Eesti uudised

Tsirkuse projektijuht kägistas alaealist loomaõigusaktivisti (43)

Keit Paju, 26. oktoober 2016 18:46
VÕITLEJA: „Ütlesin talle mitu korda, lase lahti, ma olen 16, ma olen alaealine, te ei tohi mulle nii teha,“ räägib loomaõigusaktivist Omppu Liekkinen, et tsirkuse töötaja kägistas teda kaelast.Foto: Erakogu
Teisipäeva õhtul tungisid rändtsirkuse Zoo Imperium töötajad Tartus kallale 16aastasele loomaõigusaktivistile, kes üritas kaubamaja juures betoonseinale kleebitud plakateid rikkuda.

Nooruke loomaõigusaktivist Omppu Liekkinen nägi õhtul kella üheksa ajal Tartu kaubamaja juures enda sõnul bussi oodates, kuidas kaks inimest kleepisid sinna loomatsirkuse Zoo Imperium plakateid. Tema, kui loomatsirkuste vastane otsustas, et eemaldab plakatilt etenduse toimumisajaga kleepsu, mispeale tormas tema juurde Läti päritolu noormees. Selgus, et tegu on tsirkusetuuri projektijuhi Germansiga, kellega oli kaasas plakateid kleepida aidanud naine.

Liekkinen kirjeldab, et Germans krabas tal kõrist ja mantli varrukast kinni ning temaga kaasas olnud abiline asus Liekkineni pildistama. „Ütlesin talle mitu korda, et ta lahti laseks ja üritasin mütsi näo ette tõmmata, et nägu kaitsta, nemad ähvardasid mulle politsei kutsuda. Seejärel hakkas mees inglise keeles rääkima, kuidas nemad käivad viis korda päevas plakateid üles panemas, aga väiksed sitakad nagu mina võtame neid maha,“ meenutab 16aastane neiu. Kui tüdruk viitas, et äkki oleks siis lihtsam plakatite kleepimine lõpetada, kui on näha, et see inimestele ei meeldi, vastanud mees: „Äkki meil oleks lihtsam sind hoopis ära tappa!“

Seepeale oli lätlase abiline toonud mehele käerauad. „Neid ta õnneks minu peal kasutada ei jõudnud, kuna politsei jõudis kohale. Aga mida ta käeraudadega teha plaanis, seda ma ei tea ja vist ei tahagi teada,“ räägib neiu.

Sündmuskohale jõudnud politsei viis osapooled asjaolude selgitamiseks jaoskonda. Politsei pressiesindaja sõnul sai politsei teate, et Aleksandri tänaval on rünnatud alaealist. Sündmusele reageerinud politseinikud selgitasid välja, et 27aastane naine ja temaga koos olnud 22aastane mees kleepisid Tartus teadete tahvlitele tsirkusetuuri plakateid. Seda tegevust oli kaubamaja lähistel jälginud 16aastane tsirkusevastane neiu, kes asus ülesriputatud plakateid maha kiskuma. Kolme isiku vahel tekkis sõnelus, mille käigus ründas 27aastane naine alaealist tütarlast, naiste kaklusesse sekkus ka 22aastane mees. Kakluses keegi viga ei saanud. Juhtunu uurimiseks alustas politsei väärteomenetlust.“

Germans pole rahul ei tüdruku ega politsei versiooniga. „Seal ei olnud mingit kaklust! Asi on selles, et tsirkusevastased huligaanid lõhuvad meie plakateid süstemaatiliselt. Oleme pöördunud politseisse, aga politsei ei reageeri. Kahju ulatub juba 1000 euroni. Meil sai kõrini! Otsustasime, et hakkame oma vara ise valvama,“ räägib Germans, et ei pidanudki teisipäeva õhtul kaua ootama, kui tüdruk plakatite kallale asus. Germans tunnistab, et haaras neiul kaelast, kuid enda sõnul ainult selleks, et ta enne politsei saabumist ära ei jookseks. Samal põhjusel üritanud ta kaaslane ka tüdrukut pildistada, et politseile oleks vähemalt foto ette näidata. „No väga hea, kui ta käeraudu nägi – need on mul olemas küll, aga kasutada me neid ei kavatsenud,“ väidab Germans, tunnistades samas, et ise ta politseid kohale kutsuda ei jõudnud.

Plakatite kleepimiseks luba ei olnud?

Germans väidab, et reklaamimiseks olid kõik vajalikud load ja kooskõlastused olemas. „Linnavalitsus saatis meile nimekirja kohtadest, kuhu tohime reklaame üles panna,“ ütleb Germans.

Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna peaspetsialisti Lennart Puksa sõnul anti tsirkusele luba püstitada linna peale kuus kolmemõõtmelist reklaamstendi. „Seal kuuldavasti olevat bännerid samuti maha rebitud,“ rääkis ta. Lisaks oli kooskõlastatud reklaami paigaldamine Kultuuriakna betoonpostidele ja skulptuurseinale, mida haldab linna volitusel Tartu Reklaamiteenuste OÜ. Teistesse kohtadesse pole linn neil lubanud reklaame püstitada.

Sein, mille juures intsident juhtus, kuulub Tartu kaubamajale. Kaubamaja turundusjuhataja Piret Kull ütleb, et kõnealusele Riia tänava bussipeatuse tagusele betoonseinale, kuhu plakatid kleebiti, nemad kleepimiseks luba andnud ei ole.

KLEEBIVAD: Tartu Kaubamaja, kellele see betoonsein kuulub, kinnitab, et neilt plakatite kleepimiseks luba pole saadud. Foto: Erakogu

Sõnelus jätkus ka internetis

Zoo Imperiumi tsirkuseetendus toimus kolmapäeva õhtul A. Le Coq spordihalli ees, kus loomaõigusaktivistid korraldasid tund aega enne algust ka meeleavalduse.

Germans näitas oma pahameelt välja ka selle meeleavaldusürituse Facebooki lehel. Seal jagas ta Liekkinenist tehtud fotot, kus on näha, kuidas ta neiut kinni hoiab. Liekkinen pööras tähelepanu asjaolule, et Germans rikub alaealise foto jagamisega seadust, mille peale lätlane vastas, et ta teab ja suudab selle eest maksta, kuid kõik peavad teadma, et Liekkinen on hull ja peaks hullumajas istuma. Germans kirjutas, et neiu kuulub sekti, kes usub asjadesse, mida ta ei ole iial oma silmadega näinud. Lisaks sellele hakkas ta neiut ka mõnitama. „Sa oled nii vihane, sest sa oled kole, paks, paljude vinnide, siniste juuste ja paljude neetidega. Su elu on täielik jama. Probleemid su peas on näha su koledal näol,“ kirjutas ta. „Loodan, et ühel päeval su teod maksavad su perekonnale kätte ja sul tuleb tervisega probleeme, ma palvetan selle eest.“

Germans õigustas Liekkineni ründamist faktiga, et neiul ei olnud õigust tema postreid puutuda. „Kui sa mu postreid puutud, puutun mina sind,“ kirjutas lätlane.

Tsirkus kasutab võõrliikide nimekirja kuuluvaid loomi

Zoo Imperiumi tsirkuseetendus tuuritab üle Eesti ning kasutab oma etendustes ka loomi: ahve, punarebast, sebrasid, husky-koeri, pelikani, krokodille, Põhja-Ameerikast pärit okassiga ursonit, tiigerpüütonit, peruu ninakaru, paabulindu, pesukaru ja puudleid. Praegu on Eestis aga arutluse all loomakaitseseaduse muudatus, millega keelustataks elevantide, ahvide ning kiskjate kasutamine avalikel üritustel, sealhulgas ka tsirkuses. Eesti loomaõigusorganisatsioon Loomade Nimel on aastaid võidelnud selle nimel, et Eestis loomatsirkused keelustataks. „Leiame, et tänapäeva ühiskonnas ei peaks inimesed loomi meelelahutuse saamiseks alandama ja väärkohtlema,“ selgitas Loomade Nimel kõneisik Anita Jürson.

Loomade dresseerimine on Jürsoni sõnul jõhker ja vägivaldne. „Vene loomaõigusorganisatsioon VITA on näiteks mitu korda avaldanud salaja filmitud videoid, mis paljastavad jõhkraid dressuurimeetodeid, näiteks loomade peksmist või näljutamist. Selleks, et saada metsloomad tegema neile täiesti loomuvastaseid trikke, tuleb neid sundida või murda nende vaim. Näiteks lõvi ei hüppaks eales vabatahtlikult läbi tulerõnga, kuna lõvid kardavad tuld instinktiivselt,“ rääkis Jürson.

Zoo Imperiumi tsirkuse puhul on Jürsoni sõnul probleemseimaks pesukaru ja ninakaru kasutamine. „Need liigid on aasta alguses jõustunud ELi võõrliikide nimekirjas ja neid liike ei tohiks ELis ärilistel eesmärkidel kasutada. Vastav kaebus on edastatud keskkonnainspektsiooni ja praegu tegelevad nad juhtumi uurimisega,“ rääkis ta.

Samal teemal

28.09.2016
Tartu linnapea lubab, et metsloomadega tsirkusi ta enam linna ei lase