Eesti uudised

Juhan Parts väidab, et tal polnud Ermamaa ja EASi diilist õrna aimugi (60)

Karoliina Vasli, 14. november 2016 15:17
"Olin rohkem kursis Õhtulehe vahendusel," kirjeldas Juhan Parts, mis toona üldse Ermamaa tegemistest kuulis ja lisas, et värskendas ka nüüd mälu toonaseid artikleid lugedes. Foto: Stanislav Moškov
"Minuga sel teemal keegi ei rääkinud," ütleb Juhan Parts, et 2012. aastal majandusministrina töötades polnud ta kursis, mis tingimused EAS Ermamaale seadis. Tema sõnutsi viis ta end nüüdki teemaga rohkem kurssi kunagiste lehelugude vahendusel.

Kui EAS otsustas 2012. aastal nõuda OÜ Ermamaalt tagasi vaid 10 protsenti eraldatud hiigeltoetusest, oli majandusminister Juhan Parts. Sellega seoses kutsus riigikogu korruptsiooni erikomisjon Partsi oma tänasele istungile aru andma. 

Samal teemal

Istungi järel tunnistas Parts, et tegu on tema jaoks täiesti võõra teemaga. Ta sõnas, et tuletas komisjoni liikmetele meelde, et Euroopa rahasid jagavad institutsioonid (näiteks EASi kõrval ka Innove, KredEx, PRIA) peavad olema sõltumatud ehk ministeerium neid kindlasti ei mõjuta..

"Olin rohkem kursis Õhtulehe vahendusel," kirjeldas ta, mis toona üldse Ermamaa tegemistest kuulis ja lisas, et värskendas ka nüüd mälu toonaseid artikleid lugedes. Ta rõhutas, et polnud kursis, et vaid 10 protsenti toetusest tagasi nõutakse.

"Mul pole aimugi, kas juriidiliselt põhjendatud otsus," hindas ta. Aga avalikkuse õiglustunne? Parts nendib, et avalikkus ootab verd ja pisaraid, ent ennekõike peaks EAS nüüd põhjendama, kuidas selle asjaga ikkagi oli. "Ajalehepealkirjade tasemel ei oska sisuliselt vastata," ei hakanud ta ise üldpildi hindama.

Kokkuvõttes peaks EAS nüüd ise selle pudru ära sööma, mis kokku segas? Parts muigas viivuks ja ütles, et EAS pole EKP (Eesti kommunistlik partei - toim). "Ma ei oska kellelegi näpuga näidata. Mis kõige mõistlikum plaan oleks - ei tea, pole jälginud."

OÜ Ermamaa sai 2006. aastal EASi vahendusel Euroopa Liidu struktuurifondidest 190 392 eurot toetust, mis oli mõeldud Viljandimaal asuva Ärma turismitalu arendamiseks. Teise ametiaja lõppemise järel esitas Toomas Hendrik Ilves EASile avalduse, kus selgitas, et turismitalu Ärmal ikkagi ei avata. EAS nõudis talt tagasi 19 039 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee