Foto: Kreete Uustalu
Repliik
3. november 2016 17:01

Kaarel Tarand | Kas president peaks ka satanistide või kloriidisööjate „koguduses“ kaasa tegema? (71)

Õhtuleht: President Kersti Kaljulaid otsustas loobuda ametisse astumise päeval tema auks korraldatavast tänujumalateenistusest. Kas kogu rahva presidendiks pürgija peaks usuringkondade pakkumistele vastutulelikum olema?

Kaarel Tarand, kolumnist: See oli presidendist väga tark ja vastutustundlik mõte hoiduda mis tahes jumalateenistusel osalemisest ja see näitab ühtlasi, et president on põhiseaduse § 40 mõttest hästi aru saanud, erinevalt oma eelkäijatest. Et kirik on riigist lahutatud, siis ei saa kuidagi mingist riigi ja kiriku lähenemisest või kaugenemisest rääkida. Lahusolu on lahusolu.

Ükski valitsusväline organisatsioon, ei kogudus, erakond, selts, liit ega vabakond kokku ei saa tekitada kohustuslikke ridu presidendi kalendrisse. Sama käib ka ettevõtete kohta. Kogudustel on vaba voli oma usulisi toiminguid läbi viia, aga miks peaks avaliku võimu esindajad just ametiisikutena sellest narrusest osa võtma?

Presidendi ametikohustused on fikseeritud põhiseaduses. „Vastutulelikkus“ mis tahes vähemuste erisoovidele või veidrustele ei kuulu ametikohustuste hulka.

Mis asjad on usuringkonnad, kelle üritustel peaks osalema? Kas president peaks ka näiteks satanistide või kloriidisööjate „koguduses“ kaasa tegema?

Urmas Viilmast on väga mage tegeleda varjamatu väljapressimisega oma sekti kasuks, nagu see Postimehele antud intervjuust vastu vaatas. Kui president hakkaks mis tahes huvirühmade agendast lähtuma, just siis ei saaks ta olla kogu rahva president.

Ma leian, et tulevikus peab senisest selgema joone tõmbama riigi ja usuorganisatsioonide tegemiste vahele ka muudel puhkudel, näiteks riigi sünnipäeval. Sellest olen kirjutanud juba ammu (Sirp „Põhiseadus ja palvehelmed“ http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/pohiseadus-ja-palvehelmed/ ).