Maailm

LÄÄS MURES: Bulgaaria ja Moldova vaatavad Moskva poole (11)

Õhtuleht.ee, 16. november 2016 04:00
MOSKVA SÕBRAD: Bulgaarias ja Moldovas võidutsesid presidendivalimistel venemeelsed kandidaadid Rumen Radev (53). Foto: AFP / Scanpix
Bulgaarias ja Moldovas pühapäeval peetud presidendivalimised tõid võidu kandidaatidele, kes ilmutavad venesõbralikkust.

Euroopa Liidu ja NATO liikmesriigis Bulgaarias valiti presidendiks opositsioonikandidaat, venemeelne ekskindral Ruman Radev (53), kes kogus teises voorus 58% häältest. Tema vastasel, võimupartei euroopameelsel kandidaadil, parlamendispiiker Tsetska Tsatševal tuli rahulduda vaid 35% häältega. Bulgaaria peaminister Bojko Borisov teatas valimistulemuste selgumisel, et astub tagasi, sest valitsuskoalitsioonil pole enamust.

Samal teemal

Ruman Radev on mitu korda rõhutanud, et soovib Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide tühistamist. Bulgaariast saab 1. jaanuaril 2018 ehk pärast Eestit Euroopa Liidu eesistujariik.

Moldovas võttis presidendivalimiste teises voorus 52,27% häältega võidu venemeelne sotsialist Igor Dodon (41). Euroopameelne kandidaat Maia Sandu kogus 47,73% häältest. Dodon on juba teatanud, et teeb esimese välisvisiidi Moskvasse.

"Me peame töötama ja taastama strateegilise partnerluse Venemaaga," rõhutas presidendivalimiste võitja. Ta lubas, et parandab oluliselt Moldova suhteid Venemaaga. Kremlis rõõmustati Radevi ja Dodoni võidu üle. President Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov rõhutas, et Venemaa kutsub Bulgaariat koostöö laiendamisele. Vladimir Putin õnnitles nii Radevit kui ka Dodonit ja kutsus viimase visiidile Venemaale. Lääneriikide meedia võtab Bulgaarias ja Moldovas peetud presidendivalimiste tulemused kokku sõnadega: "Rohkem Moskvat, vähem Brüsselit."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee