Maailm

PILDID | Kaua võib? Maavärinad räsivad saapamaad (9)

Toimetas Karolin Kaivoja, 31. oktoober 2016 16:21
Kahjustada saanud maja Norcias.Foto: Reuters / Scanpix
Pühapäeva hommikul tabas Itaaliat maavärin magnituudiga 6,6. Augusti lõpust saati juba neljas maavärin on Itaalia kolme kümnendi kõige tugevam. Maavärina tagajärjel sai Norcia väikelinnas ja selle ümbruses vigastada 20 inimest ning hävis ajalooline San Benedetto basiilika, vahendab CNN.

Itaalia asub tektooniliselt aktiivses vööndis, kus Aafrika laam põrkub Euraasia laamaga, tekitades eelkõige riigi keskosas maavärinaid ja vulkanismi.

Samal teemal

Ameerika Ühendriikide Geoloogiateenistuse (USGS) seismoloog Gavin Hayes on veendunud, et kõik Itaalia viimatised maavärinad on osa jätkuvast üksteisega seotud maavärinate ahelast. USGSi andmetel asub Kesk-Itaalia murrangulõhe kohal, mistõttu peaksid elanikud lähiajal olema valmis ka tugevamateks maavärinateks. Hayes lisab, et kahjuks on neid pea võimatu ette ennustada.

Senini on registreeritud 40 maavärina järeltõuget, kuid kardetakse nende arvu suurenemist. Hayes selgitab, et esimene maavärin 24. augustil käivitas maavärinate laine, mille järeltõuked võivad kesta veel paarist nädalast mõne kuuni. Hayes lisab, et peaksime valmis olema suurema suurusjärguga maavärinateks.

Kuigi teadlased hoiatavad elanikke jätkuvate maavärinate ja võimalike maalihete eest, kinnitab Hayes, et üldiselt kestavad maavärinad niikaua, kuni murrangulõhedes on pingeid, mis seda loodusnähtust toidavad. „See ei tähenda üldist maavärinate arvu kasvu, vaid näitab pingete kogunemist ja alles seejärel avaldumist maakoores,“ täiendab USGSi teadlane.

Viimase maavärina tõttu on rohkem kui 15 000 inimest jäänud koduta ja elab ajutiselt kas telkides, spordihoonetes või isiklikes autodes. Umbes 4000 neist on peavarju pakutud ka Aadria mere ranniku hotellides.

Samal teemal

03.10.2016
Itaalias värises jälle maa
31.09.2016
Itaaliat raputanud maavärin külvas riigis paanikat
30.09.2016
Itaaliat raputas järjekordne tugev maavärin
27.09.2016
FOTOD | Itaaliat raputas kaks tugevat maavärinat