Eesti uudised

Täiendatud! Lisatud Randpere kommentaar

Vaata, kui palju kaotavad riigifirmade nõukogudest väljaheidetud riigikogulased palgas! (43)

Liis Vaksmann, Andra Nõlvak, 7. november 2016, 13:02
Meelis Mälberg (vasakul) ja Kalle Palling (paremal)Foto: Teet Malsroos
Riigikogulased on teeninud endile riigifirmade nõukogudesse kuulumisega arvestatavat palgalisa. Mida tooks neile aga kaasa keeld nõukogudesse mittekuulumisega?

Õiguskantsler Ülle Madise avaldas möödunud nädalal arvamust, et riigikogu liikmete riigi äriühingute nõukogudesse kuulumine ja nende nimetamine vastutava ministri poolt ei ole kooskõlas põhiseadusega.

IRL-i ja sotsiaaldemokraatide ministrid asusid riigikogulasi oma haldusala riigifirmadest tagasi kutsuma ja nii kaotasid näiteks Kalle Palling ja Meelis Mälberg, kes kuuluvad kahte nõukogusse, olulise palgalisa. Vastavalt siis 1005,05 ja 709,42 eurot.

Riigiettevõtte nõukogu liikmete tasud varieerub ettevõtteti, kuid rahandusministri käskkiri on selle ülempiiriks seadnud 354,71 eurot nõukogu lihtliikmele ja 472,95 euroni nõukogu esimehel. Keskmine pension on hetkel aga 344 eurot kuus. 

Hästi teenivad riigikogulased ei ole aga peljanud kopsakaid laenu. Üle 200 000-eurone eluasemelaen on Remo Holsmeril, kelle nõukoguliikme tasud olid 709,42 või Kalle Palling, kellel veelgi suurem eluasemelaen – 289 600,74 eurot ja erinevaid lisatasusid nõukogudest 1005 eurot.

Remo Holsmer, AS Eesti Liinirongid (kuutasu 354,71) ja Tallinna Sadam (enam ei kuulu, kuid varasemalt 354,71) - 219 330 EUR (Eluasemelaen)

Toomas Kivimägi, AS Eesti Liinirongid (kuutasu 354,71) -35 000 EUR (Liisingleping)

Valdo Randpere, AS Eesti Loots (kuutasu 354,71) - 29 861 EUR (Liisingleping)

Meelis Mälberg, AS Eesti Post (info puudub, aga tõenäoliselt 354,71)  ja AS Eesti Teed (kuutasu 354,71) - 72 124,55 EUR (Liisingleping - VOLVO XC70, laenuleping)

Aivar Sõerd, AS Eesti Raudtee (kuutasu 354,71), AS Eesti Post (info puudub, aga tõenäoliselt 354,71), SA Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (kuutasu 175) - 35 901 EUR (Hüpoteeklaen ja liisingleping)

Kalle Palling, AS Tallinna Lennujaam (kuutasu 354,71), AS Eesti Energia (kuutasu 354,71), Keskkkonnauuringute keskus (kuutasu 295,59) - 289 600,74 EUR (Eluasemelaen)

Laine Randjärv, AS Eesti Loto (kuutasu 236,47) + SA Tallinna Tehnoloogiapark Tehnopol (kuutasu 236,47) - 140 918 EUR (Eluasemelaen – korteri ost, ja liisinguleping 2x Sõiduauto Audi A4)

Peep Aru, EVR Cargo (kuutasu 354,71) + SA Viljandi Haigla (koosoleku tasu 223,69) - Andmed puuduvad

Randpere: „Ma ei põe seda raha küsimust absoluutselt!“

AS Eesti Loots nõukokku kuulunud Valdo Randpere rääkis Õhtulehele, et tekkinud olukord oleks justkui torm veeklaasis. „Kunagine õiguskantsler Allar Jõks leidis, et see on põhiseadusega vastuolus. Indrek Teder leidis, et seal ei ole üldse vastuolu. Ei määramisel ega kuulumisel. Ülle Madise on nüüd leidnud, et määramine niimoodi ei sobi, aga kuulumine iseenesest ei ole põhiseaduse vastuolus,“ meenutab Randpere eelnevaid vaidlusi riigikogu liikmete kuulumise osas riigi äriühingu nõukogudesse ja ministri poolt nende minetamist. „Aga see, et minister minetab teda (riigikogu liikme – L.V) sinna ja selle läbi siis riigikogu liige on järsku nagu ministri alluvuses nõukogu liikmena, siis seal on väike vastuolu,“ tõdeb ta. „Seda oleks võimalik lahendada väga lihtne. Luua vastav komisjon, kes teeb ettepaneku suurele saalile ja suur saal hääletab kes kuulub ja keda määrata nõukogusse,“ toob ta välja ühe võimaliku variandi, kuidas olukorda lahendada.

Mis puudutab aga igakuise sissetuleku vähenemist, siis Randpere sissetuleku kahanemisest löödud pole. „Ma ise lugesin ka eile lehest, et eelmine aasta teenisin nelituhat eurot selle nõukogu liikmeks olemisega. Ma ütlen, et mina elan väga kergelt selle üle. Eeldan, et kõik riigikogu liikmed elavad selle üle. Ilma, et nad väga suurt puudust sellest tunneksid,“ kinnitas Randpere. „Ma ei põe seda raha küsimust absoluutselt. Ma võiks sama hästi öelda, et ma võin ilma rahata ka seal nõukogus olla. Lihtsalt see mere teema on mind alati huvitanud ja mulle väga südamelähedane ala olnud.“

Nimelt on Randpere õigusteaduskonda õppides omandanud rahvusvahelise mereõiguse diplomi, ja selle kaudu ka AS Eesti Loots tegemistega seotud olnud. Nii teab ta rääkida, et Eestis võiks vaid kahe käe sõrmedel olla mereõiguse teadmistega juriste. „Kuna ma ise enam Eesti Lootsi nõukogus ei ole, siis ma loodan, et Eesti Loots leiab endale nõukogusse mõne teise mereõigusega juristi. Aga ma usun, et neid on Eestis umbes viisteist-kakskümmend. Aga kui ei ole minu teadmisi seal enam vaja, kui keegi leiab seda, siis nii ta on.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee