Eesti uudised

Hingedepäeval mälestatakse omasteta lahkunuid (1)

Maarit Stepanov, 2. november 2016 04:00
SIIN ON RAHU: Omasteta lahkunute viimne ­puhkepaik on ühiskalme Pärnamäe kalmistul. Teet MalsroosFoto: Teet Malsroos
Tallinna Pärnamäe kalmistul on kaks ühiskalmet, kuhu on aastate jooksul puistatud 2992 kadunukese tuhk. Need on viimne puhkepaik inimestele, kelle omakseid ei ole leitud. Tänasel hingedepäeval kell 12 toimub kalmistul omasteta lahkunutele mõeldud oikumeeniline matusetalitus.

Enne palvuse algust süüdatakse kalmuküünlad. Matusetalituse peavad Pärnamäe kalmistul Tallinna praost Jaan Tammsalu ja Eesti apostliku-õigeusu kiriku preester Aivar Sarapik. Selliseid palvusi on korraldatud Pärnamäel juba 16 aastat.

Tallinna Keskkonnaameti peaspetsialist Merili Laanepere kinnitab, et Pärnamäe tuhakalmed on Tallinnas ainukesed, kus leiavad ­puhkepaiga need inimesed,

kelle omakseid ei leita. Esimene selline tuhakalme rajati Pärnamäele 2000. aastal. Mõne aastaga see aga täitus ning seepärast valmis 2003. aastaks teinegi kalme.

Laanepere täpsustab, et mõlemasse tuhakalmesse on kokku maetud 2992 omasteta isiku tuhk.

Laanepere lisab, et omasteta surnute matmist on aastate jooksul jäänud aina vähemaks. Kui 2009. aastal puistati ühiskalmesse 123 omasteta isiku tuhk, siis 2013. aastal oli neid vaid kaks.

Vahepeal see arv küll tõusis, kuid üle saja pole enam küündinud. Tänavu on saadetud Pärnamäel viimsele unele 33 omasteta lahkunut.

Tallinna krematooriumi juhatuse liige Heigo Rohtla selgitab, et Pärnamäe tuhakalmele puistatakse vaid nende kadunukeste tuhk, kelle nimed on teada. Rohtla sõnul on tegemist ainsa sellise kalmega Eestis.

Tundmatud lahkunud leiavad viimse puhkepaiga hoopis Liiva kalmistul.

Merili Laanepere selgitab, et kadunukeste lähedasi aitab leida politsei.

"Nagu statistikast näha võib, on omaste leidmine palju paremaks läinud," kiidab ta korravalvurite tööd. Ta lisab, et omasteta surnu tuhka hoitakse krematooriumis maksimaalselt üks aasta.

Kui ei leidu kedagi, kes sellele järele tuleks, puistatakse tuhk linna kulul ühiskalmesse.

Samal teemal

31.10.2016
Hingedepäeval toimub matusetalitus omasteta lahkunute mälestamiseks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee