TULISTAMAS: Deniss jahipüssist politseiautot tulistamas.Foto: Youtube
Aadu Hiietamm 17. november 2016 04:00
Venemaal Pihkva oblastis varjusid pärast tüli vanematega kodust põgenenud üheksanda klassi õpilased Deniss ja Katerina maamajja. 14. novembril jõudsid nendeni Katerina ema ja vanaema. Taas puhkes konflikt ja noored haarasid relvad. Ema kutsus kohale politseinikud, kes otsustasid pärast mõnetunnist piiramist maja rünnata. Sealt leiti eest Denissi ja Katerina surnukehad.

Ametliku versiooni järgi tappis 15aastane Deniss Muravjov tulirelvast esmalt oma eakaaslase Katerina Vlassova ja võttis see­järel endaltki elu.

PAAR: Pihkva 24. kooli üheksanda klassi õpilasi Katerinat ja Denissi sundis kodust lahkuma tüli vanematega. Kahjuks lõppes põgenemine traagiliselt. Foto: VKontakte

Pihkva oblasti prokuratuur tunnistas Pihkvast 80 kilomeetri kaugusel Strugi Krasnõjes maamajja varjunud õpilasi rünnanud Venemaa rahvus­kaardi Pihkva oblasti kiirreageerimisüksuse tegevuse kiirkorras seaduslikuks.

Venemaa juurdluskomitee ametliku esindaja kohusetäitja Svetlana Petrenko kinnitas, et esialgsete uurimistoimingute põhjal võib kinnitada, et Deniss ja Katerina olid eriüksuslaste majja sisenemisel juba surnud. Uurijate väitel laskis Deniss Katerina maha ja sooritas seejärel enesetapu.

Sotsiaalvõrgustikes kaheldakse

Sotsiaalvõrgustikes seatakse uurijate versioon tõsise kahtluse alla. Nimelt tegid Deniss ja Katerina Periscope vahendusel politseinike ümber piiratud majast otseülekande, mida sai jälgida Denissi kontol Instagramis.

Kui algul olid nende käsutuses tõesti relvad, sealhulgas Katerina kasuisale kuuluv kaheraudne jahipüss, millest ka maja aknast politseiauto pihta tulistati, siis eriüksuse rünnaku eel väitsid noored, et nad viskasid kõik relvad aknast välja ja näitasid tõestuseks paari tühja padrunikesta.

TULISTAMAS: Deniss jahipüssist politseiautot tulistamas. Foto: Youtube

Denissi ja Katerina vestlusest kumas läbi suur hirm, et eriüksus tapab nad. Samuti kurtsid kooliapsed, et neil puudub võimalus endalt elu võtta.

Rünnakus osalenud kiirreageerimisüksus kinnitab, et nad ei kasutanud tulirelvi ja rünnakut saatsid šokigranaatide plahvatused.

Veebiväljaande Meduza ajakirjanik Daniil Turovski rääkis sündmuskoha läheduses elava Ljudmila Aleksejevaga. Viimane kinnitas, esmaspäeva hommikul kohale saabunud politseinikud nimetasid piiramisrõngasse võetud maja Objektiks ja keelasid selle suunas vaadata.

Eriüksus esitas ultimaatumi

Kella kahe paiku päeval saabus eriüksus, kes hakkas kohe uurima võimalusi rünnakuks. Denissile ja Katerinale anti ultimatiivses vormis 40 minutit aega – alistumiseks ja majast väljumiseks. Pärast tähtaja möödumist ründas hoonet kaheksa täisvarustuses eriüksuslast, kes leidsid enda sõnul sisenemisel eest koolilaste surnukehad.

Teisipäeval avaldas uurimiskomitee sündmuskohalt ka video, millel näeb suuri vere­plekke diivanil, millelt Deniss ja Katerina tegid piiramise ajal otseülekandeid. Veel näeb videol noorte üleriideid ja relvi, kuigi nad väitsid viimases otseülekandes, et viskasid kõik relvad aknast välja.

Ajaleht Novaja Gazeta süüdistab Denissi ja Katerina surmas kaudselt rahvuskaarti, kes valis konflikti lahendamiseks jõuvariandi. Kuigi lastel olid relvad, ei kujutanud nad pärast esimesi laske enam kellelegi erilist ohtu. Naabermajad olid tühjad ja rünnaku asemel tulnuks panustada läbirääkimistele.

Novaja Gazeta andmetel viibisid sündmuskohal psühholoogid, kuid neil ei lubatud aega venitada. Paneb imestama, et nad ei üritanudki noortega ühendust võtta sotsiaalvõrgustike vahendusel, kuigi tegid majast pidevalt otseülekandeid.

Piiramise ajal oli kohal ka Katerina ema, kes käis hommikul koos vanaemaga majas ja lahkus sealt, õhupüstolikuul jalas. Sedavõrd sassis olid Katerina suhted emaga. Samuti saatis Denissi ema pojale SMSi ja helistas talle, kuid sellestki polnud abi. Katerinaga suhtles ka tema klassijuhataja, samuti edutult. Hirmunud noored keeldusid majast lahkumast.

Seni meedias avaldatud materjalidest saab järeldada, et kodust põgenenud Denissil ja Katerinal ei olnud algselt plaani endalt elu võtta. Nad palusid kodust lahkumisel mitte kirjutada avaldust politseisse, sest see teeb olukorra vaid hullemaks. Ja kui nad tõepoolest võtsid endalt elu, nagu ametlikus versioonis kinnitatakse, siis oli tegemist spontaanse otsusega, mille taga oli hirm.

Deniss ja Katja olid koos olnud viimased seitse kuud. Nad õppisid Pihkva 24. kooli üheksandas klaasis. Mõlemad kasvasid perekonnas, kus on kasuisa ning neil oli probleeme õppetööga.

SÜNDMUSKOHAL: Vene juurdluskomitee avaldatud ametlikul videol näeb sisevaadet majast, kuhu 15aastased Deniss ja Katerina varjusid, politseibussi tulistasid ja hiljem endalt väidetavalt elu võtsid. Foto: Pihkva infoagentuur

Pihkva oblasti laste õigusvoliniku Natalija Sokolova arvates peitub tragöödia üks peamine põhjus vanemate väheses tähelepanus lastele. Sokolova lisas, et kahjuks ei saa Denissi ja Katerinat enam keegi aidata ja ta näeb oma peamise ülesandena võimalike uute tragöödiate vältimist regioonis.

Laste õigusvolinik ütles nõupidamisel Pihkva kuberneri Andrei Turtšakoviga, et klassijuhatajad peaksid jälgima õpilaste lehekülgi sotsiaalvõrgustikes.

Venemaa juurdluskomitee juht Aleksandr Bastrõkin saatis Pihkva oblastisse keskaparaadi kogenud töötajad, et nad uuriksid Denissi ja Katerina surma.