Eesti uudised

Viimane lihv: jagatakse välja ministriportfellid (43)

Karoliina Vasli, 19. november 2016 04:00
KEERULISED VALIKUD: Margus Tsahkna, Jüri Ratas ning Jevgeni Ossinovski said võimupiruka kolme partei vahel laiali jagada. Ilmselt ei tulnud need otsused sugugi kergelt – on ilmselge, et nii mõnigi ministrikoht on koalitsioonipartnerite silmis väärtuslikum kui mõni teine. Foto: Mattias Tammet
Tulevased koalitsioonijuhid teatasid eile Vabaerakonnale, et neil valitsuses kohta pole. Solvunud vabaerakondlased hääletavad Jüri Ratase peaministriks kinnitamise vastu. Kolmikliitu see aga ei pidurda ja juba täna öeldakse välja võimalike ministrite nimed.

Jüri Ratase, Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna eestvedamisel lihviti eile veel koalitsioonilepet ja arutleti võimalike ministrikohtade jagunemise üle.

Samal teemal

Kuuldavasti minnakse siin võrdsusprintsiipi pidi – iga erakond saab kolm ministrikohta. Eilne Postimees spekuleeris, et kui Ratas saab peaministriks, siis tema parem käsi Kadri Simson rahandusministriks.

Lapseootel Mailis Reps võtvat koha sisse justiitsministri ametis. Ossinovskile ennustas ajaleht haridusministri ametikohta, mis kõlab ka loogiliselt – üleeilsel pressikonverentsil toonitas varemgi sel ametikohal töötanud Ossinovski, kuidas valitsus pühendub aina enam haridusele ning selle rahastamine kasvab märgatavalt.

Margus Tsahkna aga astuvat ametisse kaitseministrina. Mitu Keskerakonnaga seotud inimest kinnitasid siiski eile Õhtulehele, et ei tasu kohajaotustega veel tormata ning paljude ringlevate spekulatsioonide taga, mis puudutavad nii võimalikke ministreid kui ka maksumuudatusi, olid väidetavalt üleüldse Reformierakonna lobistid.

Tänaseks pärastlõunaks on ministriportfellid jagatud. Ennelõunal saadab Keskerakond välja pressiteate, kus öeldud ministrikohtade jaotus (mis partei mis koha saab) ja koalitsioonileppe tekst. Seejärel kogunevad eraldi Keskerakonna, sotside ja IRLi volikogu, kus kinnitatakse ministrid nimeliselt.

Herkel: tegu on kartellikoalitsiooniga!

Eile hommikul ütles rahvakeeli juba nimetuse "poistebänd" saanud kolmik ehk Ratas, Ossinovski ja Tsahkna vabaerakondlastele, et neid valitsusse ei kaasata. Kui enne seda on nood võimupööret ja tulevase koalitsiooni plaane hoogsalt kiitnud, siis nüüd hoiak muutus.

Meediale teatati, et nende saadikurühm (kaheksa liiget) hääletab riigikogus Ratase peaministriks kinnitamise vastu. Andres Herkel sõnas, et nende demokraatlikke ideid ei võetud tegelikult tõsiselt.

"Selle asemel otsustati luua nii-öelda puhas kartellikoalitsioon, mille põhimure on Keskerakonna Ühtse Venemaa tiiva paadis hoidmine ning seniste toiduahelate säilitamine.

Meie osalemine valitsuses välistati, aga püüti jätta vale mulje, nagu oleks meie põhimõtetega arvestatud," rääkis ta. Vabaerakonna ukse taha jätmine näitab, et Jüri Ratas on Keskerakonna fraktsiooni ühtsuses kindel.

Meediastki on läbi jooksnud, et just niinimetatud savisaarlaste liini järskude käikude kartuses taheti tagalat kindlustada Vabaerakonna kaasamisega.

KEERULISED VALIKUD: Margus Tsahkna, Jüri Ratas ning Jevgeni Ossinovski said võimupiruka kolme partei vahel laiali jagada. Ilmselt ei tulnud need otsused sugugi kergelt – on ilmselge, et nii mõnigi ministrikoht on koalitsioonipartnerite silmis väärtuslikum kui mõni teine. Foto: Mattias Tammet

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee