Maailm

Naera või ära naera! USA valimisveidrused 2016 (4)

Toimetas Karolin Kaivoja, 6. november 2016 12:21
Foto: Reuters / Scanpix
USA presidendivalimised on lõpusirgel ja üsna pea saavad ameeriklased endale uue riigipea. BBC News toob välja mõned kõige kummalisemad seadused ja kombed, mis valimiskampaaniatega tähelepanu on kogunud. Nende seas leidub nii mõne osariigi ammutuntud tavasid kui ka kentsakusi, mis alles hiljaaegu jõusse on läinud.

Valimispäeva alkoholimüügi keeld

Kuigi Ameerika Ühendriikide valimispäeval ei kehti ammu enam üleriigiline alkoholimüügi keeld, on Indiana osariigi 18 linnas ja seitsmes maakonnas alkoholimüük 8. novembril ametlikult keelustatud.

Ametnikud peavad olema vähemalt Jumala usku

Samal teemal

USAs kehtib põhimõte, et riik ja kirik on teineteisest eraldatud, kuid mõnes osariigis, nagu Texas, Tennessee ja Maryland kehtib töölevõtmisel üleloomuliku olendi tunnistamise nõue.

Valimiskleeps "I voted"

1986. aastal tuli ettevõte National Campaign Supply välja praeguse kujundusega kleepsuga "I voted" ("mina hääletasin"), mille hääletajad valimiskabiinist välja astudes omale saavad. Georgia osariigis on kasutusel omapärased virsikukujulised kleepsud. Arvatakse, et kleepsudel võib olla psühholoogiline mõju, kutsumaks inimesi hääletama, sest paljud valijad käivad valimas just selle näitamise pärast.

 Valimisputkade ajalimiit

Indiana osariigis on saanud tavaks, et eelhääletusel võivad elanikud valimiskabiinis viibida 3 minutit ja üldvalimistel 2 minutit. Alabama osariigis on see aeg 4 minutit, mille järel tuleb töötaja uurima, kas on abi vaja. Kui valija seda ei soovi, antakse talle hääletamiseks lisaminut, selle vajamisel aga vähemalt viis minutit. Hääletajal on õigus kabiinis viibida nii kaua, kui ta soovib, kui järjekorras pole ühtki inimest.

"Idiootitel mitte hääletada!"

Kentucky osariigi põhiseadus keelab hääletada kohtu poolt tunnistatud "idiootidel ja hulludel". USA föderaalõiguse järgi ei tohi ebakompetentseks tunnistatud inimestel valimistel aga osalemist keelata. Vaimse puudega isikul on lubatud hääletada eestkoste all või perekonna, sõprade või teiste abiandjate toel.

Hääletussedeli muutmine

Vähemalt seitse osariiki lubavad oma valikut enne valimispäeva muuta. 40% valijatest täitis valimissedeli juba selle aasta alguses. Lisaks võivad näiteks Minnesota, Pennsylvania ja New Yorgi osariigi hääletajad kolm korda oma meelt enne valimispäeva muuta.

Poliitkutsud

Valimispäeval tuuakse näiteks Iowa ja Nevada osariigis valimiskabiinide juurde koerad, et meelitada nooremaid hääletajaid valimistest osa võtma. Siiani on noorhääletajate tähelepanu võidetud mobiilirakenduste Pokemon Go ja Tinderi kaudu.

Kahevõitluse keeld

Võib tunduda veidi naljakas, aga duelle harrastavad kandidaadid Tennessee osariigis riskivad ametikohast ilmajäämisega.

Hääletamine kosmosest

George W Bushi 1997. aastal allkirjastatud seadus lubab siiani hääletada kosmosest. 30. oktoobril Maale saabunud astronaut Kate Rubins olevat just nii teinud.

Vali ise oma ametisseastumise piibel!

USA põhiseadus ei nõua, et ametisseastuv president annab vande piiblil. Kunagine Ameerika president Theodore Roosevelt tegi seda 1902. aastal üldse püha raamatuta. Paljud USA presidendid on jäänud piibli juurde, valides sealt kindla värsirea.

President Barack Obama ametivande andmine 2013. aasta 21. jaanuaril Washingtonis. (Vida Press)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee