Eesti uudised

EASi auditi pressikonverents: Ermamaa rahatagastusotsust võis mõjutada see, et talu kuulub presidendiperele (69)

Toimetas Piret Pappel, 2. november 2016 15:19
2. novembril 2016 avalikustati EASi audit, mis hindab Toomas Hendrik Ilvese ettevõtte OÜ Ermamaa toetuse tagasimaksmise õiguspärasust. Pressikonverentsi andsid EASi juht Hanno Tomberg ja ettevõtlusminister Liisa Oviir.Foto: Teet Malsroos
Täna avalikustati EASi audit, mis hindab Toomas Hendrik Ilvese ettevõtte OÜ Ermamaa toetuse tagasimaksmise õiguspärasust. Teatavasti tagastas Ilves vaid kümnendiku oma turismitalule saadud toetusest.

EASi tellitud auditi koostaja KPMG jõudis järeldusele, et kümneprotsendiline tagastusnõue on üldiselt adekvaatne, kuid EAS oleks pidama konsulteerima rahandusministeeriumiga ja paremini riske hindama.

Samal teemal

Protsess oli korralikult dokumenteerimata ja kõige suurem etteheide EASile ongi see, et otsus on taotleja suhtes erakordselt soosiv, ütles EASi nõukogu esimees Erki Mölder auditi asjus toimunud pressikonverentsil.

EASi juht Hanno Tomberg kinnitas, et kui raha tuleb Euroopa Liidu struktuurifondidele tagasi maksta, tasub EAS selle oma vaiete fondist ja arutab seejärel, kas raha tuleb Ilveselt tagasi nõuda. Tagasimaksmine sõltub Euroopa Komisjoni seisukohast.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir ütles, et tema kui ministri jaoks on oluline, et sarnaseid juhtumeid rohkem ei esineks. Kui otsustamise protsessid pole korralikult paigas, tekibki küsimus, kas otsus võib olla mõjutatud, arvas Oviir. 

OÜ Ermamaa sai 2006. aastal EASi vahendusel Euroopa Liidu struktuurifondidest 190 392 eurot toetust, mis oli mõeldud Viljandimaal asuva Ärma turismitalu arendamiseks.

Kui Ermamaa osanik Toomas Hendrik Ilves oli teinud kirjaliku avalduse mitte jätkata toetuse eest rajatud Ärma talu sihipärast kasutamist, nõudis EAS firmalt tagasi 19 039 eurot. Ilves tasus tagasinõutud summa 12. oktoobril 2016.

Samal teemal

15.11.2016
EASi endine juhatuse liige meenutab: Ermamaaga tegeles vaid Evelin Ilves
14.11.2016
Juhan Parts väidab, et tal polnud Ermamaa ja EASi diilist õrna aimugi
03.11.2016
Kas riik nõuab Ilveselt üle 170 000 euro tagasi?
02.11.2016
EASi nõukogu aktsepteerib OÜ Ermamaa projekti menetluse osas valminud auditite järeldusi