Liberlandis on maksude maksmine valikuline, kehtib relvavabadus ja käibel on e-raha.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Karolin Kaivoja 14. november 2016 15:52
Doonau kaldal asuvat eikellegimaad juhib isehakanud president, kelle unistus on luua liberaalne riik, kus kõigil on hea elada, edastab BBC News. Mehel on keelatud oma maale siseneda, kuid ta pole veel alla andnud.

2015. aastal toodi avalikkuse ette, et Tšehhi poliitaktivist Vít Jedlička kuulutas iseseisvaks Horvaatia ja Serbia vahel asuva seitsmeruutkilomeetrise asustamata maalapi. Mikroriik kannab nime Liberland ja Jedlička nimetati selle esimeseks presidendiks. Riigil on lipp, vapp ning tunnuslause "Ela ise ja lase teistel elada" ("Live and let live"). Jedlička lisab, et idee võlu peitubki selles, et see on mõeldud kõigile.

Liberland on siiani eikellegimaa. Maatükk oli kunagi Serbia osa ja kuulus pärast 1990ndate Jugoslaavia kodusõda Horvaatiale. Viimane seda maad aga endale ei tahtnud ning sulges piiri Liberlandiga. Üheks põhjuseks oli Horvaatia liitumiskõnelused Schengeni viisaruumiga, mille eeldatavaks liikmeks Horvaatia peaks peagi saama. Seega ei olnud kumbki riik sellest seitsmeruutkilomeetrisest maatükist huvitatud.

32-aastane Tšehhi kodanik Vít Jedlička otsustas mahajäetud maa enda hoole alla võtta ja asutada koos liberaalidega Balkanile uus riik. Relvavabadust toetava naaberriigi idee Horvaatiale aga ei meeldinud. Kõik Liberlandi sisenejad, sealhulgas isehakanud president, vahistati ja karistati rahatrahviga. Jedlička sai sel suvel sisenemiskeelu ka Horvaatiasse.

Mees ei ole siiani oma ideest loobunud, vaid kohtub välisesindajatega, külastab konverentse üle maailma ja tegutseb aktiivselt sotsiaalmeedias. Septembris hiilis Jedlička koos Liberlandi endise välisministri ja selle advokaadiga Horvaatiasse, kus kohtuti välisesindajatega. Tema eesmärk oli tutvustada oma heatahtlikku riigiloomise ideed ja jagada selle kohta infot.

Hiljem saadeti mees Horvaatiasse sisenemise eest kohtu ette. Ta lootis, et tänu kohtuprotsessile määratakse kindlaks Serbia ja Horvaatia vaheline piir, kuid tema plaanile saadi jälile ja otsus lükati edasi.

Mehe unistus liberaalselt mikroriigist võib silmapilkselt puruneda, kui Horvaatia ja Serbia lahendavad omavahelise piiriprobleemi.