Foto: Alar Truu
Õhtuleht.ee 10. november 2016 09:23
Riigikogu liikmed umbusaldasid eile häältega 63 poolt ja 28 vastu peaminister Taavi Rõivast. Erapooletuid riigikogu saadikuid ei olnud.

Umbusaldusavalduse peaministrile esitasid esmaspäeval 41 opositsioonisaadikut.

09:28
Helen Pentsa

Milline võiks olla Jüri Ratase valitsus? Loe SIIT!

09:23
Helen Pentsa

Koalitsiooniläbirääkimisi pidava IRL-i, Keskerakonna ja sotside juhid kiitsid eile Eesti senist välis- ja kaitsepoliitikat, ent muid lubadusi jagati väga umbmääraselt. Loe pikemalt SIIT!

(Mattias Tammet)
22:04
Andra Nõlvak

Jürgen Ligi sõnul tekib Tsahknal seisukoht vaid siis, kui istekohad valitsuses on jagatud. See võib valada küll vaid õli tulle. 

22:00
Andra Nõlvak

Ossinovski pani juba paika, Jürist saab peaminister. 

21:52
Andra Nõlvak
21:49
Andra Nõlvak

Helme tunneb ennast kõrvalejäetuna ja tahaks ka koalitsiooni. 

21:46
Andra Nõlvak
21:45
Andra Nõlvak
21:45
Andra Nõlvak

Kõik parlamendierakonnad Foorumis. 5 versus 1

19:00
Andra Nõlvak

President Kaljulaid kutsus kõigi parlamendierakondade juhid Kadriorgu, et arutada hetke olukorda. Nüüdseks on kohtumised lõppemas ja peagi algavad alustavad Jüri Ratas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski konsultatsioone, et moodustada Eestile tugev ja teovõimeline valitsus. 

18:21
Andra Nõlvak

Kadri Simsoni intervjuud saad vaadata SIIT!

17:27
Andra Nõlvak

Kadri Simson: enda tooli külge klammerdunud peaminister teeb Eesti mainele tõsist kahju

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on lubamatu, et peaminister Taavi Rõivas on otsustanud valitsuse langedes minna hirmutamise teed ning püüab igas avalduses rääkida, kuidas Eestit ootab justkui õudne lõpp, kui Reformierakonda valitsusse tagasi ei lasta.

„Keskerakonna tõusmine valitsusse ei muuda Eesti julgeoleku- ning välispoliitikat.  Asjaolu, et peaminister veel ka ametist lahkudes räägib julgeolekuohust ning kõiki vasakpoolsusega hirmutada püüab, on minu hinnangul lubamatu ja absurdne. Samuti ei tohi välismeedias ja partnerite seas levitada ekslikku informatsiooni, nagu liiguks Eesti eemale senistest kaitse- ja välispoliitilistest põhimõtetest. See kahjustab meie mainet ning usalduse taastamine võtab aega. Kutsun üles ametist lahkuvat peaministrit riigimehelikult käituma. On aeg mõista, et Reformierakond ei võrdu Eesti riigiga,“ kommenteeris Keskerakonna aseesimees Kadri Simson Taavi Rõivase senist käitumist.

Simson lisas: „Taavi Rõivas on võtnud kasutusele „põletatud maa“ taktika, kuid seesugune käitumine ja selge kibestumine kahjustab Eesti riigi huve. Umbusaldatud peaministril tuleb leppida tänase olukorraga. Eesti vajab uut valitsust, kellel oleks värskeid ideid ja kes oleks koostöövõimalused. Olen kindel, et peagi algavate konsultatsioonide käigus leitakse Eestile parim uus valitsus.“

16:49
Helen Pentsa

Vaata uuesti, kuidas läks läbi Taavi Rõivase umbusaldamine. Video on vaadatav SIIN!

16:03
Piret Pappel

Jüri Ratas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski alustavad täna konsultatsioone, et moodustada Eestile tugev ja teovõimeline valitsus. Kõnelused algavad täna Eesti Teaduste Akadeemia majas.

15:57
Geidi Raud

Õhtuleht pöördus intervjuu sooviga Maire Aunaste poole (IRL) kes kommentaari jagamisest keeldus, tuues põhjuseks, et on liiga kurb. Seda oli ka näha - naisele hakkas lausa pisar silma tulema. 

15:38
Piret Pappel
15:18
Piret Pappel

Mis nüüd saab? Kuidas seaduse kohaselt toimida?

