Eesti uudised

ERM-i külastajanumbrid on suuremad kui prognoosides arvatud (6)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 17. november 2016 17:30
Esimesed külastajanumbrid näitavad, et eestlased pole Euroopa üheks moodsamaks muuseumiks peetava ERM-i vastu ükskõiksed Foto: Foto: Aldo Luud (Õhtuleht)
Oktoobrist avatud Eesti Rahva Muuseumis oli kolmapäevaks käinud rohkem kui 50 000 muuseumisõpra.

„Need numbrid olid ootuspärased, arvestades, et kõik üritused olid juba varem broneeritud ja teada, kuid suuremad, kui olime oma majandusprognoosides ette näinud," kommenteerib ERM-i uue hoone külastajate arvu muuseumi avalike suhete juht Kaarel Tarand.

Muuseumi teatel oli oktoobris nädalate arvestuses külastatavus kasvutrendis. Tarandi sõnul on novembri algus läinud laias laastus samas tempos, hoolimata ilmast.

Tõenäoliselt on nii mõnigi tartlane ja linna külaline oma muuseumiskäigu planeerinud aega, kui avamisele järgnenud suurem sagimine läbi, et rahulikumas keskkonnas väljapanekutega tutvuda.

Tarandi sõnul on külastajate tagasiside olnud valdavalt positiivne. „Inimesed on üllatunud kogu kompleksi ja sealhulgas näituste võimsusest-suurusest. Väga paljud kinnitavad, et tulevad peagi korduskäigule, kuna kõike ei jõua korraga ära vaadata. Eriti puudutab see üritustel-sündmustel-konverentsidel osalejaid, kel tihedas päevakavas on näituste vaatamiseks ette nähtud ehk ainult 1–1,5 tundi,” tõdes muuseumi avalike suhete juht.

Kas ERM-i enda töötajate jaoks on praegune aeg veel sisseelamisaeg või on maja juba omaks võetud? Tarand vastab, et personalil on endiselt vaja teha ületunde, sest kõigi tööde jaoks ei jätku inimesi. „Aga muidugi on töötajatele uus maja juba oma mis oma, kuid mille keeruka tehnosüsteemiga on iga päev õppimist ja tegemist, et kõik laitmatult kulgeks ja külastaja saaks maksimaalses kvaliteedis kogemuse. Ühesõnaga, jätkame peenhäälestusega ka nüüd, kui valitsus seda enam ei tee,” naljatab Tarand.

32 577 avakuul muuseumi külastanud inimesest 9867 ehk 30% osales ERM-is mitmesugustel haridus- ja kultuurisündmustel.

ERM-i uuest peahoonest on saamas või on juba saanud Tartu kultuurielu üks keskusi. Näiteks laupäeval esitletakse kell 14 A-sissepääsu fuajees pilteepose „Kalevipoeg” teist raamatut. Eepose väljaandmise eestvedaja Raoul Annion räägib raamatusse valitud arheoloogilistest leidudest ja kunstnik Jevgenia Dudin rahvuseepose uude pildikeelde panekuga kaasnenud väljakutsetest. Antroposoof ja mütoloogia uurija Sirje Purga kõneleb sellest, mida saab „Kalevipoja” pildikeelest välja lugeda. Enne esitlust kell 12 toimub galeriinäitusel „Rahvusromantiline vägi ajaloo haardes” kuraatorituur, mille käigus pööratakse põhitähelepanu just Kalevipojast inspireeritud maalidele.

Pühapäeval kell 18 esinevad ERM-i konverentsisaalis isa ja poeg Indrek ja Paul Kristjan Kalda. Reedel, laupäeval, kolmapäeval ja neljapäeval algusega kell 19 näeb aga Tartu Uue Teatri lavastust „Vägi”, mis on loodud spetsiaalselt ERM-i teatrisaalis mängimiseks. Ivar Põllu lavastus on katse taasluua maagilist reaalsust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee