Eesti uudised

ROOTSI ETTEVÕTE: uurime, miks hukkusid Eesti elektrikud 

Arvo Uustalu, 9. november 2016 04:00
EI SUUDETUD ELUSTADA: Kiirabi katsed mehed elule tagasi tuua ebaõnnestusid.Foto: Erik Abel / Scanpix
Esmaspäeval hukkusid Lääne-Rootsis Dalarna lääni Tyforsi küla juures kaks Eesti elektrikut. Nad said elektriliinilt 30 000voldise löögi. Rootsi elektrifirma, kellele eestlased tegid alltöövõtukorras tööd, kinnitab Õhtulehele, et õnnetuse ajal poleks pidanud keegi seal tööd tegema. 

Elektrifirma Ellevio pressiesindaja Jonatan Björck ütles, et neil on äärmiselt kahju, et õnnetus juhtus. "Meil pole toimunu kohta veel kõiki vastuseid. Õnnetusega tegeleb politsei ning Rootsi töökeskkonna ja Rootsi elektriohutuse komisjon. Loodetavasti saame hiljem rohkem vastuseid sellele, miks õnnetus juhtus," nendib ta. Björcki sõnul töötasid mehed Värmlandi ja Dalarna vahelise kõrgepingeliini ehitusel. See oli õnnetuse ajal pinge all. Ta ütleb, et sel ajal poleks pidanud keegi seal tööd tegema: "Mingil põhjusel nad aga siiski töötasid ja läksid pinge all oleva elektriliini vastu."

Töid tegi alltöövõtjana Leonhard Weiss Eesti ja tegemist oli kogenud töömeestega, kes olid läbinud ohutustehnikakursused ja omasid sertifikaate, mis lubavad elektriliinitöid teha.

Üks hukkunu oli 59aastane, noorem mees polnud veel 25aastanegi.

Politsei kutsuti Tyforsi elektrijaama esmaspäeval kell 15.31. Rootsi ajaleht Aftonbladet kirjutas, et mehed said löögi elektriliini vahetades ning päästeteenistusel ja kiirabil ei õnnestunud neid elustada.

Kohalik ajaleht Dala-Demokraten kirjutas, et ohvrite meelest polnud elektriliin voolu all. Õnnetuskoha lähedal töötas veel mitu inimest, kuid nemad ei saanud kannatada. 

Õnnetused Eestis 

Tööinspektsioonist öeldi Õhtulehele, et meilgi on liinitöödega seotud õnnetusi ette tulnud. Näiteks 2013. aasta 5. märtsil tehti alajaamas plaanilist hooldust, mille ajal sai inimene surmava elektrilöögi, kuna purunes õhuliini lahklüliti. Sama aasta 2. juulil vahetati õhuliini masti õhuliini juhtme tõmbekettide hingi. Elektrik eemaldas õhuliini maandusklemmi masti poolelt ja sai tõenäoliselt induktsiooni tõttu surmava elektrilöögi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee