Eesti uudised

Uuring: päästeamet vajab kümne aasta jooksul ligi 150 miljonit eurot lisaraha (7)

Toimetas Piret Pappel, 31. oktoober 2016 15:21
PäästeametFoto: Alar Truu
Täna tutvustati siseministeeriumis päästeameti finantsilise jätkusuutlikkuse uuringu tulemusi. Uurimuse kohaselt ei suuda päästeamet praeguse rahastuse jätkumisel enam samal tasemel päästevõimekust tagada. Päästeametile seatud eesmärkide täitmiseks on järgneva kümne aasta jooksul tarvis 148,7 miljonit eurot lisaraha. 

„Siiani on päästeamet leidnud sisemisi võimalusi kulude kokkuhoiuks ja efektiivsemaks tegutsemiseks, aga praeguseks hetkeks on need võimalused ammendumas,“ rääkis siseminister Hanno Pevkur. „Me seisame valikute ees, mida pikalt edasi lükata ei ole võimalik – peame ära otsustama, milliseid ümberkorraldusi tuleb teha, et Eesti inimesed ka kümne aasta pärast ennast turvaliselt tunneksid ja õnnetuse korral abi nendeni jõuaks.“ 

Järgneva kümne aasta jooksul on päästetehnikat vaja välja vahetada kokku 80 miljoni euro ulatuses, millest täna on meil kate 27,8 miljoni ulatuses. Päästeautosid kasutatakse juba täna kauem kui on nende arvestuslik eluiga. Enam kui pooled päästjatest on 40-59-aastased, mistõttu tuleb varsti leida pensionile minejate asemele uued inimesed. Lisaks seab olemasolev rahastus piirid vabatahtlike päästjate arvu kasvule, mistõttu ei ole võimalik laiendada vabatahtlike võrgustikku. Kui me jätkame sama rahastuse, samade teenusmahtude ja inimeste arvuga, ei pruugi meil lähitulevikus jaguda piisavalt häid inimesi, kes praeguse palgataseme juures tööle tulevad,’’ kommenteeris olukorda päästeameti peadirektor Kuno Tammearu. 

Analüüs pakkus erinevaid alternatiive päästeameti edasiseks rahastuseks, mis hõlmavad nii lisarahastuse leidmist kui ka kokkuhoiuvõimaluste rakendamist. Igal juhul on päästevõimekuse tagamisel prioriteet endiselt inimelude päästmine, mistõttu peab pääste olema kiiresti kättesaadav eelkõige nendes piirkondades, kus viibib palju inimesi ja kus õnnetuste tõenäosus on suurem. 

Hanno Pevkuri sõnul võetakse uuringus välja toodud võimalikud alternatiivid aluseks, et erinevate osapooltega arutada, millise pääste- ja rahastusmudeliga edasi minna. „Oleme uuringu tulemusi tutvustanud juba päästeameti juhtkonnale ja ametiühingutele, täna tutvusid sellega ajakirjanikud ja lähiajal ka riigikogu liikmed, maakondlike turvalisuse nõukogud ja kohalikud omavalitsused. Ootame laiapõhjalist arutelu selle üle, millist päästeteenust Eesti tulevikus vajab ja endale lubada saab,“ ütles siseminister.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee