Eesti uudised

Kes tuleb valitsuskriisist välja võitjana, keda ootab poliitiline pankrot? (51)

Piret Pappel, 8. november 2016 16:09
Taavi Rõivas valitsuse pressikonverentsilFoto: Stanislav Moshkov
Eile 41 opositsioonisaadiku allkirjaga umbusaldusavalduse saanud Taavi Rõivas sai eile õhtupoolikul veel ühe hoobi, kui IRL ja SDE soovitasid tal kohe tagasi astuda. Rõivas teatas täna, et tagasiastumist ta ei plaani. Peaminister läheb homme parlamendi ette ning soovib ka umbusaldushääletuse toimumist. Kui valitsus kukub, siis kes on võitjad ja kes kaotajad?

Kõige valusam tagasilöök ootab pikalt võimul olnud Reformierakonda. Aasta-aastalt järjest valitsuses olnud ja Eesti poliitelu dikteerima harjunud erakonnal on ilmselgelt raske leppida opositsiooni jäämisega. Sestap ka reformipoliitikute mõrud jutud kambaka tegemisest, mis jätkuvad tõenäoliselt ka pärast uue valitsuse ametisseastumist.

Mida on Reformierakonnal võita? Kuulduste kohaselt polevat Rõivasel enda erakonna liikmete hulgas kuigi hea maine. Kas aastate kaupa riigipiruka juures olnud partei suudab opositsioonipingil istudes leida enda liikmete seast leida uued ja tõsised poliitikud, peaks näitama aeg.

Samal teemal

Ennustada ei soovi keegi

Oma tulevikuootustes on erakondade esindajad praegu ülimalt tagasihoidlikud. "Seda, kui palju üks või teine erakond on võitnud või kaotanud seoses valitsuse vahetusega, saab hinnata alles siis, kui on paika saanud uue valitsuse koosseis ja koalitsioonikokkuleppe sisu," hindas riigikogu EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

"Me usume, et Eestile on igal juhul kasulik, kui alates eelmise sajandi lõpust katkematult võimu juures olnud Reformierakond on sunnitud opositsiooni minema. Olen lootusrikas, et Eesti saab endale järgmise valitsuse näol laiapõhjalise ja uuendusmeelse valitsuse ja sinna kaasatakse ka need uued jõud, kes viimastel valimistel parlamenti tulid."

Reformierakond on olnud väikeparteidele raske partner

Ka Vabaerakonna esimees Andres Herkel tunnistas Õhtulehele, et Reformierakonna otsustamatus, õõnes deklaratiivsus ja kasujaht on neist teinud Eesti poliitikas väga raske partneri. "Arvan, et pikaaegse administratsioonipartei puhkusele saatmisest võidavad kõik ning ka parempoolsusest on neil päris vildakas arusaam."

Herkel lisas, et kui Vabaerakonna mõtted ja seisukohad lõpuks realiseeruvad, siis võib öelda, et on midagi saavutatud. "Jah, meil on palju lahendusi, mis sarnanevad sotside või IRL-i omadele ja on ka arusaamu, mis on Keskerakonna nüüd juhtivaks saanud tiivaga sarnased. Riigikogus on meil koostöö toiminud. Lühidalt, ootan asjalikkust, koostööd ja selgeid lahendusi," kinnitas ta.

Mure Eesti pärast

Reformierakonna vastu sõttaminek võib IRLi pooldajatele ehk meeldidagi. Isamaaline erakond jääb hätta püüdes oma valijale selgeks teha, miks minnakse valitsusse paljude meelest liiga Venemaa-lembese Keskerakonnaga. 

IRLi liige Mihhail Lotman kinnitaski, et tema on tõsiselt mures Eesti saatuse pärast. " Kuidas praegune olukord IRLile mõjub, ei oska ma öelda, kuid kindlasti on see ohtlik Eestile. Olen selles erakonnas eelkõige seepärast, et see teenib kõige paremini Eesti huvisid. Vähemalt siiamaani on see nii olnud."

Samal teemal

09.10.2016
BLOGI JA VIDEO PRESSIKONVERENTSILT | Viie fraktsiooni esimehed: koalitsiooni aeg on läbi ning Taavi Rõivasel on aeg taanduda
09.10.2016
Suhteterapeut hindab valitsuskriisi: meeskonna toimimiseks tuleb juht vahetada
08.10.2016
TOOM KOALITSIOONIST: küsimuseks on, mis määral Keskil õnnestub ennast kehtestada
08.10.2016
Kus on Euroopas vasakpoolsed valitsused ja kui vasakpoolne oleks Eesti valitsus ilma Reformierakonnata?