Eesti uudised

VALITSUSKRIIS? IRLi ja sotside ministrid kutsuvad "oravad" riigiettevõtete nõukogudest tagasi (9)

Toimetas Kristin Aasma / Delfi, 4. november 2016 18:20
Valitsuskabinet riigikogu istungil. All vasakult: IRLi esimees Margus Tsahkna ja SDE esimees Jevgeni Ossinovski. Üleval vasakult: kultuuriminister Indrek Saar (SDE), rahandusminister Sven Sester (IRL), majandus- ja taristuminister Kristen Michal (IRL), välisminister Jürgen Ligi (RE), justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL).Foto: Teet Malsroos
Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ja sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) ministrid kutsusid täna Reformierakonda kuuluvate riigiettevõtete nõukogude liikmed tagasi. Õiguskantsler Ülle Madise toob riigiettevõtete nõukogude esimese probleemina välja politiseerituse ning selle, et "vastutust ei rakendata".

Töö- ja tervishoiuminister ning sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski allkirjastas käskkirja, millega kutsus SA Viljandi Haigla nõukogust tagasi reformierakondlasest riigikogu liikme Peep Aru, Isamaa- ja Res Publica Liidu (IRL) esimees, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna kutsus ASi Eesti Loto nõukogust tagasi Laine Randjärve ning tema erakonnakaaslase ning keskkonnaminister Marko Pomerants kutsus OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskuse nõukogu liikme kohalt tagasi Kalle Pallingu, kirjutas ERRi uudisteportaal.

Samal teemal

Sotsiaaldemokraadist ettevõtlusminister Liisa Oviir kutsus oma alluvuses olevate riigifirmade nõukogudest tagasi reformierakondlased Anne Sullingu (EAS), Lauri Luige (KredEx) ja Laine Randjärve (Tehnopol). Oviir leidis, et otsusega venitada või muid lahendusi otsida polnud põhjust olukorras, kus oli selgeks saanud, et selline praktika on põhiseadusevastane.

Valitsuse erakorralist kokkukutsumist tekkinud olukorra peale pole peaminister veel initsieerinud.

Ka kultuuriminister Indrek Saar (SDE) allkirjastas täna mitu käskkirja, millega kutsutakse tagasi erinevaid saadikuid riigi asutatud sihtasutuste nõukogudest, kirjutas Delfi.

Saar kutsub tagasi SA Virumaa Muuseumid nõukogust Marko Pomerantsi (IRL), SA Eesti Riiklik Sümfooniaorkester nõukogust Aivar Sõerdi (REF), SA Vene Teater nõukogust Viktoria Ladõnskaja (IRL) ja Igor Gräzini (REF) ning SA Tehvandi Spordikeskus nõukogust Lauri Luige. Ka kutsuti Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed nõukogust tagasi Deniss Boroditš (REF).

Õiguskantsler Ülle Madise kommenteeris täna toimuvat Facebookis järgmiselt, tuues lühidalt välja kitsaskohad. Õiguskantsler toob esimese probleemina esile politiseerituse ja selle, et vastutust ei rakendata.

Ta kirjutas: "1. Riigiettevõtete juhtimise põhiprobleem on politiseeritus ja vastutuse mitterakendamine.

2. Vastutustundlik omanik palkab ettevõtte juhte kontrollima inimesed, kes seda oskavad ja jõuavad. Nõukogu liige vastutab oma otsuste eest isikliku varaga.

3. Lahendus: 
a) nõukogu liikmete vastutus peab olema üheselt selge nii neile endile, riigile kui avalikkusele;
b) vastutus on konkreetne ja varaline, kohustuste rikkumine pööratakse kõigi asjaolude väljaselgitamise järel nõukogu liikme(te) vastu; 
c) riigivaraseadus ja äriseadustik tuleb omavahel klappima panna.

Septembrikuine vastus rahandusministri küsimusele."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee