Maailm

Hodorkovski: Putin kardab Merkelit (28)

Aadu Hiietamm, 28. oktoober 2016 04:00
Mihhail HodorkovskiFoto: Reuters / Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin loodab, et Euroopa Liit laguneb, ütles Vene opositsioonijuht Mihhail Hodorkovski Saksa nädalalehele Die Zeit antud intervjuus. 

Euroopa Liidu lagunemise järel saaks Putin läbirääkimisi pidada iga riigiga eraldi. Samuti usub Venemaa president, et tal õnnestub parem- ja vasakradikaalide abil neid riike mõjutada, selgitas Hodorkovski. Tema sõnul peab Putin lääneriikide poliitikuid nõrgaks. Erand on Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, keda Venemaa president lausa kardab. Putin on üritanud Merkelit survestada, kuid seni edutult.

Angela Merkel ja Vladimir Putin Foto: Vida Press

Samal teemal

Hodorkovski on varem öelnud, et lääneliidritel on tegelikult võimatu jõuda Putiniga pikaajalistele kokkulepetele, sest Venemaa presidendi ettekujutuse järgi petavad lääneliidrid teda pidevalt. Oluline on seegi, et Vene võimustruktuurides puudub järjepidevus. Kui näiteks Suurbritannias vahetub peaminister, siis iga järgmine peaminister on sunnitud täitma eelmise võetud kohustused. Isegi kui uus peaminister ei soovi eelkäija kohustusi täita, on hulk mehhanisme, mis sunnivad teda seda tegema.

Putin on aga Venemaal hävitanud kõik niisugused mehhanismid. Antud lubadusi garanteerib vaid tema ise ja seda ulatuses, mida tema meeleolu parajasti lubab. Niisugusel alusel ei saa paraku pikaajalisi suhteid rajada, nentis Hodorkovski.

Opositsiooniliidri arvates elab Venemaa praegu üleminekuajal ning suure tõenäosusega toimuvad riigis 2018. ja 2024. aasta vahel tõsised muutused. Praegu toetab valitsust aktiivselt vaid 15% Venemaa valijatest. Seetõttu püüab Hodorkovski oma fondi abil valmistada Venemaal ette poliitilist vahetust. "Ma tahan, et varumeeskond oleks Putini lahkumise ajaks olemas," rõhutas Londonis elav Hodorkovski.

Samal teemal

06.10.2017
HODORKOVSKI: Putin ei ole geniaalne strateeg
08.12.2016
Mihhail Hodorkovski Tallinnas: sõltumatut ajakirjandust jääb Venemaal üha vähemaks ja vähemaks
22.11.2016
Angela Merkel: Saksa riik vajab mind endiselt
16.11.2016
Parteikaaslane: Merkel kandideerib neljandaks ametiajaks