Eesti uudised

20. PÖFF: Prantsuse komöödiad, maailmaesilinastused ja palju külalisi (1)

Kristjan Roos, 10. november 2016 17:30
Yves Robert´i filmi „Pikk blond mees, must king jalas” näeb laupäeval kell 17 Tartu Cinamonis ja pühapäeval kell 20.30 Tallinnas Solarise Apollos. Filmi peaosas on võrratu Pierre RichardFoto: Foto: PÖFF
Reedel algav 20. pimedate ööde filmifestival PÖFF on igas mõttes ajalooline, sest esimest korda festivali ajaloos on kõikidel põhivõistlusprogrammi filmidel kas maailma- või rahvusvahelised esilinastused ning kõikide teoste režissöörid tulevad festivalile kohale oma filme esitlema.

Festivali pressiesindaja Hannes Aava sõnul on selle taga olnud aastatepikkune keeruline töö. Millise filmi PÖFF-ile jõudmine oli tänavu kõige keerulisem? Aava toob välja kaks PÖFF-i töövõitu ehk Hollywoodi suurstuudio Sony filmi „17, hirm ja õnn” ning Jaapani animatsioonfilmi „Sinu nimi on...”. Viimase režissöör on Jaapani animatsiooni suurkuju Hayao Miyazaki mantlipärijaks peetav Makoto Shinkai. Et Shinkai film PÖFF-ile jõuaks, tuli festivali korraldajatel ära võluda Jaapani filmitööstuse hiiglane Toho.

Samal teemal

Märgiline on ka Kelly Fremoni noortekomöödia „17, hirm ja õnn” rahvusvaheline esilinastus. Tegemist on esimese korraga, kui Hollywoodi suurstuudio usaldab oma rahvusvahelise esilinastuse PÖFF-ile. Kui filmi peaosas on Oscari nominendid Woody Harrelson ja Hailee Steinfeld, siis Tallinnasse tulevad filmi tõusev täht Hayden Szeto ja kaks Sony tippjuhti, kes annavad siin pressikonverentsi.

PÖFF-ile on Aava sõnul tänavu tulemas rohkem kui 200 filmikülalist, üle 60 välismaalt tuleva filmiajakirjaniku ning 300 filmitööstuse professionaali. Aava tõstab külalistest esile Pavel Lungini, kes on võitnud Cannes'i filmifestivalil parima režissööri tiitli ja osaleb PÖFF-i põhivõistlusprogrammis oma värske filmiga „Padaemand”. Külas on ka BAFTA ja Emmy võijast operaator Florian Hoffmeister, kes osaleb festivali põhivõistlusprogrammis režissöörina oma uue filmiga „Need, kellele pole”.

PÖFF-i žürii on samuti nimekas, sinna kuuluvad näiteks Uberto Pasolini, kes on muude põnevate projektide kõrval olnud menukomöödia „Full Monty – püksid maha” produtsent. Lisaks on žüriis Lõuna-Korea näitlejatar Kang Yeon-Soo (Veneetsia filmifestivali parima naisosatäitja tiitel, maineka Busani filmifestivali praegune direktriss) ning Soome staarnäitlejatar Laura Birn, kes on muuhulgas mänginud Sofi Oksaneni romaani „Puhastus” ekraniseeringus.

-----------------------------

Miks just Prantsusmaa?

Tänavuse PÖFF-i fookusmaa on Prantsusmaa ja seetõttu näeb festivalil kümmet komöödiafilmi aastatest 1949–2009.

Linnaleht uuris, miks otsustati tänavu just Prantsusmaa kasuks? Hannes Aava vastas, et eelkõige on põhjuseid kaks: „Prantsusmaa puhul on tegu ajalooliselt olulise filmimaaga, mis tundub juubeli puhul eriti sobilik. Teiseks on Prantsusmaal Euroopa suurim filmitööstus ning võimsaim levi, seega on tegu PÖFF-i ja Eesti filmitööstuse jaoks strateegiliselt tähtsa riigiga.“

--------------------------------
Ööd hakkavad ka värisema

PÖFF-i raames tuleb kinos Kosmos näitamisele programm “Öised värinad”, mis toob ekraanile aasta kõige ägedamad õudus-, märuli- ja põnevusfilmid.
“Öiste värinate” ühe koostaja Maria Reinupi sõnul leiab huviline programmist kõik olulisemad sellel aastal valminud žanrifilmid, põnevikest õudusfilmideni.

Üheksast filmist tõstab ta esile ennekõike täielikult üle võlli keeratud õuduskomöödiat „Rasvane kägistaja”, mis on alates Sundance’i esilinastusest kõikide festivalide suur hitt. Samuti soovitab ta kõikidele thriller’eid austavatele fännidele tänavusel Toronto filmifestivalil linastunud filmi „Tundmatu naise lahkamine”, mis on Norra menuki „Trollikütt” autori värske ja ihukarvu püsti ajav õuduspõnevik.

Samal teemal

11.10.2016
Ita Ever sai PÖFFi elutööpreemia
11.10.2016
ÕHTULEHE VIDEO JA FOTOD | PÖFF SAI AVALÖÖGI: kaubanduskeskuse katusele paigaldati hiiglaslik ulguvat hunti kujutav kuumaõhupall