Riigikogu umbusaldusavaldus peaministrile vormistatakse riigikogu otsusena, mis avaldatakse Riigi Teatajas. Riigikogu esimees teatab valitsusele või peaministrile umbusalduse avaldamisest presidendile kirjalikult hiljemalt järgmisel päeval pärast umbusalduse avaldamist.

Kui umbusaldust avaldatakse valitsusele tervikuna või peaministrile, astub valitsus tagasi. Kui valitsus on tagasi astunud, peab president määrama peaministrikandidaadi 14 päeva jooksul.

Peaministrikandidaat esitab 14 päeva jooksul riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise aluste kohta, mille järel riigikogu otsustab läbirääkimisteta avalikul hääletusel peaministrikandidaadile volituste andmise valitsuse moodustamiseks.

Riigikogult valitsuse moodustamiseks volitused saanud peaministrikandidaat esitab 7 päeva jooksul valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab 3 päeva jooksul valitsuse ametisse.

President vabastab valitsuse ametist uue valitsuse ametisse astumisel.Tagasiastunud valitsus jätkab oma tegevust ajani, mil uus valitsus on ametisse astunud. Tagasiastunud valitsus hoidub vältimatu vajaduseta põhimõtteliste või riigieelarvekulusid suurendavate otsuste tegemisest. 

15:16
Helen Pentsa

Herkel umbusaldatud Rõivasele: olete Jedinaja Rossija kauged sugulased

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles täna Taavi Rõivase umbusaldamise eel peetud kõnes, et Reformierakond on muutunud administratsiooniparteiks, kes püüab Eesti riigikorras ettenähtud rahuliku ja demokraatliku võimuvahetuse printsiipi hirmudega vastutustundetult õõnestada.

„Reformierakond on kujunenud tüüpiliseks administratsiooniparteiks, nagu on Ida-Euroopas ja SRÜ riikides tihti juhtunud liiga kauaks võimule jäänud parteidega. Isegi Jedinaja Rossija ja Yeni Azerbaijan on nende kauged sugulased, ehkki Reformierakonna võtted oma võimutäiuse hoidmisel on olnud rafineeritumad. Hindamatut abi siin osutanud Edgar Savisaar, keda Andrus Kivirähk on tabavalt nimetanud Reformierakonna võimul püsimise peamiseks garantiiks ja „oravate auesimeheks". Ühe partei liiga pikk võimul olemine on tekitanud kopitust riigivõimu erinevail tasandeil ning siin on tuulutamist hädasti vaja,“ ütles ta.

„Reformierakonna masin tegeleb juba ammu mulje jätmise ja poliitilise tehnoloogiaga, mitte sisuliste muutustega. Ta on muutunud sisukate reformide piduriks. Nad on tugevad üksnes märkide ja mütoloogia tootmises. Praegust juttu vasakpöördest ei tule võtta tõsisemalt kui kunagist lubadust jõuda viie rikkama Euroopa riigi hulka. Võrreldes kunagise „Kodanike riigi manifestiga" on Reformierakond ise väga vasakule läinud, nende deklaratiivne parempoolsus absolutiseerib paari oma aja ära elanud või algusest peale vildakat maksudogmat,“ lausus Herkel.

„Rahuliku ja demokraatliku võimuvahetus printsiip peab olema tagatud. Hirmutav jutt julgeolekuohust või vasakpöördest on vastutustundetu.“

Tema sõnul Vabaerakond ootab uuelt valitsusest Eesti ees seisvate probleemide lahendamist, meeskonnatööd ning tähelepanu riigijuhtimise läbipaistvusele ja kohalikele kogukondadele.

15:12
Piret Pappel

15:10
Helen Pentsa

Umbusalduse avaldamise poolt oli 63, vastu 28! Riigikogu avaldas Taavi Rõivasele umbusaldust!

Loe rohkem

Kommentaarid  (224)

Imestaja 12. november 2016 08:21
Kas targemat kandidaati ei leidunud?
aaaaaaaaaaa 10. november 2016 19:25
Naljanumber,nagu lapsed jagavad liivakastis liiva ja mänguasju.Kallid seltsimehed kes te tahate teha valitsust,olge nii kenad ja raputage ennem sandaalidest liiv välja,vahetage püksid ja küsige vanematelt kas see on ikka hea mõte.Vaadates eilset FOORUMIT tekkis küll selline mulje,et tegemist on lasteaiaga.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS