Eesti uudised

Eestlased jaksavad osta palju viina (2)

Andra Nõlvak, 28. oktoober 2016 04:00
Foto: Teet Malsroos
Hoolimata kõrgemast aktsiisimäärast ja jaehindadest on inimeste võime osta viina püsinud Eestis juba kümme aastat kõrgem kui teistes Balti riikides, kirjutab statistikaamet.

Lätlased ja leedukad saavad sissetulekute kasvades oma kodumaal samuti üha enam viina osta, aga eestlastega tarbimises samale tasemele nad ei ole tõusnud.

Kui Eestis ja Leedus kallinesid alkohoolsed joogid aktsiisitõusu tõttu varem ja aeglasemas tempos, siis Lätis toimus see järsemalt ja sügavama majanduskriisi ajal. Loodetud maksutulu kasvamise asemel suurenes seal hoopis salaalkoholi turg ja maksutulu laekumine vähenes. Pärast seda on alkohoolsete jookide hinnad jäänud Lätis suhteliselt stabiilseteks ja Leedus kasvanud tagasihoidlikult, aga Eestis on kasvutempo olnud kiire. Aktsiisimäärade tõusuga on kaasnenud alkoholi hindade suhteliselt järsk kasv. Kuid sellest hoolimata on kodumaine viin jäänud Eestis endiselt kättesaadavamaks, kui naabritel arvestades sissetulekute erinevusi.

"Alkohol ei tohi võrrelduna sissetulekutega odavamaks muutuda ning pikemas perspektiivis peaks alkohol kallinema," ütleb meie alkoholipoliitika roheline raamat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee