MERKELI MUUTUMINE: Need neli fotot Angela Merkelist pärinevad aastatest 2005, 2009, 2013 ja 2016 ehk siis pärast kolme valimisvõitu ning neljas on tehtud seoses tema värske otsusega kandideerida tuleval sügisel koguni neljandaks ametiajaks.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 22. november 2016 04:00
Saksamaa liidukantsler kandideerib neljandaks ametiajaks.

Võim on sedavõrd magus, et alates 2005. aastast Saksamaa valitsust juhtiv Angela Merkel teatas pühapäeva õhtul: kandideerin tuleval sügisel peetavatel parlamendivalimistel juba neljandaks tähtajaks. 

2014. aastal olid paljud Saksamaa meediaväljaanded veendunud, et liidukantsler Angela Merkel paneb veel enne järgmisi valimisi ameti vabatahtlikult maha. Paraku arvajad eksisid ja Merkel otsustas kandideerida taas nii kristlike demokraatide parteijuhiks kui ka tuleval sügisel peetavatel parlamendivalimistel liidukantsleriks. 

Otsus tuli pärast Obama visiiti 

Veel läinud nädala neljapäeval ütles Angela Merkel USA presidendi Barack Obama lahkumist kommenteerides, et demokraatia elab muudatustest. USAs teatavasti on presidendi ametiaeg piiratud maksimaalselt kahe nelja-aastase ajaga ehk kaheksa aastaga. Merkel on aga nüüd otsustanud oma sõnu süüa ja üritada liidukantsleri ametis püsida koguni 16 aastat.

62aastane Angela Merkel tegi kandideerimisotsuse teatavaks vahetult pärast ametist lahkuva USA presidendi Barack Obama lahkumisvisiiti Berliini. Obama kinnitas pärast kohtumist Merkeliga, et kui ta oleks sakslane, siis valiks ta Merkeli.

Angela Merkel kinnitas pühapäeva õhtul, et otsus neljandaks tähtajaks liidukantsleriks kandideerida sündis raskelt. "Mõtlesin lõputult selle üle järele," ütles ta.

Kristlik-demokraatliku Uniooni (CDU) liider Angela Merkel on juhtinud Saksamaa valitsust alates 22. novembrist 2005. Ta on seni võitnud kolmed valimised järjest (2005., 2009. ja 2013. aastal). Paljud nimetavad teda juba igaveseks liidukantsleriks. Tõsi, Merkeli eelkäijatest jõudis Konrad Adenauer selles ametis olla 14 ja Helmut Kohl koguni 16 aastat.

Euroopa Liidus on Angela Merkel 2014. aasta märtsist saati staažikaim valitsusjuht. Varem kuulus see tiitel lühikest aega Andrus Ansipile. Euroopa Liidus on 28 liikmesriiki, Saksamaa on neist vaieldamatult kõige tugevam ja tänu sellele on Angela Merkel ka kogu Euroopa Liidu tunnustatud liider, kelle arvamusega tuleb teistel arvestada. 

Putin kardab Merkelit 

Venemaa opositsioonijuhi Mihhail Hodorkovski arvates on Angela Merkel ainus lääne poliitik, keda Venemaa president Vladimir Putin lausa kardab. Seetõttu üritab Putin enne parlamendivalimisi Saksamaal Merkelit survestada ja saavutada, et teda tagasi ei valitaks. Püsivad ju Euroopa Liidu Venemaa vastased sanktsioonid paljuski just tänu Angela Merkelile. Kui Merkeli asemel saaks Saksamaal liidukantsler näiteks sotsiaaldemokraat, siis Putini arvates oleks viimasega hoopis lihtsam asju ajada.

Nüüd, kui kristlikud demokraadid on oma liidukantslerikandidaadi sisuliselt teatavaks teinud, ei saa enam kaua viivitada ka sotsiaaldemokraadid. Neilt oodatakse otsust jõuludeks. Peakandidaate on kaks: sotsiaaldemokraatide juht, aseliidukantsler ja majandusminister Sigmar Gabriel ning Euroopa Parlamendi president Martin Schulz.

Politoloogide arvates peitub Angela Merkeli pika teenistusaja saladus selles, et tal on õnnestunud alati oma parteisisesed konkurendid kõrvaldada ja seejärel küsida: "Kes siis veel, kui mitte mina?"

Tuleval sügise peetavatel valimistel läheb tal siiski raskeks. Suure tõenäosusega võidavad kristlikud demokraadid küll valimised, kuid kogutud häältest ei piisa senise suure koalitsiooni jätkamiseks ja Merkelil tuleb peale sotsiaaldemokraatide punti võtta ka rohelisi.

Samal teemal

Kommentaarid  (36)

tiit 23. detsember 2016 10:01
Hakkan ikka rohkem nõustuma nn. tolerastidega-kes tõstab relva sureb relva läbi. See lõputu euroopa humaansus annab nüüd oma vilju. Järjest enam hakkan olema nõus elu-elu vastu. Saksa politsei ainult näitab oma mannetust ja mamma merkel ainult muigab enda kriitika peale bundestagis. Igaüks võib neid istungeid internetist vaadata. Viimati FR. Merkel teie käed on verised? Pole kohanud fr. vastuväiteid. Meie sõjardid on ka haletsusväärsed. Andke rahvale relvad kätte, õpetage sissisõja algteadmis ....ei kardetakse midagi v kuskilt. See maksude tõustmine kobarnõuga on täielik jamps? FR. Kersti mis teed?
T.Mets 22. november 2016 23:17
Eks ta nii ole, mõnes riigis on katastroofiks maavärinad, teises jälle uputused ja Saksamaal siis Merkel
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS