Eesti uudised

 

 

BLOGI JA VIDEO PRESSIKONVERENTSILT | Viie fraktsiooni esimehed: koalitsiooni aeg on läbi ning Taavi Rõivasel on aeg taanduda (389)

Toimetas Helen Pentsa | Video: Teet Malsroos, Geidi Raud, 9. november 2016 09:22
Foto: Teet Malsroos, Geidi Raud
41 opositsioonisaadikut esitasid umbusaldusavalduse peaminister Taavi Rõivasele.

Kadri Simson ütles avalduse tutvustamisel, et Taavi Rõivase juhitud valitsusel puudub mõistlik maksu- ja majanduspoliitika, mille tagajärjel pole võimalik Eesti majanduskasvu seisakust välja tuua.

Vastavalt põhiseaduse § 97-le võib umbusalduse avaldamine tulla otsustamisele kõige varem ülejärgmisel päeval pärast selle algatamist, kui valitsus ei nõua kiiremat otsustamist.

Üleeile õhtul esitasid nii IRL kui sotsiaaldemokraadid Taavi Rõivasele ettepaneku tagasi astuda. Eile kogunenud riigikogu Keskerakonna, Vabaerakonna, EKRE, IRLi ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioonide esimehed Kadri Simson, Andres Herkel, Martin Helme, Andres Anvelt ja Priit Sibul sõnasid ühise kohtumise järel, et toetavad Rõivase ametist taandumist.

09:26
Helen Pentsa

PSÜHHOLOOG RIIGIMEESTE MADINA TEEMAL: kui asjalood eelmise suhtega ei ole selged, on suur tõenäosus, et uues suhtes hakkavad korduma vanad probleemid. Loe pikemalt SIIT!

09:22
Helen Pentsa

Kuidas saada kolme päevaga peaministrikandidaadiks? Loe pikemalt SIIT!

(Alar Truu)
09:19
Helen Pentsa

Peaminister Taavi Rõivase kukutamine võib viia erakorraliste riigikogu valimisteni

Valitsuse ümber kemplemine on jõudnud punkti, kus riigipirukast tahab tükki saada iga riigikogus esindatud erakond. Eile veel oli kõige tõenäolisem, et laua ümber hakkab istuma kolmik – Keskerakond IRL ja sotsiaaldemokraadid. Enne valitsuse moodustamist pole aga miski kindel, arvab politoloog Rein Toomla – välistada ei saa isegi erakorralisi valimisi. Loe pikemalt SIIT!

19:42
Andra Nõlvak

Tänases "Ringvaates" oli külas Taavi Rõivas, kes selgitas seal oma seisukohti. Pikemalt loe SIIT!

16:38
Helen Pentsa

Peaminister Taavi Rõivas astus täna hommikul ajakirjanike ette ja teatas kindlameelselt, et tema võitluseta ei alistu. Peaministri kehakeel rääkis aga talle vastu – eksperdi sõnul on Rõivas sisimas ebakindel ja vägagi teadlik, et peaministrina tal enam pikka pidu pole. Loe pikemalt SIIT!

16:19
Helen Pentsa

Kes tuleb valitsuskriisist välja võitjana, keda ootab poliitiline pankrot?

Eile 41 opositsioonisaadiku allkirjaga umbusaldusavalduse saanud Taavi Rõivas sai eile õhtupoolikul veel ühe hoobi, kui IRL ja SDE soovitasid tal kohe tagasi astuda. Rõivas teatas täna, et tagasiastumist ta ei plaani. Peaminister läheb homme parlamendi ette ning soovib ka umbusaldushääletuse toimumist. Kui valitsus kukub, siis kes on võitjad ja kes kaotajad? Loe pikemalt SIIT!

16:05
Helen Pentsa

Enn Eesmaa: Keskerakonna juhitud valitsus jätkab kindlasti Eesti senist julgeoleku- ning välispoliitikat

 

Riigikogu väliskomisjoni aseesimehe Enn Eesmaa hinnangul on täiesti põhjendamatud konkurentide väited nagu muudaks Keskerakonna kuulumine valitsusse Eesti välis- ja julgeolekupoliitikat.

„Toetame jätkuvalt 2% eraldamist SKP-st kaitsekulutustele. See põhimõte seisab ka meie 2005. aastal vastu võetud programmis. Peame jätkuvalt oluliseks Eesti panust rahu tagamises ja terrorismi ennetamises koostöös NATO ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega. Kindlasti näeme vajadust senisest enam panustada ka siseturvalisuse kasvu,“ rääkis Keskerakonna juhatuse liige Enn Eesmaa.

Eesmaa jätkas: „Toetame täielikult Eesti kuulumist Euroopa Liitu ning võtame väga tõsiselt Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumist 2017. aasta teises pooles. Oleme alati seisnud Euroopa Liidu aluspõhimõtete eest nii välis- kui ka sisepoliitikas. Märksõnad nagu ühiskonna ühendamine, solidaarsus ja lähimusprintsiibi järgimine on alati olnud kõigi meie valimisprogrammide keskmes ning nii jääb ka tulevikus.“

15:36
Helen Pentsa

Riigikogus toimub peaminister Taavi Rõivase umbusaldushääletus kolmapäeval esimese päevakorrapunktina, kui ta jääb oma otsusele kindlaks ja ise tagasi ei astu. Täiskogu istung algab vastavalt riigikogu töö- ja kodukorra seadusele kell 14.

Riigikogu esiimees Eiki Nestor ütles teisipäeval ERR-i uudisteportaalile, et seaduse kohaselt toimub umbusaldushääletus mitte varem, kui ülejärgmisel päeval pärast selle riigikogus üle andmist.

"Ja põhiseaduse loogika kohaselt tuleb see sel juhul arutlusele istungil esimese päevakorra punktina, kui peaminister pole ümber mõelnud ja ise enne seda tagasi astunud," ütles Nestor.

15:23
Helen Pentsa

15:16
Helen Pentsa

Kadri Simson sõnas, et Keskerakonna valitsusse saamise korral ei saa koostöö Reformierakonnaga välistatuks. "Me oleme nii targad küll, et me kedagi ei välista. Selge on ka see, et Reformierakond seda ei välistanud - veel eile käisid nad tegemas pakkumisi. Nõu pidades oma juhatuse ja fraktsiooniga, meie eelistus on see, et 17-aastane Reformierakonna võimul püsimine saaks pausi," sõnas Simson. Vaata videot SIIT

15:13
Maarit Stepanov

Tõnis Saarts: meediakära tekitamine ja venitamine võivad olla osa Reformierakonna taktikast

Politoloog Tõnis Saarts arvab, et praeguseks hetkeks on selge, et uue valitsuse moodustamiseks hakkavad omavahelisi läbirääkimisi pidama Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Isamaa ja Res Publica liit. Ta nendib aga, et võimatu pole ka see, kui läbirääkimised lähevad hilisemas faasis lõhki, mis annab Reformierakonnale uue võimaluse.

Saarts arvab: “Reformierakond tahab võita aega ja teha valitsusliidu laguenemisest dramaatilise show, seetõttu on soovitatud ka erakonna sees Rõivasel mitte tagasi astuda ja võidelda edasi.” Politoloogi sõnul satuvad varasemad koalitsioonierakonnad nii ebamugavasse olukorda. “Pikk peaministri tagandamise protsess võimaldab Reformierakonnal oma partnereid süüdistada, vormida endast meedias ohver, arenguid üle dramatiseerida, väites, et käimas on Eesti-vastane vasakpööre, jne.

Lisaks antakse veel suhtekorralduslikku vinti juurde, sest kui on peaministri umbusaldushääletus, siis on kohal meedia ning dramaatilisust on enam, kui siis, kui lihtsalt peaminister tagasi astuks,“ selgitab Saarts. “See on väga osav poliitiline ja suhtekorraldusllik taktika, mida Reformierakond kasutab,” ütleb ta.

14:23
Helen Pentsa

14:12
Helen Pentsa

Martin Helme: Eesti vajab edasiminekuks laiapõhjalist valitsust

Nüüd, kui Reformierakonna 16 aastat kestnud võim on murtud, ei tohiks
lasta mööda võimalust kaasata valitsusse uued poliitilised jõud, keda
toetab kokku ligi veerand Eesti elanikest, ütles Eesti Konservatiivse
Rahvaerakonna Riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

"Riigikogu opositsioonierakondade tegevus Taavi Rõivase puuduste
paljastamisel on peamine tegur, miks kätte on jõudnud reformierakondliku
valitsuse viimased päevad. Parlamendi sumbunud konnatiigi panid liikuma
just uued jõud Riigikogus. See liikumine ei tohi aga jääda
pinnavirvenduseks," ütles Helme.

"Järgmises valitsuses peaksid olema esindatud erakonnad, kes on
tegelikud stagnatsiooni lõpetajad Eestis ehk Vabaerakond ja
Konservatiivne Rahvaerakond. Uute erakondade kõrvalejätmine loodavast
valitsusest tähendaks, et valitsuse vahetus jääks suuresti vanade
kartellierakondade omavaheliseks toolide keerutamiseks ning väljamurret
stagnatsioonist, mille järele ühiskonnas on nii selge nõudmine, ei
toimu."

Helme sõnul on praegu silmapiiril oht, et uus valitsus tuleb
vasakpoolne, sest suure tõenäosusega hakkavad sinna kuuluma sotsid ja
Keskerakond. "Vasakpööre oleks Eestile sama halb kui senine
Reformierakonna võim. Eesti vajab tasakaalustatut arengut ja selle tagab
laiapõhjaline valitsus."

14:10
Helen Pentsa

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul on Reformierakonna kasujaht viinud selleni, et temast on kujunenud administratsioonipartei, millel on vildakas arusaam parempoolsusest. Herkel loodab meeskonnatööl põhineva valitsuse loomist.

„Seisakuvalitsuse lahkumine on samm õiges suunas. Edasine sõltub läbirääkimistest. Meie tahame näha valitsust, mis püstitab konkreetsed riigi ja rahva ees seisvad probleemid ning püüab neid meeskonnatööga lahendada,“ ütles ta.

Herkeli sõnul ei peaks valitsus olema selline, kelle osapooled võistlevad omavahel kõvema jõuluvana tiitli pärast. „Jah, meil on palju lahendusi, mis sarnanevad sotside või IRL-i omadele ja on ka arusaamu, mis on Keskerakonna nüüd juhtivaks saanud tiivaga sarnased. Riigikogus on meil koostöö toiminud. Lühidalt, ootan asjalikkust, koostööd ja selgeid lahendusi,“ ütles Vabaerakonna esimees.

„Reformierakonna otsustamatus, õõnes deklaratiivsus ja kasujaht on just neist teinud Eesti poliitikas väga raske partneri ja eks neil tuleb nüüd sellest aru saama hakata. Arvan, et pikaaegse administratsioonipartei puhkusele saatmisest võidavad kõik ning ka parempoolsusest on neil päris vildakas arusaam,“ lõpetas ta.

13:41
Helen Pentsa

Viie fraktsiooni esimehed: koalitsiooni aeg on läbi ning Taavi Rõivasel on aeg taanduda

Täna kogunenud riigikogu Keskerakonna, Vabaerakonna, EKRE, IRLi ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioonide esimehed Kadri Simson, Andres Herkel, Martin Helme, Andres Anvelt ja Priit Sibul sõnasid ühise kohtumise järel, et valitsusjuhi otsus oma ametipostist kramplikult kinni hoida on ohuks Eesti arengule. Taoline käitumine näitab asjaosaliste hinnangul ilmekalt, et peaminister ei taju, et Reformierakond ei võrdu Eesti riigiga.

„Taavi Rõivase otsus, ametist mitte taanduda ning jääda ootama homset umbusaldust, näitab Reformierakonna arrogantsust ning võimetust teha otsuseid, mis on Eesti huvides. Me kutsume üles peaministrit hiljemalt homseks kella 14-ks ise tagasi astuma. Vastasel korral ootab valitsusjuhti ees viie erakonna ühine umbusalduse avaldamine, mis on pretsedenditu. Eesti on demokraatlik riik ning peaministril on aeg tunnistada, et koalitsioon on lõppenud,“ ütlesid viie fraktsiooni esimehed ühises teadaandes.

„Valitsuskoalitsiooni sisuliselt enam ei eksisteeri. Kümne küünega oma positsioonidest kinni hoidev peaminister teeb riigile ainult kahju. Kui me soovime tänast seisakut murda, vajab Eesti uut valitsust ning algust tuleb teha valitsusjuhi taandamisega!“ jätkasid esimehed. 

13:34
Geidi Raud

Fraktsioonide esimehed lubavad, et suurimateks partneriteks jäävad uue valitsuse puhul EL ja NATO. Lubati, et Ida-suunas vaatama ei hakata.

13:32
Geidi Raud

Kõik fraktsioonide esimehed sõnavad, et on Rõivase ametist taandumise poolt. Nad lisavad, et eelnevalt polnud nad nõus Savisaare juhitud erakonnaga. Nüüd, mil erakonda juhib Jüri Ratas, oleksid nad Keskerakonna valitsusega nõus. 

13:27
Geidi Raud

Helme: reformierakond venitab ja ostab aega, lahkub ilmselt inetult suur jalajälg seljapeal. 

13:24
Geidi Raud

Herkel: meie arvates pole mõistlik ja edasiviiv, et peaminister ei astu tagasi. Otsustasime, et homme kella 14ni on Rõivasel aega taandumiseks. Viis fraktsiooni toetavad homme umbusaldusavaldust.

13:16
Geidi Raud

Riigikogu Keskerakonna, Vabaerakonna, EKRE, IRLi ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioonide esimehed arutavad Rõivase otsust ametist mitte taanduda. Ajakirjanikud on kogunenud kabineti ukse taha.

13:12
Geidi Raud

Täna peab sünnipäeva riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser. Kiirest päevast hoolimata leidis värske Keskerakonna esimees, lisaks ka tõenäoline järgmine peaminister Jüri Ratas aega, et sünnipäevalapse kätt suruda ja hällipäevaks õnne soovida. 

12:47

Otsisime kõikvõimsast internetist välja mõned humoorikad ja mõtlemapanevad vabandused, mida kasutades on inimesed läbi aegade oma partnereid maha jätnud. Võib ju neid naljaga pooleks laiendada ka ministrite Ossinovski ja Rõivase sõnumivahetusele, mis eile aset leidis. Loe pikemalt SIIT!

12:25
Helen Pentsa

Riigikogu Keskerakonna, Vabaerakonna, EKRE, IRLi ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioonide esimehed kohtuvad täna parlamendihoones, et ühiselt arutada peaminister Taavi Rõivase tänast otsust mitte aktsepteerida koalitsioonipartnerite üleskutset taandada end valitsusjuhi ametist. Ürituse järgselt antakse ajakirjanikele pressikonverents.

12:04
Helen Pentsa

Reformierakonna eurosaadik Kaja Kallas ütles, et valitsuspartnerite käitumine on tema jaoks arusaamatu ning tema hinnangul käitub parteijuht Taavi Rõivas õigesti, et peaministrikohalt tagasi ei astu.

"See kõik on pisut arusaamatu, miks koalitsioonipartnerid selliseid liigutusi teevad. Ja me seda lähipäevil saame siis täpsemalt teada," kommenteeris Kallas valitsuskriisi ERR-i uudisteportaalile

11:48
11:48
11:31
11:30

11:26
11:26
11:17
Helen Pentsa

Sotsiaaldemokraatide riigikogu fraktsiooni esimees Andres Anvelt kinnitas, et sotsidel ei ole muud valikut, kui opositsiooni algatatud umbusaldusega peaministrile kaasa minna.

"Kuna peaminister on ise loonud sellise pretsedenditu olukorra, kus koalitsioonipartnerid on talle sisuliselt umbusaldust eile juba avaldanud ja ta tahab seda asja viia aja venitamise mõttes homsele, siis ma arvan, et meil ei ole valikut. Me peame opositsiooni umbusaldusavaldusega kaasa minema," ütles Anvelt ERR-i uudisteportaalile

"Ma näen siin väga selgelt kahte liini - jätkata eile õhtul alanud IRL-i hirmutamist nende sattumisest kuhugi vasakpoolsesse lõksu ja teine asi on see, et 24 tundi sellises poliitilises olukorras annab võimaluse jätkuvalt kombata ja proovida Keskerakonda nõusse saada teise suuna suhtes," lisas Anvelt.

11:15

10:24
Geidi Raud

IRL-i juht Margus Tsahkna ütles intervjuus ETV hommikuprogrammile, et Reformierakond võiks paanikakülvamise seoses valitsuse vahetusega lõpetada. "See, mida siin paanitsetakse ja sildistatakse Reformierakonna poolt... saan aru, et nad on n-ö šokiseisundis. Saagu üle, on minu sõnum. Haldusreform, milles osalevad praktiliselt kõik omavalitsused, läheb jõuliselt edasi," kinnitas Tsahkna.

Tsahkna lisas, et pole mõtet inimesi hirmutada parem- või vasakpoolse valitsusega ja tõi näiteks, et Reformierakond on riigistanud Eesti Raudtee ja kolmes viimases valitsuses tõstnud laustoetusi. "Reformierakond, mis on 17 aastat riiki juhtinud, on ennast ammendanud ja võiks pingi peal kosuda, et värskemad ideed peale tuleks," märkis Tsahkna.

10:18
Helen Pentsa

Kadri Simson: vasakpoolse valitsusega hirmutamine näitab oravate paanikat

 

Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni hinnangul ei ole reformierakondlasest siseministri Hanno Pevkuri retoorika, milles ta peab võimalikku vasakpoolset valitsust riigile ohtlikuks, tõsiseltvõetav ning näitab lihtsalt oravate paanikaseisundit.

„Väide, et vasakpoolne valitsus on kuidagi Eestile ohtlik, on muidugi absurdne. Olen kindel, et Eesti vajab senisest enam inimestest hoolivat valitsust, kellel on värsked ideed ning tahe koos Eestit edendada. Reformierakond on olnud võimu juures viimased 17 aastat ning vastutab otseselt tänase seisaku eest. Nad on muutunud riigiparteiks, kes ei kujuta alternatiivseid lahendusi enam ette. Nende ainsaks võtteks ongi jäänud hirmutamine, mis enam tõsiseltvõetav ei ole,“ rääkis Keskerakonna aseesimees Kadri Simson.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees jätkas: „Oleks huvitav näha, kas minister Pevkur ütleks ka Eesti lähedastele partneritele, et nende vasakpoolse maailmavaatega valitsused on neile ohuks? Pigem pean ma ohtlikuks seda, kui kaldutakse erinevatesse äärmustesse või kui üks partei peab end riigist suuremaks. Ohtlik on ka võimu külge klammerdumine, olgugi et ideid enam pakkuda ei ole.“

„Loodan, et reformierakondlased lõpetavad tarbetu hirmutamise ning lepivad tänase olukorraga. Usun, et uute vaadetega valitsus suudab murda mitmeid müüte ning viia Eestit edasi,“ lõpetas Simson.

10:13
Helen Pentsa

Peale teisipäeval toimunud Reformierakonna juhatuse ja riigikogu fraktsiooni koosolekut ütles Reformierakonna esimees, peaminister Taavi Rõivas, et ilma võitluseta tema Eestis vasakpööret teha ei lase.

„Hääletut alistumist ei tule. Me võitleme parema Eesti eest, alati. Parempoolsele Eestile oleme rajanud meie laste tuleviku ja selle eest seisame ka edaspidi. Ajaloo huvides peab Eesti rahval selge olema, kes mida esindab. Soovin vaadata Riigikogu liikmetele silma sel hetkel, kui nad hääletavad vasakpöörde poolt,“ ütles Rõivas.

 „On selge, et see koalitsioon on läbi. Eile teatasid IRL ja SDE, et nad ei soovi Reformierakonnaga valitsuses jätkata. Nii meile, kui Eesti inimestele on juba pikka aega valetatud, kõik avalikkusele nimetatud põhjused on olnud otsitud,“ lausus Rõivas.

„Olen valmis umbusalduse avalikuks debatiks riigikogus esimesel võimalusel,“ lisas Rõivas.

Taavi Rõivas(Alar Truu)
09:42

09:31

Uus päev uue hooga! Täna hommikul kogunes Reformierakonna juhatus, et otsustada edasise tegevusplaani osas.

(Alar Truu)
22:52
Piret Pappel

IRLi riigikogu fraktsiooni aseesimees Viktoria Ladõnskaja kinnitab, et Reformierakonna pika valitsemisaja saladus seisneb oskuses osavalt ja küüniliselt koalitsioonipartnereid vahetada.


• 2002 visati Isamaa ja Mõõdukad välja ning valitsus tehti Keskerakonnaga
• 2003 visati Keskerakond kõrvale ning valitsus tehti Res Publica ja Rahvaliiduga
• 2005 visati Res Publica kõrvale ning valitsus tehti Keskerakonnaga ja Rahvaliiduga
• 2007 visati KE kõrvale ning tehti IRL ja SDE
• 2009 visati SDE valitsusest välja
• 2014 visati IRL kõrvale ja tehti SDE-ga...

22:47
Piret Pappel

Meelis Atoneni sõnul oli Reformierakonnaga juhtunu ette näha, kuna erakonna enda suhtumine jättis juba pikemat aega soovida. Reformierakondlasest riigikogu saadik Lauri Luik ennustas oma Facebooki-seinal, et vasakpoolne valitsus lõikab läbi Eesti parempoolse arengutee.

Atonen kirjutas sellele vastuseks: 

"Vaadake ikka peeglit ka. Kuhu jäi soov kaaslastega arvestada ja teisi kuulata? Kuhu jäi oskus asju selgitada? Millest tekkis vastutamatus, kasvõi Sadama näitel (R. Holsmeri allkiri ühiskirjal nõukogudest lahkumisel oli must huumor)?Millest tõmblemised praamihankel, mida kuidagi selgitada ei osatud ega osata? Kust tuli suutmatus oma inimestelegi adekvaatset infot anda või pigem katse valeinfoga udutada?"

22:39
Piret Pappel

Vasakpoolse valitsuse võimalikkuse üle mõlgutatakse mõtteid ka Twitteris.

22:28
Piret Pappel

"Ma saan sotsidele andestada selle, et nad on sotsid. Ma andestan isegi lahutuse SMSi teel. Aga ma ei saa andestada - eriti IRLile - kokkuheitmist Keskerakonnaga, just nagu oleks see erakond paari päevaga imekombel puhastunud," arvab tehnoloogiaärimees Allan Martinson.

22:25
Piret Pappel

21:45
Piret Pappel

Kui väidetavalt paremkonservatiivne isamaaline erakond on valmis minema vasakpoolsesse valitsusse, siis millest ta loobub? Mida loodetakse saada? Astmelist tulumaksu? Ettevõtte tulumaksu? Koostöölepingut Putini Venemaaga? Selliseid küsimusi küsib oma Facebooki-seinal haridus- ja teadusminister Maris Lauri.

21:15
Piret Pappel

Taavi Rõivas ei tulnud "Aktuaalse kaamera" stuudiosse ja teatas, et annab oma selgitused homme.

Reformierakonna aseesimees Hanno Pevkur ütles olukorda kommenteerides, et Eesti on liikumas vasakpoolse valitsuse poole ja kõige suuremaid küsimusi tekitab IRLi osalemine selles.

21:12
Piret Pappel

Jüri Ratas kinnitas "Aktuaalse kaamera" eetris, et on vestelnud kõikide fraktsioonide esindajatega. Jutte on olnud erinevaid, ütles Ratas. Ta lisas, et omamoodi kompamiskõnelusi on riigikogus olnud juba pool aastat. Koalitsioon polnud juba oma tööd alustades väga koostöövalmis, sõnas Ratas. Eesti jaoks kõige olulisemaks probleemiks nimetas ta rahvastikukriisi.

20:05
Piret Pappel

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski kinnitas"Ringvaatele" antud intervjuus, et Eesti järgmine valitsusjuht võiks olla Jüri Ratas.

Sotside juht avaldas lootust, et Rõivas astub ise tagasi ja arvas, et  Ratasest saab Eestile hea peaminister.

19:56
Piret Pappel
19:28
Piret Pappel

19:24
Piret Pappel

IRLi eestseisus: teeme peaministrile ettepaneku ise tagasi astuda
 
IRLi eestseisus ja fraktsioon arutasid kujunenud usalduskriisi valitsusliidus. Eestseisus asus seisukohale, et tänaseks puudub valitsuse koostööks vajalik usaldus. Kui usaldus on kadunud, pole aus teeselda ühist riigijuhtimist, arvestades Reformierakonna juhtide  ähvardusi ja kontakte uue valitsusliidu moodustamiseks. 
 
IRL eelistuseks ei ole hääletusel avaldada umbusaldust valitsusjuht Taavi Rõivasele. Teeme ettepaneku, et Taavi Rõivas astuks homme Riigikogu istungil peaministri ametist ise tagasi.
 
IRL on valmis osalema konsultatsioonides uue otsustusvõimelise enamusvalitsuse moodustamiseks.

19:13
Piret Pappel

SDE esimehe Jevgeni Ossinovski pöördumine

Poolteist aastat tagasi valiti mind SDE esimeheks. Ütlesin toona, et see, mis on meid siia toonud, ei vii meid enam edasi. Selle president Toomas Hendrik Ilvese tsitaadiga juhtisin tähelepanu asjaolule, et eelmise kümnendi lahendused majandus-, haridus-, sotsiaal- ja regionaalpoliitikas ei vii kiiresti muutuvas maailmas Eestit enam edasi.Valitsuserakonnana vastutame selle eest, et meie riigi areng ja inimeste heaolu oleks tagatud ka järgmises ning ülejärgmises põlves. See eeldab pika vaatega strateegilisi otsuseid juba täna.

Sotsiaaldemokraadid kannavad valitsusvastutust mitte selleks, et olla võimul, vaid selleks, et neid otsuseid langetada.Oleme korduvalt juhtinud valitsusjuhi tähelepanu sellele, et valitsuse ambitsiooni on vaja oluliselt tõsta. Lauale tuleb võtta ka mõtteid, mida pole koalitsioonilepingus. Ka neid, mida ei ole erakondade valimisprogrammides. Maailm muutub liiga kiiresti, et ka neljaks aastaks koalitsioonilepingu loorberitele puhkama jääda.

Tõsi, käesolev valitsus on sotsiaaldemokraatide eestvõttel teinud ära murrangulise laste ja perede toetamise reformi, mis märkimisväärselt vähendab laste vaesust ning tagab tulevikus võrdsemad võimalused kõigile.Samal ajal on paljudes muudes valdkondades pigem tegeletud kosmeetilise kõpitsemisega.

Oleme viimase aasta jooksul tõstatanud mitmeid ühiskondlikku heaolu puudutavaid võtmeküsimusi. Oleme sõnades leppinud kokku õpetajate palga tõstmises 120% Eesti keskmisest, ent täna me pigem kaugeneme sellest eesmärgist. Oleme nõudnud madalama sissetulekuga inimeste maksukoormuse jõulist vähendamist, ent peaministri maksudogmatismist tulenevalt langeb järjepidevalt enim just kõrgepalgaliste maksukoormus.

Lahenduseta on Eesti tervishoiu täiendav rahastamine ning Reformierakond on blokeerinud alkoholipoliitika karmistamise.Sotsiaaldemokraadid on näinud, et Taavi Rõivas ei ole võimeline tegema Eestile olulisi otsuseid. Oleme veendunud, et Eestil ei ole aega, et enam kauem oodata. Otsustamatus on kestnud liialt kaua.Pikk valitsuses veedetud aeg on Reformierakonna ideedest tühjaks teinud. See, mis kunagi oli innovaatiline ja uus, on tänaseks vana ja kulunud. Aina enam näeme klammerdumist iganenud ideede külge ning võimetust asjakohaselt reageerida uutele ühiskondlikele väljakutsetele. Siinjuures ei asenda valitsuses otsustatud punktide hulk värskeid mõtteid, kuidas tagada Eestile parem tulevik.Eesti riigi juhtimine vajab uut energiat ja värskeid mõtteid.

Lisaks välisjulgeoleku tagamisele peame pöörama suuremat tähelepanu ka sisejulgeolekule. Edendama ühiskondlikku sidusust ja sallivust erinevate ühiskonnarühmade vahel. Peame tegema tervikliku maksureformi, mis parandab inimeste toimetulekut, vähendab ebavõrdsust ja annab majandusele uue hoo. Peame hoogustama riiklikke investeeringuid olulistesse taristuprojektidesse, sest homse majanduskasvu seeme tuleb külvata juba täna. Peame murdma regionaalpoliitilise hääbumisspiraali ning toetama maaelu. Tänases valitsuses ei ole see võimalik.Nende eesmärkide saavutamiseks alustavad sotsiaaldemokraadid konsultatsioone uue enamusvalitsuse moodustamiseks.

18:56
Piret Pappel

Sotsiaaldemokraatide juhatus tegi esmaspäeva õhtul Taavi Rõivasele ettepaneku peaministri kohalt tagasi astuda, samasuguse ettepanekuga tuli hetk hiljem välja ka Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisus, vahendas ERRi uudisportaal.

18:23
Piret Pappel

Taavi Rõivas kinnitas Toompeal ajakirjanike küsimustele vastates, et Reformierakonnal pole mingit soovi valitsust lõhkuda. Vaata lähemalt videost!

18:07
16:53

Valitsuse kaheksa liiget viieteistkümnest ei toetanud erakorralisel telefoniistungil peaminister Taavi Rõivase suhtes algatatud umbusaldusavalduse kiireloomulist arutamist riigikogus.

Telefoniistungil osalesid kõik valitsuse liikmed.

Vastavalt riigikogu kodu- ja töökorra seadusele võetakse Vabariigi Valitsusele, peaministrile või ministrile umbusalduse avaldamise nõue päevakorda kõige varem ülejärgmisel päeval pärast nõude esitamist, kui valitsus ei nõua kiiremat otsustamist.

16:49

"Rõivas oma otsustamatusega on tegelikult ju peaministri positsioonil takistuseks," ütleb riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson Õhtulehele antud videointervjuus. "Väga paljud reformikad tunnistavad ka, et kaks ja pool aastat tagasi sai vale valik tehtud. Rõivas on oma tööd tehes näidanud, et nii suurt vastutust ta kanda ei suuda." Vaata videointervjuud SIIT!

16:47

16:34
16:16
Karoliina Vasli

Riigikogust lahkudes toonitas Taavi Rõivas, et valitsuse püsimine sõltub IRLi ja sotside otsustest. Ta kordas juba öeldut, et Reformierakond Keskerakonnaga läbirääkimisi ei pea. 
Kell 17 algavad nii sotsidel kui IRLil juhatuse koosolekud. 

16:13
Karoliina Vasli

Riigikogulane Igor Gräzin (Reformierakond) leiab, et praegu on tegu juhtumiskriisiga. Ta imestab, kas ja kuidas saaks praegused ministrid üldse edaspidi koostööd teha. "Puudub elementaarne usaldus," viitab ta. "Kui oleksin valitsuse liige, siis mina nende ministritega (viidates sotsidele ja IRLile - toim) luurele ei läheks. Enne saaks kuuli selga nende, mitte vaenlaste käe läbi," hindas ta.

15:58
Helen Pentsa

Vabaerakond kutsub SDE ja IRL-i juhatusi Rõivast hülgama ja uut valitsust looma

Eesti Vabaerakonna fraktsioon Riigikogus loodab, et IRL-i ja sotsiaaldemokraatide juhatused teevad täna õhtul otsuse peaminister Taavi Rõivasele esitatud umbusaldusavaldust toetada. 

„Kui seni oli tegemist ehtsa seisakuvalitsusega, siis pärast viimastel päevadel peetud omavahelisi lahinguid pole meie arvates enam lootustki, et valitsuse vähenegi koostöövõime taastuks. Eesti on jätkuvalt keerulises julgeolekupoliitilises olukorras, mitmed olulised reformid on pooleli või tegemata – vajame uut ja koostöövõimelist valitsust, mis saaks nendele väljakutsetele senisest paremini vastata," ütles Vabaerakonna esimees Andres Herkel.

"Kui nüüd poolel teel ümber pööratakse ja öeldakse, et tegelikult saame me selles koalitsioonis hakkama küll, siis ei ole see enam mitte kellelegi usutav," lisas ta.

Herkeli sõnul kinnitab Vabaerakond valmisolekut osaleda vajadusel uue koalitsiooni moodustamises. „Mõistame, et meie demokraatiapakett ja erakondade rahastamise vähendamine ei pruugi partneritele meeldida. Reaalsus on siiski see, et Keskerakonna Savisaare-meelne tiib tekitab partnerites suurt ebakindlust ning umbes viiekümne häälega pole võimalik teojõulist valitsust kokku panna," ütles ta.

Vabaerakonna esindajad on varem öelnud, et Taavi Rõivase juhitud koalitsioon on juurelt valesti kokku pandud, sest algusest peale võeti suund kolme erakonna valimislubaduste lunastamiseks ja sellele ebasüsteemsete ja rumalate maksumuudatustega katteallikate otsimisele. Eesti vajab probleeme püstitavat ja neid lahendavat valitsust, kes julgeks meie majanduse ja sotsiaalsüsteemi kitsaskohtadest ausalt kõneleda ja vaataks kaugemale tulevikku.

15:48

Jaanus Karilaid sõnas riigikogus, et peaministri vastuste sisuga ei saa küll rahule jääda, ent stiil on paranenud.

15:48
Karoliina Vasli

Keskerakondlane Märt Sults sõnas, et reformierakondlased üritavad praegu kõigest vähest valitsuskohtadest kinni hoida - sõltub sellest ju ka sissetulek ning juba ka nõukogukohtadest ilmajäämise tõttu kadus ka kopsakas sissetulek. Sults viitas eriti ka Rõivase suurele laenukoormusele, mis eeldab kõrget palka.
Lugege ka, kui palju kaotavad riigifirmade nõukogudest väljaheidetud riigikogulased palgas. http://www.ohtuleht.ee/769107/vaata-kui-palju-kaotavad-riigifirmade-noukogudest-valjaheidetud-riigikogulased-palgas

15:31
Helen Pentsa
15:30

15:19
Karoliina Vasli

"Mis juhtub, midagi ei juhtu," sõnas vabaerakondlane Artur Talvik ajakirjanikele. Ta lisas, et tema meelest jääb Rõivas peaministriks järgmiste riigikogu valimisteni (2019. aastal).

15:18
Karoliina Vasli

Rõivase ja ka teiste reformierakondlaste kommentaarid on siiani olnud napid, küll aga öeldakse, et nemad polevat Keskerakonna läbirääkimistesse laskunud. Kuidas on tegelikult?

15:16

Toome umbusaldusavalduse teksti teieni täismahus:

Kirjalik nõue umbusaldamise avaldamiseks peaminister Taavi Rõivasele  

Eesti Vabariigi põhiseaduse § 65 punkti 13 ning Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 133 alusel avaldame umbusaldust peaminister Taavi Rõivasele. 

Taavi Rõivase juhitud valitsusel puudub mõistlik maksu- ja majanduspoliitika, mille tagajärjel pole võimalik Eesti majanduskasvu seisakust välja tuua. Seega on lisaks seisakule majanduses meil võimul seisakuvalitsus, nagu koalitsioonipartnerid seda ka ise avameelselt on nimetanud.

Kobareelnõuga räpakalt tõstetud aktsiisid on olnud väga halb vahend valimislubaduste lunastamiseks, sest sellega on haavatud Eesti konkurentsivõimet naaberriikidega võrreldes.

Sotsiaalmaksu ravikindlustusosa poole protsendiline langetamine olukorras, kus Eesti Haigekassa vajab lisavahendeid, annab kinnitust, et valitsus ei ole võimeline algatama vajalikke samme Eesti sotsiaalsüsteemi jätkusuutlikkuse tagamiseks. Selle asemel, et tunnistada tõsiseid probleeme haigekassas ja pensionisüsteemi rahastamises, peidetakse pea liiva alla ning eitatakse muresid.

Valitsuse haldusreform, mille teostamiseks loodi lausa eraldi ministrikoht, on taandunud omavalitsuste sunduslikuks liitmiseks, mis ei muuda midagi omavalitsuste sisulises toimimises. Lahendamata on ka kiirkorras vastu võetud haldusterritoriaalse reformiga kaasnenud omavalitsuste ülesannete ja tulubaasi küsimused. Valitsus pole endiselt saavutanud kokkulepet lubatud valdkonnaseaduste muutmise osas. Sellega venitamine paneb surve alla kõik Eesti omavalitsused, kes peavad läbirääkimisi omavalitsuste vabatahtliku liitumise osas.

Valitsuse tegevusetus on pannud ka riigikogu olukorda, kus enne omavalitsuste vabatahtliku liitumise etapi lõppu pole võimalik anda garantiisid tulevase rahastuse ega ka ülesannete jaotuse osas. Seega pole omavalitsuste sisulises toimimises vähematki läbimurret. Omavalitsuste iseseisvuse ja finantsautonoomia suurendamise asemel liigub valitsus täiendava tsentraliseerimise suunas.  

Taavi Rõivas peaministrina jätkab mittepoliitiliste ametite poliitilist mehitamist ning eirab jätkuvalt õiguskantsleri üleskutset järgida riigiettevõtete nõukogudes võimude lahususe põhimõtet ning kutsuda nõukogudest tagasi reformierakondlastest riigikogu liikmed.

Taavi Rõivas eiras Keskerakonna, Vabaerakonna ja Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonide juhtide ettepanekut korraldada pikalt toppama jäänud Eesti esindaja määramiseks EL Kontrollikotta avalik konkurss. Taavi Rõivasel puudus huvi kompromisskandidaadi leidmiseks läbipaistva konkursiga ja riigi usaldusväärsust kõigutava venitamiseta. Alles 10. oktoobril 2016. aastal otsustas Vabariigi Valitsus erakorraliselt telefoni teel peetud kabinetiistungil esitada ilma veenvate põhjendusteta Eesti esindajaks Euroopa Kontrollikojas endise ministri Juhan Partsi. Vastuoluline otsus tekitas Eesti ühiskonnas laialdast pahameelt. Taavi Rõivas pole peaministrina soovinud ega suutnud lahendada riigiettevõtete juhtimise põhiprobleemi, milleks on ülemäärane politiseeritus ja vastutuse hajusus. 

Taavi Rõivase juhitud valitsuskabinetis poliitilise otsusena langetatud mandri ja suursaarte vahelise praamihanke läbiviimine on halvendanud teenuse taset ning kogu protsessist võib välja kooruda Eesti lähiajaloo suurim korruptsioonijuhtum. Tegemist on hankega, mille raames on tehtud miljonitesse eurodesse ulatuvaid valeotsuseid ning mille otseseks kannatajaks on Eesti inimesed. Valitsuse kahjulike otsuste eest peab vastutuse võtma peaminister Taavi Rõivas. 

Taavi Rõivase juhtimisel ei ole valitsus astunud samme poliitilise konkurentsi elavdamiseks, selle asemel liigub valitsus täiendava tsentraliseerimise suunas. Üheks näiteks on nii-öelda kahe tooli seadus, mis võimaldab riigikogu liikmetel kuuluda samaaegselt ka kohalikesse volikogudesse ning mõjutada nende otsuseid.

Peaministrina on Taavi Rõivas vastutav riigi julgeoleku eest, paraku näeme, kuidas riigikaitse arengukavad ei kohandu vähimalgi määral halvenenud julgeolekuolukorrale. Riigikaitsesse suunatakse küll raha juurde, kuid esmase iseseisva riigikaitse võimekust see ei paranda, võimekuslünki isegi ei plaanita likvideerima asuda. Siseturvalisus on kroonilise alarahastuse tõttu lakanud paljudes riigi piirkondades kodanike jaoks toimimast, Eesti ja Euroopa välispiir on jätkuvalt valvatud vaid osaliselt.

Peaministri esmased reaktsioonid ja retoorika immigratsioonikiriisis olid ebaadekvaatsed.

Taavi Rõivase valitsused on aastaid eiranud kriisi põllumajanduses, lastes rahvastiku ära toitmise, regionaalpoliitika elujõulisuse ning ekspordi seisukohalt üliolulisel sektoril liikuda hääbumise suunas. Valitsus vaatab hoolimatult pealt, kuidas oluline majandussektor kokku variseb.

Eesti elanikud hindavad peaminister Taavi Rõivase toimetulekut oma tööga mitterahuldavaks. Seda on kinnitanud kõik järjestikused Turu-uuringute AS-i läbiviidud esindusliku valimiga küsitlused, kus viie palli skaalal on hinnang jäänud pidevalt alla skaala keskmise.

Peaminister Taavi Rõivas on kaotanud täielikult opositsiooni usalduse ning ei suuda kontrollida ka enda juhitavat valitsust, mis on juhi puudumise tõttu koostöövõimetu.

Allakirjutanute silmis vajab Eesti riik uut ja otsustusvõimelist valitsust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee