Maailm

USA saatkond korraldas Tallinna telemaja stuudios valimispeo (1)

Kristjan Väli, 10. november 2016 04:00
PEOPEREMEES: USA suursaadik James D. Melville. Foto: Alar Truu
Varavalges enne kukke ja koitu kogunes telemaja stuudiosse arvukalt välis­poliitikahuvilisi, et reaalajas kaasa elada USA presidendivalimistele.

USA saatkonna korraldatud üritus algas kolmapäeva varahommikul kell 5.30, ajal, kui valimiste tulemus oli veel teadmata. Kohalviibinute silmadest sai välja lugeda lootuse ja ärevuse sädet, mida saatis vali jutuvadin ning naeratused.

Samal teemal

Telemaja stuudio laudadel olid võileivad ja värske kohv, et varahommikune ärkamine külalistele mõnusaks teha. Samuti lisasid meeleolu Trumpi ja Clintoni pappkuju, millega sai sõbrapilti teha.

Ruumis sai suurel ekraanil jälgida reaalajas valimistulemuse selgumist. Stuudio seina kattis massiivne Ameerika lipp, veidike kitš, kuid kogu ameeriklaste valimiskampaania taustal täiesti asjakohane.

Kell kuus hommikul pidas USA suursaadik James D. Melville kõne. "See kampaania on olnud väga emotsionaalne ja keeruline," tunnistas ta. "Traditsiooniliselt on kujunenud, et pärast tulemuste avalikustamist liigub riik ühtsena edasi ja me seljatame oma erimeelsused."

Mida edasi kellaosuti tiksus, seda selgemaks sai tõsiasi – arvatavasti võidab Trump. Saatkonna külalisi ei paistnud see põrmugi häirivat, muljetati omavahel potentsiaalsetest tulemustest ja nauditi jätkuvat ootusärevust. ERRi stuudio oli kell seitse puupüsti rahvast täis.

Programmi juhtis ajakirjanik Neeme Raud, kes intervjueeris mitut üritust väisanud prominenti. Teiste seas said mikrofoni pihku ka Mari-Ann Kelam, Marko Mihkelson ja Igor Gräzin.

Õhtuleht uuris riigikogu liikmelt Igor Gräzinilt, millega tema põhjendab Trumpi populaarsust. "Siinjuures tuleb silmas pidada, et Trumpi ei toeta ka tema oma partei.

Tähendab ta on täielikult süsteemiväline, see on asja üks aspekt," kommenteeris Gräzin. "Teine aspekt on see, et Hillary Clintoni puhul tuleb arvestada sellega, et kõik 25 viimase aasta Ameerika skandaalid on seotud Hillary Clintoniga." Tuues näitena Whitewateri afääri, mis Gräzini sõnul on Ärma talu Ameerika variant.

Kella kaheksa ajal hommikul oli Trumpil koos 244 häält, Clintonil kõigest 215. Reaalsuseks muutus tõsiasi, et vajaminevat 270 häält ei saa demokraatide kandidaat enam kokku ja võitja teatamine on vaid formaalsus.

Selline teadmine avaldus ka saatkonna külalistes. Vaikselt, kuid järjest lahkusid inimesed ürituselt. Nad polnud kurvad ega õnnelikud, pigem mõtlikud.

Kuid kes võitis USA presidendivalimised Eestis? Seda ei saa me kahjuks kunagi teada, sest Ühendriikide kodanikud ei saa laialt levinud arvamusest hoolimata Eestis hääletada. Nad saavad postiga valimissedeli, mis tuleb saata koos oma valikuga kodumaale tagasi.

Samal teemal

10.11.2016
Trumpi triumf
09.11.2016
REPORTAAŽ USA SAATKONNA VALIMISPEOLT: Ameerika lipu taustal valiti jänkidele uus president
09.11.2016
ÕHTULEHE VIDEO | Suursaadik James D. Melville: Eesti ja USA omavahelised suhted ei muutu