Maailm

Kuhu kadusid sõja ajal Indoneesia lähistel uputatud Hollandi laevavrakid? (12)

Toimetas Kristin Aasma, 16. november 2016 18:18
Aluse HNLMS De Ruyter uputasid jaapanlased Jaava mere lahingus 1942. aasta veebruaris.Foto: Royal Netherlands Navy / Koninklijke Marine / Wikipedia
Kolm Teise maailmasõja aegset Hollandi laeva vrakki, mida teati lebavat merehauas Jaava mere põhjas, on praeguseks müstilisel moel kaduma läinud.

Laevade kadumist kinnitas Hollandi kaitseministeerium.

Kõnealused kolm alust uputasid jaapanlased Jaava mere lahingus veebruaris 1942 ning nende vrakid avastasid sukeldujad alles 2002. aastal, kirjutas BBC. Kuid uus ekspeditsioon, mis korraldati lahingu järgmisel aastal aset leidva 75. aastapäeva puhuks, neid vrakke enam eest ei leidnud – laevad olid kadunud.

Ekspertide kinnitusel oleks vrakkide teisaldamine hiiglaslik operatsioon. Hollandi kaitseministeerium on alustanud aluste mõistatuslikku kadumist. Selle teate järgi on kaks laeva täiesti kadunud, sonar näitab vaid jälgi nendest. Kolmas laev – hävitaja – on kadunud osaliselt ehk sellel on puudu suured osad.

Meri Indoneesia, Singapuri ja Malaisia ümbruses on kalmistuks sadadele laevadele ja allveelaevadele, mis uppusid sõja ajal. Vanad laevavrakid on objektiks sukeldujatele terase, alumiiniumi ja messingi pärast. Kolm Hollandi alust asusid Indoneesia rannikust saja kilomeetri kaugusel ning 70 meetri sügavusel.

Indoneesia merejõududest öeldi BBCle, et laevade kadumine on nende jaoks arusaamatu, kuid nad alustavad uurimist. „Need on veealused tööd, mis pidid aega võtma kuid, isegi aastaid,“ kommenteeriti Indoneesia merejõududest.