Eesti uudised

OTSEBLOGI JA FOTOD | Ossinovski pani juba paika: Jürist saab peaminister (224)

Õhtuleht.ee, 10. november 2016 09:23
Foto: Alar Truu
Riigikogu liikmed umbusaldasid eile häältega 63 poolt ja 28 vastu peaminister Taavi Rõivast. Erapooletuid riigikogu saadikuid ei olnud.

Umbusaldusavalduse peaministrile esitasid esmaspäeval 41 opositsioonisaadikut.

09:28
Helen Pentsa

Milline võiks olla Jüri Ratase valitsus? Loe SIIT!

09:23
Helen Pentsa

Koalitsiooniläbirääkimisi pidava IRL-i, Keskerakonna ja sotside juhid kiitsid eile Eesti senist välis- ja kaitsepoliitikat, ent muid lubadusi jagati väga umbmääraselt. Loe pikemalt SIIT!

(Mattias Tammet)
22:04
Andra Nõlvak

Jürgen Ligi sõnul tekib Tsahknal seisukoht vaid siis, kui istekohad valitsuses on jagatud. See võib valada küll vaid õli tulle. 

22:00
Andra Nõlvak

Ossinovski pani juba paika, Jürist saab peaminister. 

21:52
Andra Nõlvak
21:49
Andra Nõlvak

Helme tunneb ennast kõrvalejäetuna ja tahaks ka koalitsiooni. 

21:46
Andra Nõlvak
21:45
Andra Nõlvak

21:45
Andra Nõlvak

Kõik parlamendierakonnad Foorumis. 5 versus 1

19:00
Andra Nõlvak

President Kaljulaid kutsus kõigi parlamendierakondade juhid Kadriorgu, et arutada hetke olukorda. Nüüdseks on kohtumised lõppemas ja peagi algavad alustavad Jüri Ratas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski konsultatsioone, et moodustada Eestile tugev ja teovõimeline valitsus. 

18:21
Andra Nõlvak

Kadri Simsoni intervjuud saad vaadata SIIT!

17:27
Andra Nõlvak

Kadri Simson: enda tooli külge klammerdunud peaminister teeb Eesti mainele tõsist kahju

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on lubamatu, et peaminister Taavi Rõivas on otsustanud valitsuse langedes minna hirmutamise teed ning püüab igas avalduses rääkida, kuidas Eestit ootab justkui õudne lõpp, kui Reformierakonda valitsusse tagasi ei lasta.

„Keskerakonna tõusmine valitsusse ei muuda Eesti julgeoleku- ning välispoliitikat.  Asjaolu, et peaminister veel ka ametist lahkudes räägib julgeolekuohust ning kõiki vasakpoolsusega hirmutada püüab, on minu hinnangul lubamatu ja absurdne. Samuti ei tohi välismeedias ja partnerite seas levitada ekslikku informatsiooni, nagu liiguks Eesti eemale senistest kaitse- ja välispoliitilistest põhimõtetest. See kahjustab meie mainet ning usalduse taastamine võtab aega. Kutsun üles ametist lahkuvat peaministrit riigimehelikult käituma. On aeg mõista, et Reformierakond ei võrdu Eesti riigiga,“ kommenteeris Keskerakonna aseesimees Kadri Simson Taavi Rõivase senist käitumist.

Simson lisas: „Taavi Rõivas on võtnud kasutusele „põletatud maa“ taktika, kuid seesugune käitumine ja selge kibestumine kahjustab Eesti riigi huve. Umbusaldatud peaministril tuleb leppida tänase olukorraga. Eesti vajab uut valitsust, kellel oleks värskeid ideid ja kes oleks koostöövõimalused. Olen kindel, et peagi algavate konsultatsioonide käigus leitakse Eestile parim uus valitsus.“

16:49
Helen Pentsa

Vaata uuesti, kuidas läks läbi Taavi Rõivase umbusaldamine. Video on vaadatav SIIN!

16:03
Piret Pappel

Jüri Ratas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski alustavad täna konsultatsioone, et moodustada Eestile tugev ja teovõimeline valitsus. Kõnelused algavad täna Eesti Teaduste Akadeemia majas.

15:57
Geidi Raud

Õhtuleht pöördus intervjuu sooviga Maire Aunaste poole (IRL) kes kommentaari jagamisest keeldus, tuues põhjuseks, et on liiga kurb. Seda oli ka näha - naisele hakkas lausa pisar silma tulema. 

15:38
Piret Pappel

15:18
Piret Pappel

Mis nüüd saab? Kuidas seaduse kohaselt toimida?

Riigikogu umbusaldusavaldus peaministrile vormistatakse riigikogu otsusena, mis avaldatakse Riigi Teatajas. Riigikogu esimees teatab valitsusele või peaministrile umbusalduse avaldamisest presidendile kirjalikult hiljemalt järgmisel päeval pärast umbusalduse avaldamist.

Kui umbusaldust avaldatakse valitsusele tervikuna või peaministrile, astub valitsus tagasi. Kui valitsus on tagasi astunud, peab president määrama peaministrikandidaadi 14 päeva jooksul.

Peaministrikandidaat esitab 14 päeva jooksul riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise aluste kohta, mille järel riigikogu otsustab läbirääkimisteta avalikul hääletusel peaministrikandidaadile volituste andmise valitsuse moodustamiseks.

Riigikogult valitsuse moodustamiseks volitused saanud peaministrikandidaat esitab 7 päeva jooksul valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab 3 päeva jooksul valitsuse ametisse.

President vabastab valitsuse ametist uue valitsuse ametisse astumisel.Tagasiastunud valitsus jätkab oma tegevust ajani, mil uus valitsus on ametisse astunud. Tagasiastunud valitsus hoidub vältimatu vajaduseta põhimõtteliste või riigieelarvekulusid suurendavate otsuste tegemisest. 

15:16
Helen Pentsa

Herkel umbusaldatud Rõivasele: olete Jedinaja Rossija kauged sugulased

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles täna Taavi Rõivase umbusaldamise eel peetud kõnes, et Reformierakond on muutunud administratsiooniparteiks, kes püüab Eesti riigikorras ettenähtud rahuliku ja demokraatliku võimuvahetuse printsiipi hirmudega vastutustundetult õõnestada.

„Reformierakond on kujunenud tüüpiliseks administratsiooniparteiks, nagu on Ida-Euroopas ja SRÜ riikides tihti juhtunud liiga kauaks võimule jäänud parteidega. Isegi Jedinaja Rossija ja Yeni Azerbaijan on nende kauged sugulased, ehkki Reformierakonna võtted oma võimutäiuse hoidmisel on olnud rafineeritumad. Hindamatut abi siin osutanud Edgar Savisaar, keda Andrus Kivirähk on tabavalt nimetanud Reformierakonna võimul püsimise peamiseks garantiiks ja „oravate auesimeheks". Ühe partei liiga pikk võimul olemine on tekitanud kopitust riigivõimu erinevail tasandeil ning siin on tuulutamist hädasti vaja,“ ütles ta.

„Reformierakonna masin tegeleb juba ammu mulje jätmise ja poliitilise tehnoloogiaga, mitte sisuliste muutustega. Ta on muutunud sisukate reformide piduriks. Nad on tugevad üksnes märkide ja mütoloogia tootmises. Praegust juttu vasakpöördest ei tule võtta tõsisemalt kui kunagist lubadust jõuda viie rikkama Euroopa riigi hulka. Võrreldes kunagise „Kodanike riigi manifestiga" on Reformierakond ise väga vasakule läinud, nende deklaratiivne parempoolsus absolutiseerib paari oma aja ära elanud või algusest peale vildakat maksudogmat,“ lausus Herkel.

„Rahuliku ja demokraatliku võimuvahetus printsiip peab olema tagatud. Hirmutav jutt julgeolekuohust või vasakpöördest on vastutustundetu.“

Tema sõnul Vabaerakond ootab uuelt valitsusest Eesti ees seisvate probleemide lahendamist, meeskonnatööd ning tähelepanu riigijuhtimise läbipaistvusele ja kohalikele kogukondadele.

15:12
Piret Pappel

15:10
Helen Pentsa

Umbusalduse avaldamise poolt oli 63, vastu 28! Riigikogu avaldas Taavi Rõivasele umbusaldust!

15:09
Helen Pentsa

TOIMUB HÄÄLETAMINE!

15:08
Helen Pentsa

Tiidus: koalitsioonid on muutunud enne ja muutuvad ka edasipidi. IRL ja sotsid on sukeldunud uude suhtesse Keskerakonnaga. See tuleb huvitav. 

15:04
Helen Pentsa

SÕNA SAAB URVE TIIDUS. 

15:04
Helen Pentsa

Helme: Rõivas ütles, et Eesti on parim riik maailmas. Oleme nõus, seetõttu tahame Eestile parimat valitsust ja tahame praeguse valitsuse tagandada. Reformierakond ei saa aru, mis valesti on. Mulle on küll täiesti selge, et Reformierakond teeb sama asja mida tegi maailmameedia seoses Donald Trumpiga. Tekitas müüdi, jäi oma propagandat ise uskuma ja ei saagi aru, mis valesti on. Reformierakonnas on intelligentsed inimesed, et nad peaksid aru saama, mis on etteheide. Selle võib kokku võtta nii, et olete valitsemisest räbaldumiseni väsinud. Teine variant ongi, et olete oma popagandat ise uskuma jäänud. 

15:01
Helen Pentsa

SÕNA SAAB MARTIN HELME.

15:00
Helen Pentsa

Herkel: Reformierakond kujunenud tüüpiliseks administratsiooniparteiks, millesarnaseid on Ida-Euroopas mitmeid

15:00
Geidi Raud

Andres Herkel kõneleb ja nimetab aastaid ametis püsinud valitsust kopitanuks. Rõivas muigab ja sosistab midagi tema taga istuvale ministrile.

14:58
Helen Pentsa

Herkel: juttu vasakpöördest ei tohiks võtta tõsisemalt kui kunagist juttu sellest, et Eesti saab viie rikkaima riigi hulka. 

14:56
Helen Pentsa

SÕNA SAAB ANDRES HERKEL. 

14:53
Piret Pappel
14:53
Helen Pentsa

Simson: peenhäälestav peaminister on toonud olukorra, kus tänane valitsus on saanud seisakuvalitsuseks. 

14:52
Helen Pentsa

SÕNA SAAB KADRI SIMSON. 

14:51
Geidi Raud

Sooäär uuris, kas Rõivas kahetseb, et ta suitsumees pole, sest temavastased sepitsused toimusid mõneti suitsunurgas. Rõivas ütles, et ei kahetse ja et ta pole kunagi ühtegi suitsu oma huulile tõstnud. 

14:48
Helen Pentsa

Rõivas on leppinud, et umbusaldusavaldus läheb läbi. Küll aga sõnas ta, et kindlasti on umbusaldusavalduses meelega otsitud ettekäändeid. "Me kõik saame sellest suurepäraselt aru," sõnas ta.

14:44
Helen Pentsa

Rõivas: ma ei tunne, et oleksin teinud vigu riigi juhtimisel. Aga tunnen, et olen partnerite suhtes olnud liiga heauskne. 

14:37
Geidi Raud

Rõivas ütles, et Eesti riik pole kunagi olnud nii kaitstud, kui praegu. Paar keskerakondlast vaatasid üksteisele muiates otsa.

14:33
Piret Pappel
14:31
Helen Pentsa

Austatud Riigikogu esimees,
lugupeetud saadikud!

Veidi rohkem kui poolteist aastat tagasi sõnastasid Eesti Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning Isamaa ja Res Publica Liit peamised Eesti ees seisvad väljakutsed, millele pidasime vajalikuks ja võimalikuks lahenduse leida. Need olid et Eesti oleks veel paremini kaitstud, et majandus kasvaks ja Eesti inimeste sissetulekud suureneksid ja et meil oleks rohkem lapsi; et riigi pidamine muutuks tõhusamaks ja et Eesti eesistumine oleks edulugu.

Valitsus on 19 ametis oldud kuu jooksul:
• käivitanud haldusreformi, millest 20 aastat vaid räägitud ning lõviosa Eesti omavalitsusi on liitumiskõneluste lõpusirgel;
• tõstnud riigikaitsekulud Eesti kõigi aegade kõrgemale tasemele ja valmis liitlasvägede seninägematuks kohaloluks;
• võtnud ette turvalise idapiiri väljaehitamise;
• langetanud tööjõumakse;
• suurendanud Eesti inimeste kindlustunnet mitmekordistades kolmanda lapse toetuse ja üksi elavate pensionäride toetuse näol;
• käivitanud riigireformi, töövõimereformi ja pensionireformi;
• eraldanud eelarves raha Rail Balticu ja neljarealise Tartu maantee jaoks ning leppinud Soomega kokku Eesti ja Soome vahelise gaasitoru rajamises;
• eraldanud põllumeestele kümnete miljonite eurode ulatuses kriisiabi;
• tõstnud ennaktempos õpetajate palkasid ning teadus- ja arendustegevuse investeeringuid;
• pidanud rangelt kinni tasakaalus eelarve põhimõttest;
• teinud pool aastat kiiremas tempos ettevalmistusi Euroopa Liidu edukaks eesistumiseks.

Raske on leida Eesti ajaloost valitsust, kes oleks pooleteise aastaga suutnud enamat. Eestil on läinud hästi – kasvanud on kindlustunne, elatustase ning esimest korda üle 16 aasta ka rahvaarv.
Peaministri ja kogu valitsuse kritiseerimine - ka umbusaldamine - käib opositsiooni töö juurde. Et aga koalitsioonipartnerid on minetanud tahtmise selle valitsusega jätkata, püstitab küsimuse miks. Kui selle põhjuseks on ühe erakonna seisakus reiting või teise esimehe soov paremaks positsiooniks valitsuses, siis see võib olla arusaadav asjaosalistele, aga mitte Eesti inimestele.
 
Head saadikud,

Avaldades täna valitsusele umbusaldust, hääletate te mitte niivõrd minu isiku kuivõrd viimase pooleteise aasta jooksul tehtud töö vastu. IRLi ja sotside saadikud ka omaenese varasemate otsuste ja oma erakonna ministrite vastu. Ma lugesin väga tähelepanelikult umbusaldusavalduse teksti ning isiklikult mulle on etteheide vaid ühes kohas - minu reaktsioonid ja retoorika migratsioonikriisis. Retoorika üle võib alati vaielda, aga kriis ise on möödunud Eesti jaoks kardetust märksa kergemalt. Kõik muud etteheited on kogu koalitsioonile, sealhulgas IRLile ja sotsiaaldemokraatidele. Otsuse nihutada maksukoormust inimeste sissetulekutelt kahjulikule tarbimisele, haldusreformi elluviimise, riigikaitse tulevikusuunad ning parlamendisaadikute võimaluse osaleda omavalitsuste töös otsustasime me koos. Nagu ka Juhan Partsi nimetamise Eesti esindajaks Euroopa kontrollikojas. Ametis, milles soovin Juhanile jätkuvalt vaid kõige paremat.

Head kuulajad,

Üleeile sai lõpliku kinnituse, et sotsiaaldemokraadid ja IRL ei ole olnud ausad ei Reformierakonna ega Eesti avalikkusega. Juba mitu nädalat on peetud salakõnelusi uue vasakpoolse valitsuse moodustamiseks. Vasakpöörde ihalejaid on olnud Eestis alati, aga 17 aastat järjest on valitsused Reformierakonna osalusel hoidnud Eestit inimeste heaolu tõstnud parempoolset kurssi. Et vasakpööre saab nüüd teoks IRL osalusel, on küllap pettumuseks nii IRLi valijatele kui Eesti inimestele.

On täiesti selge, et kahe vasakpoolse poliitilise jõuga liitu heites, peab IRL tegema edaspidi põhimõttelisi järeleandmisi julgeoleku-, majandus-, kodakondsus- ja hariduspoliitikas. Vasakpoolne majanduspoliitika ei too oodatud kasvu. Vastupidi. Kõrgemad maksud hammustavad suure osa iga Eesti inimese sissetulekust. Ka senine eesmärk aidata venekeelse emakeelega noortel Eesti ühiskonnas paremini hakkama saada, on vasakpoolses valitsuses surve all – eestikeelse õppe jätkumise gümnaasiumiastmes on kahtluse alla seadnud nii sotsiaaldemokraadid kui Keskerakond. Iga selline järele andmine on osa tervikpildist.

Austatud Riigikogu,

Teie olete mulle kahel korral valitsuse juhtimiseks mandaadi andnud ning teie võimuses on see ka võtta. Tänase hääletustulemuse protokoll ei ole tähtis mitte niivõrd minu, kuivõrd Eesti ajaloo jaoks. Valitsust ei kukutata SMSi teel, selleks on demokraatlikud protseduurid. Hoiame oma riigi väärikust. Olen valmis Teie ees vastama mistahes kriitikale ja põhjendama iga otsust.

Ma tean, et teil on neid küsimusi raske esitada, sest tänase hääletuse tegelik põhjus ei ole ju valitsuse tööga seotud.

Valitsus ja koalitsioon laiemalt on oma tööd teinud hästi ja tulemuslikult. Meid aidanud riigiametnikud, nõunikud ja eksperdid on olnud tugevad professionaalid. Ma tänan igaühte, kes andis oma panuse, et Eesti oleks veel parem koht, kus elada.

Head Eesti inimesed,

Mul on olnud suur au teenida Eesti rahvast ja riiki peaministrina kahes valitsuses 961 päeva. Olen teinud seda tööd kire ja pühendumusega. Olen südamest tänulik kaasteelistele ja uhke tehtu üle. Olen südamest uhke oma riigi üle.

Eesti on kõige parem riik maailmas.

Elagu Eesti!

14:29
Geidi Raud

Kui Reformierakonna rahvasaadikud küsivad Rõivaselt küsimusi, siis nii mõnigi teise erakonna esindaja kerib laisalt Facebooki uudisvoogu või räägib pinginaabriga juttu.

14:25
Piret Pappel

14:20
Geidi Raud

Kadri Simson sebib Rõivase kõne ja saadikute küsimustele vastamise ajal ringi ja räägib keskerakondlastega. Samuti kirjutas ta midagi usinasti paberile, ju valmistub oma kõneks riigikogu ees.

14:18
Maarit Stepanov

Sõnavõtu järjekorras vaid reformierakondlased, nagu ka lubatud. 

14:17
Piret Pappel
14:14
Helen Pentsa

Head Eesti inimesed! mul on olnud suur au teenida Eesti riiki kahes valitsuses 961 päeva. Olen teinud seda tööd kire ja pühendumisega. Olen südamest uhke tehtu ja oma töö üle. Eesti on kõige parem riik maailmas. Elagu Eesti!

14:13
Helen Pentsa

Rõivas: valitsust ei kukutada SMSi teel, selleks on demokraatlikud protseduurid. Hoiame oma riigi väärikust!

14:12
Helen Pentsa

Rõivas: peaministri umbusaldamine ja kritiseerimine käib opositsiooni töö juurde. Tekib küsimus, kui seda teevad koalitsiooniparteid.

Rõivas sõnas veel, et umbusaldusavaldus pole niivõrd tema isiku vastu kuivõrd viimase pooleteise aasta jooksul tehtud töö vastu. 

14:06
Helen Pentsa

Rõivas peab kõne. 

14:06
Helen Pentsa

Täiskogul on kohal 91 riigikogu liiget, puudub 10. 

14:05
Helen Pentsa

Sõna antakse peaministrile, pärast mida võib talle esitada küsimusi. Iga riigikogu liige võib esitada ühe suulise küsimuse. Pärast seda algavad läbirääkimised, mida peavad fraktsioonide esimehed. 

14:03
Helen Pentsa

TÄISKOGU ISTUNG ALGAS! 

14:02
Helen Pentsa

Rõivase tagasiastumise aeg on möödas.

14:02
Geidi Raud

Simson käib midagi juba kolmandale erakonnakaaslasele salapäraselt sosistamas. 

(Geidi Raud)

13:54
Geidi Raud

Viimased minutid otsustava hetkeni! Infotunnis arutatakse haridus- ja põllumajandusteemadel. Pea 50 minutit vaikides infotunnis istunud Rõivas piilus närviliselt käekella. 

13:48
Helen Pentsa
13:04
Helen Pentsa

Riigikogus algas kl 13 infotund, pärast mida algab täiskogu istung. Kohal on 44 riigikogu liiget, puudub 57.

13:02
Helen Pentsa

President Kersti Kaljulaid kutsus täna õhtuks kõikide parlamendierakondade juhid Kadriorgu, et arutada igaühega neist kujunenud poliitilist olukorda.

„Rahvas on valimistel andnud parlamendile mandaadi ning parlamendi kohus on seda mandaati kasutada. Parlamendi vastutus on, et Eesti saaks endale kiiresti valitsuse, mis viib Eestit edasi ning peab jätkuvalt oluliseks meie seniseid seisukohti kaitse- ja julgeolekupoliitikas. Öeldakse, et minevikku ei tohi unustada, aga ma panen kõigile parlamendiliikmetele ja erakondade juhtidele südamele, et ka tulevikku ei tohi unustada,“ ütles riigipea.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas on Kadriorgu kutsutud kell 16.00, Keskerakonna esimees Jüri Ratas 17.00, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski 17.30, Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Margus Tsahkna 18.00, Vabaerakonna esimees Andres Herkel 18.45 ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme 19.15.

12:36
Helen Pentsa

Peaminister Taavi Rõivas astus eile hommikul ajakirjanike ette ja teatas kindlameelselt, et tema võitluseta ei alistu. Peaministri kehakeel rääkis aga talle vastu – eksperdi sõnul on Rõivas sisimas ebakindel ja vägagi teadlik, et peaministrina tal enam pikka pidu pole. Loe pikemalt SIIT ja jälgi ka möödunud päevade BLOGI!

(Alar Truu)
12:26
Helen Pentsa

Valitsuse ümber kemplemine on jõudnud punkti, kus riigipirukast tahab tükki saada iga riigikogus esindatud erakond. Eile veel oli kõige tõenäolisem, et laua ümber hakkab istuma kolmik – Keskerakond IRL ja sotsiaaldemokraadid. Enne valitsuse moodustamist pole aga miski kindel. Loe pikemalt SIIT!

12:24
Helen Pentsa

Kuidas saada kolme päevaga peaministrikandidaadiks?

Millised poliittuuled puhuksid Toompeal, kui Jüri Ratasest oleks aprillis saanud Eesti olümpiakomitee esimees, ei oska ilmselt keegi öelda. Poliitikasse jäi ta aga just sellepärast, et kaotas EOKi presidendi valimistel viimases voorus ühe häälega ärimees Urmas Sõõrumaale. Loe pikemalt SIIT!

(Teet Malsroos)
12:22
Helen Pentsa

Suhteterapeut hindab valitsuskriisi: meeskonna toimimiseks tuleb juht vahetada. 

Valitsuskriisi osalised Taavi Rõivas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski on kõik noored mehed. Lihtsustasime 1,3 miljonit inimest puudutava riigitasandi konflikti tavalise poiste tüli tasandile ja palusime suhtespetsialistil hinnata, kuidas võiks ja peaks sellisest kraaklemisest jagu saama. Loe pikemalt SIIT!

12:21
Helen Pentsa

PSÜHHOLOOG RIIGIMEESTE MADINA TEEMAL: kui asjalood eelmise suhtega ei ole selged, on suur tõenäosus, et uues suhtes hakkavad korduma vanad probleemid. Loe pikemalt SIIT!

12:19
Helen Pentsa

Turu-uuringute AS viis Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel Eesti kodanike seas läbi veebiküsitluse, milles uuriti inimeste arvamusi valitsuskoalitsiooni võimaliku muutumise kohta. Tutvu sellega lähemalt SIIT!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee