Maailm

Stephen Hawking: inimkond hukkub tuhande aasta pärast (26)

LISA KOMMENTAAR

Realist. 18. november 2016 22:46
Paraku on meile alles jäänud aeg kümme korda lühem. Viiekümne aasta jooksul on inimkond kasvanud kahekordseks, järgmine kahekordne kasv on juba 25 aastaga ja see on planeedile maa ülejõu käiv väljakutse. See planeet ei suuda sellist massi ei toita ega nende tekitatud reostust välja kannatada. Muidugi on ka veel kiirem lõpp võimalik, seda siis kui aru kaotanud sõjardid nuppe näppima hakkavad.
leo 18. november 2016 17:41
Kui nüüd selle nafta tekkest juttu oli, siis need ametlikud nafta tekketeooriad polegi nii üheselt mõistetavad. Kogu aeg on räägitud naftavarude peatsest lõppemisest. Mõningate teooriate kohaselt tekib naftat maakoores keemiliste protsesside tulemusena kogu aeg juurde. Näiteks Venemaa Volgapiirkonna naftavarusid hinnati algselt 800 miljonile tonnile. Nüüd on sealt ammutatud ligi neli miljardit tonni ja lõppu pole veel näha
jumal 18. november 2016 10:44
inimkonna viga on see et ellu jäetakse käik vigased ja äbarikud ning sigitakse kontrollimatult. nii lihtne see ongi. meid peaks viis korda vähem olema.
Kas peaksime kartma? 17. november 2016 23:05
Ka sina, Brutus! Miks küll arvatakse, et tehisintellekt muutub inimintellekti suhtes vaenulikult ja hävitavalt meelestatuks? Kujutage ette, et teie pea on monteeritud tehiskehale. Vaatamata teie tehiskehast säilib teie inimintellekt ja te tegutsete ja mõtlete nagu inimene. Luues lõpeks ka
tehispea, ei ole sinna salvestada mittemidagi muud kui inimintellektist tulenenu ja kogu selle
tehisinimese olemus saab olla vaid inimlik olemus sest midagi muud ei ole võtta millele saaks
teisinimene, tehisintellekt baseeruda. Tehisinimene, intellekt on võimeline saavutama, ikka
inimintellekti baasilt, enneolematu tunnetus ja mõtlemistaseme ja oma tehisuse tõttu on ta praktiliselt
surematu sest temasse salvestatut saab jääduvstada igaveseks. Juba praegu ületavad arvutid nii
mõneski mõttes inimaju aga neid on "õpetanud" inimene, kõik on lähtunud inimliku mõtlemise
baasilt ja see oleneb vaid inimestest kuidas tulevane tehisintellekt mõtlema hakkab. Sellest võib ka
armutu sõjardi teha ja siin on oht muidugi olemas sest parimad teadussaavutusi ses vallas
kasutatakse esmajoones militaarsetel eesmärkidel. Võimalus, et tehisintellekt inimesi hakkab
hävitama või ei hakka, see on meie endi kätes, täielikult. Kui me jätkuvalt programmeerime
tehisintellekti sõjalistele eesmärkidele siis tulevad "tähesõjad" Kui "ufolendurid" ka tegelikkuses peaksid olemas olema, siis saavad nad olla vaid tehislikud ja tehisintellekti kandvad olendid sest lihalikud olendid ei ole võimelised universumi piires tegutsema. Ja ei olegi nii tähtis kui inimene "tuhane aasta" pärast välja sureb või surnud ongi (mõned uurimisalused eksemplarid vast ikkagi on, või mis?) inimajalugu kestab siiski edasi, sest tehisinimene saab kanda vaid lihalikult inimeselt saadud intellekti mis on meie tänasele mõistusele hoomamatult edasi arenenud. Nad saavad olla vaid meie endi sünnitatud meie endi järglased, muud võimalust ei ole. Et siis vaatame neile kui ahvid täna inimestele vaatavad ja meie mõtlemine ja tegutsemine neile hoomamatuks jääb. Pole kahju, võib-olla ongi see ainus viis meie igaveseks eluks ja tsivilisatsiooni lõputuks arenguks. Lõppude-lõpuks ongi tsisvilisatsioon vaid maailmatunnetus, ei muud.
??? 18. november 2016 04:13
Muidugi, miks me peaksime üldse kedagi kartma? Muudkui aga väriseme. Isegi siis, kui Euroopasse voolavad tööd teha igatsevate professorite, tuumafüüsikute, arstide, inseneride ning IT-meeste massid. Et ise meie eest töötada, meile vanaduseks kõrge pension kindlustada. Aga meie muudkui umbusaldame ning väriseme! Ning miks me pelgame islamit ning islamiäärmuslasi? Eks ole ju islam armastuse usk? (nii vähemast mõned väidavad). Järelikult on ka islamiäärmuslased äärmuslikult, väga palavalt armastavad inimesed! No on need eurooplased aga ikka ühed veidrikud küll!
Meie endi loodud? Aga ka Taliban siis pole NSVL-Afganistani sõja ajal jänkide endi poolt loodud? Kas Bin Laden ei olnud Ameerika luurega seotud ja finantseeritud? Ja "tänutäheks" Manhattani kaksiktornid! Või algselt mingi nigel grupike ISIS? Ka see sai tuule tiibadesse alles siis, kui selle täienduseks saabusid radikaalsed islamimehed, spetsialistid SRÜ riikidest.
P.S. Aga ilma naljata nüüd. Ettevaatus on tarkuse ema. Ka eesti rahvajuttudes oli kratt inimese enda loodud tehisolend, kes teda teenis ning talle tulu tõi. Kuid kes lõpuks ikkagi oma loojal ning peremehel kaela murdis.
Vanasõna 18. november 2016 09:20
Parem karta kui hiljem kahetseda!
Enne üheksa korda mõõda, siis alles lõika!
Aga miks peaks ehisintellekt sinu arvates meile sõbralikuks jääma, kui ta lõpuks iseseisvalt ning loogiliselt mõelda oskab? Miks peaks ta endast märksa ebatäiuslikumat ning rumalamat inimsugu austama, talle kuuletuma ning teda teenima? Meenutagem vanu eesti rahvajutte krati tegemisest. Kus ahne peremees loob teisolendi - krati- ja annab tollele elu. Et too teda kuulekalt teeniks. Kuid lõõpuks murran kratt ikkagi oma looja ning peremehe kaelaluu.
to Kas peaksime kartma? 18. november 2016 16:29
Unustasid arvutiviirused?
A.H. 17. november 2016 20:13
Rõõm teada, et veel on säilinud optimiste... Et siis alles tuhande aasta pärast, he-hee
leo 17. november 2016 17:58
On kindlaks tehtud, et meie maamunal on olnud palju arenenud ja siis hävinud tsivilisatsioone. Huvitav on aga seejuures see, et see lõpp on tulnud relvade abil, mis kangesti meenutavad kaasaegseid või siis kohe - kohe ilmuvaid massihävitusrelvi ( tuumarelv ja võimsad laserid ). Nii et see lõppemise aeg hakkab varsti kätte jõudma. Tõsi küll - igasugused saagad jutustavad, et taolisi relvi olevat kasutanud mingid jumalad. Sellisel juhul on selge see, et need " jumalad", kelle relvad olid/ on palju võimsamad, tegid ise lihtsalt platsi inimkonna relvadega demonstratiivselt puhtaks, et inimkond liiga võimsaks ei saaks. Siis hakati jälle algusest pihta, et tõenäoliselt midagi uurida. Muide - Francis Bacon arvutas ka inimkonna lõpu välja ja sai aastaks 2060
17. november 2016 20:10
On kindlaks tehtud? Kui enne meid on olnud kohe lausa mitu üksteisele järgnenud kõrgtsivilisatsiooni, siis huvitav-huvitav, kuidas meilegi veel seda naftat, maagaasi ning kivisüsi on veel alles jäänud? XIX saj ammutati seda kohati lausa kaevudestki. Enne naftabuumi algust oli lausa naftaallikaidki, kust pinnasealune nafta kohati lausa ise välja purskas. Kuidas mitu varasemat, meile eelnenud kõrgtsivilisatsiooni neid niivõrd kättesaadavaid enegeetikavarusid ise ära ei ammutanud? Praeguseks on pinnaselähedased naftavarud meil juba ammendunud. 150 aastaga oleme teinud puhta vuugi. Praegu peab suurema osa naftast puurima juba kilomeetrite sügavuselt, ookeanide põhjast ning polaarala jääkilbi alt. Huvitav, kuidas need mitu sinu väidetavat varasemat kõrgtsivilisatsiooni nende laserite ning tuuaenergeetikani välja jõudsid, kui nad kergesti kättesaadavat naftat, gaasi jasütt ära ei kasutanud? Märgin muuseas, et nafta ja kivisöe teke on pikaajaline prótsess, mis kestis mitusada miljonit aastat. Seega vahepealsest uuenemisest ei saaks seega juttugi teha.
erik 17. november 2016 17:27
kohe näha et tõsiteaduslik jutt.
peaks kooliõpikutesse ka panema.
heh 17. november 2016 15:45
selliste nõmedate faktide loopimine on ikka laus lollus. Ta võib mulli juttu ajada ja öelda ,et inimkond hukkub 500 aasta pärast. või 300. mitte keegi meist ei ole elus enam ,et seda näha või kas üldse nii läheb,et mingi "hukkumine" toimub. Ainus mis inimest sellel planeedil hukutab on inimesed ise oma sõdade ja ahnusega.

