ÕNNETU SURM: 24. novembri öösel kihutas Lõuna-Šveitsis teelt välja Lugano järve BMW X6. Õnnetuses hukkusid vene printsess Dianaks kutsutud 19aastane Diana Lebedeva ja 23aastane Azer Yakubov.Foto: Facebook
Aadu Hiietamm 30. november 2016 04:00
Šveitsis sõitis 24. novembri öösel Lugano järve luksuslik BMW X6, milles istunud noor naine ja mees uppusid. Isikute tuvastamisel selgus, et uppunud olid tuntud inimesed – Vene ärimehe Platon Lebedevi 19aastane lapselaps Diana Lebedeva ja Azerbaidžaani diplomaadi 23aastane poeg Azer Yagubov.

Diana Lebedeva Foto: Twitter

Raske saatuselöök enne juubelisünnipäeva 

Platon Lebedev vabanes vanglast 2014. aasta jaanuaris. Eile sai ta 60aastaseks. Juubelisünnipäeva eel tabas teda väga raske saatuselöök, mida mõni meediaväljaanne nimetas Jukose needuseks. Jukos oli teatavasti naftakompanii, millega seotud rikkumiste eest Vene kohus Platon Lebedevile ja Mihhail Hodorkovskile vanglakaristuse mõistis.

Vaid viis päeva enne juubelit kaotas Platon Lebedev lapselapse. 24. novembri öösel kella kolme paiku kaotas Lõuna-Šveitsis Ticino kantonis Lugano järve ääres juhitavuse BMW X6, lõhkus Ponte del Diavolo silla (Kuradisilla) piirde ning paiskus järve. Ajaleht Blick lisab, et sellel sillal juhtub sageli õnnetusi.

Auto järvest välja toomisel selgus, et selles olid noore naise ja noore mehe surnukeha. Hukkunud tuvastati 25. novembril. Selgus, et autoroolis oli õnnetuse ajal Azerbaidžaani diplomaadi 23aastane poeg Azer Yagubov ja tema kõrval istus 19aastane Diana Lebedeva, kelle vanaisa on Platon Lebedev. Nii Azer Yagubov kui Diana Lebedeva õppisid Šveitsis, vastavalt Luganos ja St. Gallenis. Vene meedia andmetel olid nad sõbrad.

Tänu vanaisale elas Diana Lebedeva luksuslikku elu ja kuulus Vene kõrgkihi hulka. Teda võis sageli näha lõbutsemas Los Angeleses, Monacos ja Zürichis. Instagramis pidas Diana Lebedeva ladydd11 nime all kontot, millel oli üle 15 000 jälgija. Sinna riputas ta endast regulaarselt üles glamuurseid fotosid. Sõbrad kutsusid Diana Lebedevat sageli vene printsess Dianaks. Saatuse tahtel suri Diana Lebedeva samuti autoõnnetuses nagu printsess Diana, kelle surmast Pariisis möödus tänavu 31. augustil 19 aastat. 

Vene meedia: toimus võidukihutamine 

Mitu Vene meediaväljaannet teatas varsti pärast õnnetust, et Azer Yagubovile ja Diana Lebedevale sai saatuslikuks võidukihutamine. Väidetavalt oli üks tunnistaja näinud õnnetuskohas kaht kihutavat autot.

Ajaleht Blick kirjutab, et illegaalsed võidusõidud on eriti populaarsed Venemaal. 2009. aastal korraldasid aga neli Vene noorukit luksusautodel võiduajamise Genfi järve ääres. Sõidukiirus ulatus 220 kilomeetrini tunnis, kui lubatud oli vaid 80kilomeetrine tunnikiirus. Toonane võiduajamine lõppes avariiga. 22aastane purjus Zija Babajev kihutas oma Lamborghiniga otsa Volkswagen Golfile, mille roolis oli 70aastane Saksa pensionär. Viimane sai üliraskeid vigastusi, kuid jäi õnnekombel ellu. Möödunud aastal mõistis Šveitsi kohus Zija Babajevi kaheks aastaks tingimisi vangi ja trahvis teda ka 10 000 frangiga.

Šveitsi politsei Diana Lebedeva ja Azer Yakubovi surma uurimisel võiduajamise versiooni ei kinnita. Ajalehe Blick järelepärimisele vastati Ticino kantonipolitseist, et uurimine jätkub kõigis suundades.

Diana Lebedeva parim sõbranna, laulja Dmitri Malikovi tütar Stefania Malikova kirjutas kuulujuttude hajutamiseks oma Instagrami kontol, et mingit võiduajamist ei toimunud ja teelt väljasõidu põhjused peituvad uduses ilmas ja libedas tees.

Vene oligarhi Igor Kudrjaškini tütar Nastja rääkis meediale, et vestles Diana Lebedevaga vaid mõni päev enne tema õnnetut surma. Diana oli öelnud, et tahab koju tagasi pöörduda, sest igatseb kõiki sõpru näha. "Ka mina igatsen sinu järele, Diana. Igatsen ja nutan. Sa jääd igavesti minu südamesse," kinnitas Nastja. Ta lisas, et tutvus Dianaga viis aasta tagasi oma sünnipäeval ja neist said kohe sõbrannad.

Azer Yakubovi isa sõnul rääkis ta pojaga päev enne õnnetust. Kõik oli siis korras. Alkoholi Azer Yakubov ei tarvitanud, lisas isa.

Sillalt järve sõitnud BMW X6 kuulus Azer Yakubovile. Noormees oli Šveitsis elanud juba üheksa aastat ja ta õppis Luganos Franklini ülikoolis. Azer oli tõeline härrasmees, kellega käis kõikjal kaasas positiivne energia, kinnitasid tema tuttavad.