Eesti uudised

Suurfilm Ahto Valterist toob avalikkuse ette rariteetsed filmikaardid ja poja mälestused 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 27. oktoober 2016, 17:54
Filmimees Jaanis Valk intervjueerimas Ahto Valteri poega Tedi, kes tegi koos isaga kaasa terve ümbermaailmareisi. Foto: Foto: Erik Norkroos
Esimese eestlasena aastatel 1938–1940 ümber maailma purjetanud Ahto Valterist filmi tegev Jaanis Valk ütleb, et mehe mõju ja kuulsus oli omal ajal väljaspool Eestit meile hoomamatu.

Valk ütleb, et koos naise ja toona 14-kuuse poja Tediga ümbermaailmareisile asunud Valterist kirjutasid tema läbitud sihtpunktides üle maailma kõik suuremad ajalehed. „Materjale, mis teda puudutavad, on palju, alates Vaikse ookeani saarestikest ja lõpetades Lõuna-Aafrika Vabariigiga. Ahto Valteri reisi ulatus oli kindlasti omal ajal väljaspool Eestit rohkem luubi all kui meil siin,” tõdeb Valk.

Materjali otsima hakates selgus, et maailma eri kohtades on mehe kohta piisavalt materjali. „Liikuvat pilti meil Ahto Valterist ei ole, kõik filmikaadrid on leitud väljastpoolt Eestit,” tunnistab Valk.

Filmitegijad palusid abi ka Hooandjast, et 1938. aastast pärit ja 16 mm filmilindile jäädvustatud rariteetsed filmikaadrid saaks restaureeritud. „Filmilindile on jäänud Eesti lipu all seilava purjelaeva Ahto ümberilmareis koos Ahto Valteri, tema ameeriklannast naise ning 14-kuuse pojaga, nende argitoimetused laevas ning mitmed seiklusrikkad sündmused, muuhulgas näiteks Bahamal, Galápagose saartel, Tahitil, Prantsuse Polüneesia saarestikus ja Aafrikas. Ka näiteks kohtumine ümbermaailma purjetanud prantslase Gebrault’ga, laevaõnnetus Austraalias jne,” kirjeldasid filmitegijad ühest kodukeldrist Kanadas leitud filmilinti, mis praeguseks on digitaliseeritud.

Jaanis Valk lisab, et filmi seisukohalt on väga suur väärtus Ahto Valteri poja Tediga tehtud intervjuu. „Ta oli üks esimesi inimesi, kelle ma teiselt poolt Atlandi üles leidsin. Mul õnnestus koos operaatori ja produtsendi Erik Norkroosiga tema juures ära käia ja filmi jaoks intervjuu teha,” tutvustab filmimees.

Praegu on film „Ahto. Unistuste jaht” montaažiruumis. „See on keeruline film, kuna palju on arhiivimaterjale ja fotosid. Need kõik tuleb omavahel kokku põimida, et lõpuks eestlastele tähtsa meresõitja lugu korralikult ära rääkida,” selgitab Valk.

------------------------------

Filmiõhtud Sõpruses

Tuleva nädala kolmapäevast pühapäevani toimub Sõpruse kinos rahvusvaheline filmifestival MereKino. Selle ürituse ajal saab kahel korral kohtuda filmi „Ahto. Unistuste jaht” tegijatega, et kuulda filmitegemisest ja näha mõningaid kaadreid.

Kolmapäeval kell 18.30 räägib Jaanis Valk valmivast filmist ja sellest, kuidas õnnestus üle maailma materjale leida. 5. novembril kell 12 keskendub ta rohkem Ahto Valteri eluloole ja merereisidele. „Mõlemas loengus saab vaadata kaadreid, mis lähevad filmi ja neidki, mis ilmselt jäävad välja, aga mida tahaks rahvale ikkagi näidata,” selgitab Valk.

Vaata ka: http://www.ahtofilm.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee