Relvastatud eraldusmärkideta mehed Krimmis märtsis 2014.Foto: et.wikimedia.org
Toimetas Kristin Aasma 1. november 2016 12:08
Soome kaitsepolitsei Supo kahtlustab, et Vene kodanike poolt Soomes ostetud kinnisvara võidakse kasutada eraldusmärkideta rühmade ehk nn roheliste mehikest majutamiseks.

"Jätkuvalt on märgatavad abinõud, kus võib küsimus olla valmistumises tuleviku mõjutamiseks kriisiolukorras,“ vahendas Soome ajaleht Iltalehti Supo avaldust, mis saadeti Soome parlamendi halduskomiteele. Supo hinnangul võib võõrriigi kodanikust maaomanik ehitada oma kinnistule ehitisi, mida võõrriik võib kriisiolukorras kasutada eelkõige transporditeede sulgemiseks või eraldusmärkideta rühmade majutamiseks.

Avalduses pidas Supo silmas Venemaa kodanike maaoste Soomes ning eraldusmärkideta rühmade all on mõeldud nn rohelisi mehikesi, nagu nad ilmusid Ukrainasse Krimmi poolsaarele, kui Venemaa selle annekteeris.

Iltalehti kirjutab, et Supo ei ole varem avalikult Venemaa maaostudest Soomes nii tungivalt teatanud. Supo hinnangul on Soome alaliselt saadetud luureohvitseride hulk "lääneriikide suurimaid“, kui võrrelda seda Soome elanike arvuga.  

Supo hinnangul  on Venemaa ja Soome topeltkodakondsuse juriidiline seisund Venemaa seadusandluse järgi ohtlik. "Kõigepealt Venemaa seaduste järgi on kõik Venemaa kodanikud sõltumata topeltkodakondsusest kohustatud abistama Venemaa julgeolekuametnikke,“ ütleb Soome kaitsepolitsei.