Eesti uudised

Lisatud Keskerakonna ja Edgar Savisaare kaitsja kommentaar!

Savisaar läheb kohtu alla (118)

Toimetas Piret Pappel, Andra Nõlvak, 29. november 2016 16:22
Edgar SavisaarFoto: Tiina Kõrtsini
Riigiprokuratuur süüdistab Keskerakonna endist esimeest Savisaart altkäemaksu võtmises, rahapesus, keelatud annetuste vastuvõtmises ja Tallinna linna raha omastamises.

Riigiprokuratuur teatas täna, et esitas kriminaalmenetluse raames süüdistuse kuritegude toimepanemises Tallinna linnapeale, kelle suhtes kehtib kohtumäärus ametist kõrvaldamise kohta, MTÜle Eesti Keskerakond, endisele Tallinna linnavalitsuse nõunikule, volikogu esimehele ning viiele ettevõtjale. 

Samal teemal

ERRi uudisportaali teatel on Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistuse saanud ärimehed Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin, Hillar Teder ja Vello Kunman. Reklaamiärimees Paavo Pettai sai süüdistuse võltsimises ja keelatud annetuse andmisele kaasa aitamises. Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot süüdistatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistatakse ekspoliitik Villu Reiljani.

Riigiprokuratuuri teatel on Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele esitatud süüdistus korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises.

Esitatud süüdistuse kohaselt võttis Savisaar Tallinna linnapeana altkäemaksu vastu ja nõustus sellega seoses oma tööülesannete täitmisega. Samuti süüdistatakse teda linnale eraldatud eelarveliste vahendite kuritarvitamises: Tallinna linnaeelarve raha kasutati 2013. aastal kohaliku omavalitsuse volikogu valimisreklaamide valmistamiseks.

Edgar Savisaar Foto: Tiina Kõrtsini

Kohtueelse menetluse käigus esitati kahtlustus mitmele linnavalitsuse ametnikule ja eraisikule. Seitsme ametiisiku suhtes lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse selle  aluse puudumise tõttu, kuna ametnike tegevus ei olnud kantud tahtlusest omastada linna vara erakonnale ega sellega seotud inimestele. Seitsme inimese suhtes lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse oportuniteedi põhimõtetel. See tähendab, et prokuratuuri hinnangul on kahtlustuse saanud inimeste poolt toime pandud kuritegu tuvastatud, kuid nende süü ja roll kuriteo toimepanemisel ei olnud määrav. Kõnealustele inimestele on määratud rahaline kohustus, mis tasutakse riigituludesse,  lisaks peavad nad hüvitama osaliselt kriminaalmenetluse kulud. 

Riigiprokuratuuri juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus selgitas, et kohtueelse menetluse ajal ühendati kolm menetluses olevat kriminaalasja, mille raames esitati süüdistus erinevate kuritegude toimepanemises. Kõnealuse kriminaalasja raames on arestitud konfiskeerimise asendamise tagamiseks sularaha kokku summas üle 200 000 euro. 

„Kõnealuste juhtumite uurimisega oleme jõudnud järgmisesse faasi ehk süüdistusakti  kohtusse saatmiseni. Kuna kohtumenetlus on veel ees, siis kriminaalasja raames kogutud tõendite ning süüdistuse sisu detailne avaldamine jääb kohtusaali,“ sõnas juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus. 

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi kaitsepolitseiamet ning juhtis riigiprokuratuur. Eelistungi aega ei ole veel kohtu poolt määratud.

"Ees seisab ettevalmistamine kohtumenetluses, järgnevalt määrab kohus aja korraldavaks eelistungiks, enne mida peavad kaitsjad esitama kohtule kaitseaktid ja taotlused," selgitas Nääs.

"Tähelepanuväärne on ka ilmselt asjaolu, et vahetult enne süüdistuse esitamist saatis Riigiprokuratuur kaitsjatele üle 300 lehekülje täiendavaid tõendeid. Kahetsusväärselt ei jätnud Riigiprokuratuur aga kaitsjatele võimalust nende tõendite osas taotlusi või seisukohti esitada, vaid saatis asja enne seda menetlusõigust rikkudes kohtusse," lisas Nääs

Samal teemal

12.12.2016
Savisaare advokaat Oliver Nääs: elus on õnne vaja!
02.12.2016
Euroopa Inimõiguste Kohtu jättis Savisaare mure külmaks: tema kaebust ei hakatud arutama
01.12.2016
Euroopa Inimõiguste Kohus lükkas Savisaare kaebuse tagasi
30.11.2016
Sotsid nõuavad Kallo tagasiastumist