Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) vahel, teatas BBC.

Esindajatekoda toetas lepet ühehäälselt, päev varem andis sellele oma heakskiidu ka senat. President Juan Manuel Santos, kes sai rahuprotsessi eest tänavuse Nobeli rahupreemia, nimetas seda ajalooliseks päevaks. Sissid peaksid nüüd lähima kuue kuu jooksul relvad üle andma ja moodustama enda liikmetest poliitilise partei.

Sõda Colombia valitsuse ja FARCi vahel algas 1960. aastal. Kodusõjas on hukkunud 260 000 inimest, kuus miljonit on pidanud põgenema. Sel suvel sõlmisid FARC ja valitsus relvarahu. 27. septembril kirjutasid Santos ja FARCi juht  Rodrigo Londoño alla ametlikule rahulepingule.

Sõja ametlikuks lõpetamiseks oli vajalik veel riikliku rahvahääletuse tulemust. Paraku ütlesid colombialased 2. oktoobril ametlikule rahulepingule napilt "ei". Inimeste hinnangul tegi valitsus läbirääkimistel sissidele liiga palju järeleandmisi ja seetõttu asuti uutele läbirääkimistele.

Samal teemal

10.10.2016
Colombia president annetab Nobeli rahupreemia raha kodusõja ohvritele
07.10.2016
Nobeli rahupreemia sai Colombia president
25.08.2016
Colombia valitsus ja FARC sõlmisid lõpliku rahuleppe