woldz 17. november 2016 14:38
Sellest tulenevalt küsin, kas me tohime koloniseerida Marsi. Minnes sinna jääksid marsil elavad inimesed sõltuma Maast. Sealsed tingimused ei ole inimestele jätkusuutlikud pikemas perspektiivis - madal gravitatsioon, puuduv kaitsev magnetväli, temperatuur jne.
meie ainus võimalus oleks selles kuldkihara tsoonis, kus vesi võib esineda vedelal moel, tuua asteroidide vööndist robotitega sobivaid asteroide ja pommitada Marssi tõstes sellega gravitatsiooni, tõstes temperatuuri ja kui veab, siis elustada ka magnetväli. Peale pommitamist peab Marsi pinnas ka teatud aja rahunema.
Viies aga praegu inimesed Marsi pinnale oleks inimkond hädas. Erinevad suured riigid rakendaksid pärast Marsi oma inimeste äratoomise poliitilise vankri ette. Nii, et Marsi ülesehitamine võib viivituda ja olla meie huku põhjuseks. Ka moraalselt, viies inimesed Marsile ja soovides neid tagasi tuua, võib ilmneda, et Marsi inimesed ei ole enam kõlblikud elamiseks Maal.
Enne kui minna Marsile tuleks riikidel (läbi ÜRO) leppida kokku Marsile mineku ja seal olemise juriidilised tingimused kokku leppida.
Woldz
! 17. november 2016 13:37
1000 aastat? Väga optimistlik. Arvestades inikonnaajuvabadust ning nende liidrite suurtnõmedust võib see krahh tulla oluliselt kiireminigi.
no 17. november 2016 13:34
minu silmad seda ei näe
to no 17. november 2016 13:39
Ära ikka nii kindel ole! Kuigi sa ei ela ilmset ei tuhat aastat ega isegi mitte mõnda sajandit, on kaasaegne inimkond piisavalt nõme, et end isegi juba sinu eluajal ära hävitada-
nõiaella 17. november 2016 13:26
sureb välja ja tuleb uus. nii on ennegi olnud.
peab nüüd midagi tegema vä 17. november 2016 12:34
no see uudis muutub kuumaks 900 aasta pärast.
kui õhtuleht siis veel alles on, siis andke tuld.
spets 17. november 2016 12:13
küll ajab rumalat juttu mees, inimkond ei sure kunagi välja vaid väheneb maailmale sobiva määrani, mida ongi hädasti vaja!
17. november 2016 13:34
Eks tema võrreldes sinuga on loll nagu saapas, irw
Mimm 17. november 2016 11:49
Mis selle hullu juttu üldse kuulata.
Eks ju 17. november 2016 13:36
Lollide jaoks iga haritud on hull
Mmm 17. november 2016 11:23

Ja-jah 17. november 2016 10:48
Maailm saab siis otsa,kui see mees ää koolep.
17. november 2016 13:39
Ei saa ära oodata, jah? Ilmselt oled see sama maksumaksja, kelle kulul tema veel elab.
ma usun 17. november 2016 10:30
et tuhat aastat on kõvasti ülepaisutatud. Nii kaua küll ei suuda tsivilisatsioon vastu panna.