Eesti uudised

Kui vasakpoolne oleks valitsus ilma Reformierakonnata? (5)

Kristin Aasma, 9. november 2016, 04:00
Jaak ValgeFoto: Arno Mikkor / Ekspress Meedia
Euroopa Liidu riikidest on vasakpoolsete valitsuste juhtimise all umbes kolmandik.

Ajalehe The Guardian andmetel oli 2015. aasta seisuga Euroopa Liidus kesk-vasakpoolne valitsus kaheksas riigis. Euroopa 503miljonilisest elanikkonnast moodustas see 32,5 protsenti.

Jaak ValgeFoto: Arno Mikkor / Ekspress Meedia

Samas on viimastel aastatel saavutanud Euroopas valimistel edu ka need parteid, kes viibutavad sõrme Euroopa Liidu poliitikale, nagu näiteks Prantsusmaal Marine Le Peni juhitav äärmusparempoolne Rahvuslik Rinne, mis kogus Euroopa Parlamendi valimistel 25 protsenti häältest.

Reformierakond näeb enda koalitsioonist väljajätmises suunda vasakpoolsusele ja sealt hoiatatakse majanduslanguse eest.

Ajaloolane Jaak Valge leiab, et tänapäeva poliitika pole enam hästi vasak- või parempoolse jaotuse kaudu kirjeldatav. "Keskerakond on ju europarlamendis sellessamas liberaalses fraktsioonis, kus Reformierakond," selgitab ta.

"Vasak-parem-jaotus oli relevantne veel, ütleme, paarkümmend aastat tagasi. Tänapäeval võiks see jaotus olla skaalal globalism versus rahvuslus. Selles osas aga valitsusvahetus mingit muudatust kaasa ei too. Võib-olla, et Reformierakond vaatas ainult Brüsseli poole, Keskerakond vaatab nii Brüsseli kui ka Moskva poole."

Vasakpoolsuse ja majanduslangusega hoiatamisega dramatiseerib Reformierakond üle, arvab Valge: "Eks kaotaja soovib ikka sündmusi üle dramatiseerida."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee