
Umbusaldusavalduse peaministrile esitasid esmaspäeval 41 opositsioonisaadikut.
Milline võiks olla Jüri Ratase valitsus? Loe SIIT!
Koalitsiooniläbirääkimisi pidava IRL-i, Keskerakonna ja sotside juhid kiitsid eile Eesti senist välis- ja kaitsepoliitikat, ent muid lubadusi jagati väga umbmääraselt. Loe pikemalt SIIT!

Jürgen Ligi sõnul tekib Tsahknal seisukoht vaid siis, kui istekohad valitsuses on jagatud. See võib valada küll vaid õli tulle.
Ossinovski pani juba paika, Jürist saab peaminister.
Päeva nali Helmelt. Rõivas on opositsiooni juba sisse elanud #etvfoorum
— Peeter Holstein (@peeterholstein) November 9, 2016
Helme tunneb ennast kõrvalejäetuna ja tahaks ka koalitsiooni.
Naljakas on see, et IRL juba kutsub end Isamaaks... Clinton pidas ka end juba presidendiks...#etvfoorum
— Gerda (@GerdaViks) November 9, 2016
Rôivas näib ikka lootvat sellest luupainajast ärgata #etvfoorum
— ahto lobjakas (@lobjakas) November 9, 2016
Kõik parlamendierakonnad Foorumis. 5 versus 1
President Kaljulaid kutsus kõigi parlamendierakondade juhid Kadriorgu, et arutada hetke olukorda. Nüüdseks on kohtumised lõppemas ja peagi algavad alustavad Jüri Ratas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski konsultatsioone, et moodustada Eestile tugev ja teovõimeline valitsus.
Kadri Simsoni intervjuud saad vaadata SIIT!
Kadri Simson: enda tooli külge klammerdunud peaminister teeb Eesti mainele tõsist kahju
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on lubamatu, et peaminister Taavi Rõivas on otsustanud valitsuse langedes minna hirmutamise teed ning püüab igas avalduses rääkida, kuidas Eestit ootab justkui õudne lõpp, kui Reformierakonda valitsusse tagasi ei lasta.
„Keskerakonna tõusmine valitsusse ei muuda Eesti julgeoleku- ning välispoliitikat. Asjaolu, et peaminister veel ka ametist lahkudes räägib julgeolekuohust ning kõiki vasakpoolsusega hirmutada püüab, on minu hinnangul lubamatu ja absurdne. Samuti ei tohi välismeedias ja partnerite seas levitada ekslikku informatsiooni, nagu liiguks Eesti eemale senistest kaitse- ja välispoliitilistest põhimõtetest. See kahjustab meie mainet ning usalduse taastamine võtab aega. Kutsun üles ametist lahkuvat peaministrit riigimehelikult käituma. On aeg mõista, et Reformierakond ei võrdu Eesti riigiga,“ kommenteeris Keskerakonna aseesimees Kadri Simson Taavi Rõivase senist käitumist.
Simson lisas: „Taavi Rõivas on võtnud kasutusele „põletatud maa“ taktika, kuid seesugune käitumine ja selge kibestumine kahjustab Eesti riigi huve. Umbusaldatud peaministril tuleb leppida tänase olukorraga. Eesti vajab uut valitsust, kellel oleks värskeid ideid ja kes oleks koostöövõimalused. Olen kindel, et peagi algavate konsultatsioonide käigus leitakse Eestile parim uus valitsus.“
Vaata uuesti, kuidas läks läbi Taavi Rõivase umbusaldamine. Video on vaadatav SIIN!
Jüri Ratas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski alustavad täna konsultatsioone, et moodustada Eestile tugev ja teovõimeline valitsus. Kõnelused algavad täna Eesti Teaduste Akadeemia majas.
Õhtuleht pöördus intervjuu sooviga Maire Aunaste poole (IRL) kes kommentaari jagamisest keeldus, tuues põhjuseks, et on liiga kurb. Seda oli ka näha - naisele hakkas lausa pisar silma tulema.
Umbusaldus ei ole kaotus nagu ka pankrot on ainut hetkeline tagasilöök ja pigem võimalus õppida. Säilitagem väärikus. Vähem FB ja spinne!
— Evelyn Sepp (@EvelynSepp) November 9, 2016
Mis nüüd saab? Kuidas seaduse kohaselt toimida?
Riigikogu umbusaldusavaldus peaministrile vormistatakse riigikogu otsusena, mis avaldatakse Riigi Teatajas. Riigikogu esimees teatab valitsusele või peaministrile umbusalduse avaldamisest presidendile kirjalikult hiljemalt järgmisel päeval pärast umbusalduse avaldamist.
Kui umbusaldust avaldatakse valitsusele tervikuna või peaministrile, astub valitsus tagasi. Kui valitsus on tagasi astunud, peab president määrama peaministrikandidaadi 14 päeva jooksul.
Peaministrikandidaat esitab 14 päeva jooksul riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise aluste kohta, mille järel riigikogu otsustab läbirääkimisteta avalikul hääletusel peaministrikandidaadile volituste andmise valitsuse moodustamiseks.
Riigikogult valitsuse moodustamiseks volitused saanud peaministrikandidaat esitab 7 päeva jooksul valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab 3 päeva jooksul valitsuse ametisse.
President vabastab valitsuse ametist uue valitsuse ametisse astumisel.Tagasiastunud valitsus jätkab oma tegevust ajani, mil uus valitsus on ametisse astunud. Tagasiastunud valitsus hoidub vältimatu vajaduseta põhimõtteliste või riigieelarvekulusid suurendavate otsuste tegemisest.
Herkel umbusaldatud Rõivasele: olete Jedinaja Rossija kauged sugulased
Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles täna Taavi Rõivase umbusaldamise eel peetud kõnes, et Reformierakond on muutunud administratsiooniparteiks, kes püüab Eesti riigikorras ettenähtud rahuliku ja demokraatliku võimuvahetuse printsiipi hirmudega vastutustundetult õõnestada.
„Reformierakond on kujunenud tüüpiliseks administratsiooniparteiks, nagu on Ida-Euroopas ja SRÜ riikides tihti juhtunud liiga kauaks võimule jäänud parteidega. Isegi Jedinaja Rossija ja Yeni Azerbaijan on nende kauged sugulased, ehkki Reformierakonna võtted oma võimutäiuse hoidmisel on olnud rafineeritumad. Hindamatut abi siin osutanud Edgar Savisaar, keda Andrus Kivirähk on tabavalt nimetanud Reformierakonna võimul püsimise peamiseks garantiiks ja „oravate auesimeheks". Ühe partei liiga pikk võimul olemine on tekitanud kopitust riigivõimu erinevail tasandeil ning siin on tuulutamist hädasti vaja,“ ütles ta.
„Reformierakonna masin tegeleb juba ammu mulje jätmise ja poliitilise tehnoloogiaga, mitte sisuliste muutustega. Ta on muutunud sisukate reformide piduriks. Nad on tugevad üksnes märkide ja mütoloogia tootmises. Praegust juttu vasakpöördest ei tule võtta tõsisemalt kui kunagist lubadust jõuda viie rikkama Euroopa riigi hulka. Võrreldes kunagise „Kodanike riigi manifestiga" on Reformierakond ise väga vasakule läinud, nende deklaratiivne parempoolsus absolutiseerib paari oma aja ära elanud või algusest peale vildakat maksudogmat,“ lausus Herkel.
„Rahuliku ja demokraatliku võimuvahetus printsiip peab olema tagatud. Hirmutav jutt julgeolekuohust või vasakpöördest on vastutustundetu.“
Tema sõnul Vabaerakond ootab uuelt valitsusest Eesti ees seisvate probleemide lahendamist, meeskonnatööd ning tähelepanu riigijuhtimise läbipaistvusele ja kohalikele kogukondadele.
Umbusalduse avaldamise poolt oli 63, vastu 28! Riigikogu avaldas Taavi Rõivasele umbusaldust!
Kommentaarid (224)