Eesti uudised

DEMENTSUSEGA SILMITSI: "Meid on jäetud omapäi!" (16)

LISA KOMMENTAAR

kas dementsele õelda, et ta on dementne? 24. oktoober 2016 23:02
Kommentaar ei lähe läbi.
Mida mu lähedane inimene on teinud nii, et ma olen dementsust kahtlustama hakanud?
1.Tuli mulle välismaale külla ja käis dushi keha pesemas, aga tegi seda shampooniga. No sel hetkel ma vihastusin, et kas inimene ei suuda siis võtta kätte kahte pudelit, lugeda, mis seal peal on ja siis aru saada, kumb on shampoon ja kumb dushigeel. Mind ärritas, et inimene võib nii saamatu ja loll olla. Aga ega ma ei tea, miks inimene nii tegi. Ma ei tulnud selle pealegi, et talle ette näidata, et kumb on shampoon ja kumb dushigeel. Võibolla on osa inimesi ei hooligi, millega nad enda keha pesevad ja teelt ju suurt vahet pole, sest kahjus ee ei teinud. Edaspidi hoian ainult dushigeeli kättesaadavas kohas, et ta enam eksida ei saaks.
2.Tuli mulle Eestisse külla ja võttis oma hambaharja kaasa nagu ikka. Minu ja tema hambaharjad olid mõlemad vannitoas kraanikausi peal. Mõlemal on eri värvi ja eri kujuga. Läksin hommikul hambaid pesema ja vaatasin, et miks minu hambahari on märg ja temal kuiv. Küsisin tema käest, et mis hambaharjaga sa pesid ja selgus, et pesigi minu omaga. Ma ikka täiega vihastusin. No kuidas võib üks inimene nii loll olla, et kasutab teise inimese hambaharja. Minu jaoks oli see hambahari väga oluline, sest olin selle oluliselt inimeselt kingiks saanud ja nüüd viskasin selle minema. Ta võis eksida kogemata, sest ise ta hambaid pesta ei viitsi, pole kunagi eriti viitsinud ja kui minu juurde tulles oma hambaharja kaasa võttis, siis ta ei pruukinud mäletada, et milline on tema on, sest ta ei ole harjunud hambaid pesema. Nii ma mõtlesin oma mõtetes, et miks ta eksis. Võibolla siiski dementsus, ei mina tea. Edaspidi kui ta mulle külla tuleb, hoian mina oma hambaharja mujal peidus, et ta enam vale hambaharja ei kasutaks.
24. oktoober 2016 12:50
Hakaku põgenikuks, ostku Süüria pass ja palugu varjupaika.
24. oktoober 2016 14:42
Dementne inimene ei suuda selliseid asju teha. Uues keelekeskkonnas elamine ei ole eriti võimalik, ta ei ole enam õppimisvõimeline, kiirmälu osa enam ei tööta.
kaks 24. oktoober 2016 12:22
pead on ikka kaks pead ning küllap tuleb kahepeale midagi vajalikku meelde
oleks see ainult nii 24. oktoober 2016 18:00
Kummalgi aju ei suuda talletada uut infot siis ei ei aita ka kaks ega kümme pead.
sel 24. oktoober 2016 22:42
kurtjal ju nupp nokib veel!
Kiitus SLõhtulehele 24. oktoober 2016 10:51
kust saab ka päris muredest lugeda!
Terevisioonis Justamendi "poisid" ka kommenteerisid just dementsuse artiklit ja väga inimlikult...aga kahjuks ei ole kusagilgi seda kajastatud....ehk on põhjuseks Vägevaga toimuva mainimine...ja et mis on tegelikud probleemid meie inimestega.
. 24. oktoober 2016 10:50
71 küll ei ole kõrge vanus, kõrge vanus on 86 või 94
irw 24. oktoober 2016 10:50
nii rumal ka saab olla, jah
kas dementsele õelda, et ta on dementne? 24. oktoober 2016 05:59
Ljubov, kas Vladimir teab, et ta on dementne? Mul on üks minu arvates dementne lähisugulane, aga ma ei tea, kas peaksin minu arvates dementsele inimesele oma kahtlustest rääkima. Kahtlustan dementsust juba paari viimase aasta jooksul, aga mingit diagnoosi ei ole ja ise mõtlen, et ehk ma eksin. Kardan, kui ütlen lähisugulasele, et minu arvates on tal juba dementsuse tunnused, siis ta hakkab liiga muretsema või siis ei ole temaga enam võimalik normaalselt koos elada.
Autor 24. oktoober 2016 11:04
Soovitan kohe arsti juurde pöörduda, selleks et kinnitada, et tegemist on dementsusega. Kuna te ootate, dementsus progresseerub!
kas dementsele õelda, et ta on dementne? 24. oktoober 2016 16:04
Kui teie enda lähedasega oleks selline asi, siis vaevalt et te soovitaks, et pöörduge kohe arsti poole. Mu lähedane on viimaste aastate jooksul teinud ainult mõne üksiku asja valesti või pole suutnud meelde jätta. See ei tähenda, et ta on kohe dementne. Võibolla ta ongi rumal, sest ega kõik inimesed ei ole ühtemoodi targad. Antud kirjatükis on Vladimir võibolla juba sellises faasis, kus üksi elamine ei ole enam võimalik. Minu lähedasel pole aga midagi viga ja ainult mina üksi olen arvanud, et võibolla ei ole kõik päris korras. Võibolla hoopis mina muretsen asjatult ja mul on hirm, et mis saab siis, kui aastad mõõduvad ja tuleb välja, et ta ongi dementne ja kuidas ma siis sellega hakkama saan. Kes on dementsusega kokku puutunud, need saavad aru, et lähedasele sellest kasvõi vihjamisi rääkimine ei ole kerge asi. Aga mis siis, kui ma eksin täielikult ja tal ei olegi midagi viga. Et minu ootused on talle lihtsalt kõrgemad, kui tema võimeline on terve mõistuse juures. Ma ei oska ettegi kujutada, kuidas ma võin oma lähedase elu ära rikkuda, kui mainin talle, et kuule, mine arsti juurde, sest ma arvan, et sa oled dementne. Võibolla ma olen lihtsalt paranoiline. Eksimine on inimlik ja kui inimene teeb minu silmis valesid otsuseid mõned korrad mõne aasta jooksul, ega siis see ei tähenda, et ta ongi kohe dementne.
vot selline kogemus 24. oktoober 2016 18:08
Mul oli küll kergem teada, millega tegu, kui lähedasel dementsus diagnoositi, Tead täpselt, mis võimalused on temaga rahulikult asju ajada ja sai teistele lähedastele ka selgitatud. Elaski lõpuni kodus ja lõõpisme koos ka tema haiguse üle. Ta sai aru väga hästi, et pea ei tööta normaalselt. Ise ei näppinud asju, mida ei teadnud, kuidas neid kasutada, isegi tuleohutuse eest hoolitses omal moel: lõikas kardinal jupi maha, et see enam pliidi raua peale ei ulatuks.
kas dementsele õelda, et ta on dementne? 24. oktoober 2016 22:14
3.Mul Eestis külas käies olen temaga kaks korda kokku leppinud, et mis teed pidi tema peab minema ja kus mind ootama, et minuga kokku saada. Lasin tal üle korrutada, et kuidas minna ja kus mind oodata. Ta ei olnud kokkusaamise kohas vaid liikus veidi mujale. Oma mõtetes vabandasin teda välja, et mõlemal korral oli piirkond tema jaoks vööras ja võibolla ma ei selgitanud piisavalt hästi. Üks kord oli tegu olukorraga linnas ja teine kord olukorraga metsateedel. Ma ikka täiega vihastusin, et kuidas ei saa aru, kui ise kordab mitu korda üle, et kuhu minna. Et selliseid olukordi vältida, ma enam temaga selliseid kokkuleppeid ei sõlmi, et saame kuskil kokku, sest nüüd sammun temaga koos. Võibolla ma ei saaks ka vööras kohas aru või ei jääks mullegi meelde, et kuhu täpselt minna. Selline eksimine ei pruugi tähendada dementsust.
4.Õpetasin talle selgeks, kuidas nutitelefoniga pilte teha, pilte vaadata, pilte kustutada, pilte e-mailiga edasi saata, nutitelefoni täituvust kontrollida, nutitelefoniga Skypega helistada ja wifi-sse minna. Õpetasin teda pikalt ja ta suutis isegi asjast aru saada ja kõik asjad õigesti teha korduvalt ja korduvalt. Õppimise protsess oli vaevaline ja ma suutsin jälle vihastuda, kui ta algul ei suutnud asju meelde jätta. Õpe kestis vaid ühe päeva ja teisel päeval kontrollisin veelkord kõik üle. Kõiki asju ma korraga ei õpetanud, vaid algul õppis ühe asja selgeks ja siis lisasin uue asja. Tegin kõik tema jaoks võimalikult lihtsaks ja ta ei pea kuskil menüüdes surfama, vaid kõik on nutitelefoni ekraanil ja kõik kontod tegin ise ja seadistasin nagu vaja. Paar kuud pärast õpetust suudab ta pilte teha ja mulle neid edasi saata. Vahel saadab tühju e-maile ilma piltideta, aga see ei pruugi tähendada dementsust. Võibolla ta kogemata saadab vahel kirja ennem teele, ennem kui pildi on jõudnud välja valida. Lisan märkuseks, et mina ei ostnud talle seda nutitelefoni vaid mu teine lähedane ja ma ei tahakski vaeva näha, et ta seda kasutama hakkaks, sest ta ei ole nii kiire taibuga ja inglise keelt ei oska. Kuna telefoni kinkija ei õpetanud muud kui pilte tegema ja telefonile vastama, siis mina võtsin vaevaks ja selgitasin, et telefoni mälu saab täis ja siis enam pilte teha ei saa. Seega piltide talletamiseks on need hea e-mailiga edasi saata ja vahel vanad pildid ära kustutada. See omakorda tähendab, et vaja on wifi-s olla.
kas dementsele õelda, et ta on dementne? 24. oktoober 2016 22:23
3.Mul Eestis külas käies olen temaga kaks korda kokku leppinud, et mis teed pidi tema peab minema ja kus mind ootama, et minuga kokku saada. Lasin tal üle korrutada, et kuidas minna ja kus mind oodata. Ta ei olnud kokkusaamise kohas vaid liikus veidi mujale. Oma mõtetes vabandasin teda välja, et mõlemal korral oli piirkond tema jaoks vööras ja võibolla ma ei selgitanud piisavalt hästi. Üks kord oli tegu olukorraga linnas ja teine kord olukorraga metsateedel. Ma ikka täiega vihastusin, et kuidas ei saa aru, kui ise kordab mitu korda üle, et kuhu minna. Et selliseid olukordi vältida, ma enam temaga selliseid kokkuleppeid ei sõlmi, et saame kuskil kokku, sest nüüd sammun temaga koos. Võibolla ma ei saaks ka vööras kohas aru või ei jääks mullegi meelde, et kuhu täpselt minna. Selline eksimine ei pruugi tähendada dementsust.
4.Õpetasin talle selgeks, kuidas nutitelefoniga pilte teha, pilte vaadata, pilte kustutada, pilte e-mailiga edasi saata, nutitelefoni täituvust kontrollida, nutitelefoniga Skypega helistada ja wifi-sse minna. Õpetasin teda pikalt ja ta suutis isegi asjast aru saada ja kõik asjad õigesti teha korduvalt ja korduvalt. Õppimise protsess oli vaevaline ja ma suutsin jälle vihastuda, kui ta algul ei suutnud asju meelde jätta. Õpe kestis vaid ühe päeva ja teisel päeval kontrollisin veelkord kõik üle. Kõiki asju ma korraga ei õpetanud, vaid algul õppis ühe asja selgeks ja siis lisasin uue asja. Tegin kõik tema jaoks võimalikult lihtsaks ja ta ei pea kuskil menüüdes surfama, vaid kõik on nutitelefoni ekraanil ja kõik kontod tegin ise ja seadistasin nagu vaja. Paar kuud pärast õpetust suudab ta pilte teha ja mulle neid edasi saata. Vahel saadab tühju e-maile ilma piltideta, aga see ei pruugi tähendada dementsust. Võibolla ta kogemata saadab vahel kirja ennem teele, ennem kui pildi on jõudnud välja valida. Lisan märkuseks, et mina ei ostnud talle seda nutitelefoni vaid mu teine lähedane ja ma ei tahakski vaeva näha, et ta seda kasutama hakkaks, sest ta ei ole nii kiire taibuga ja inglise keelt ei oska. Kuna telefoni kinkija ei õpetanud muud kui pilte tegema ja telefonile vastama, siis mina võtsin vaevaks ja selgitasin, et telefoni mälu saab täis ja siis enam pilte teha ei saa. Seega piltide talletamiseks on need hea e-mailiga edasi saata ja vahel vanad pildid ära kustutada. See omakorda tähendab, et vaja on wifi-s olla.
kas dementsele õelda, et ta on dementne? 24. oktoober 2016 22:26
5.Rohkem konkreetseid näiteid ei tule meelde. Need näited on juhtunud viimase viie aasta jooksul. Ma ei ela temaga igapäevaselt koos nende aastate jooksul ja ei näe tema igapävaseid tegemisi. Ta elab koos mu teise lähedasega, kes ei taipa selliseid asju ja ei oska selliste asjade pealegi tulla. Mina siis pidevalt juhendan oma lähedast (keda arvan juba mingil määral dementne olevat), et mida ja kuidas ta peab tegema. Ta ei mõtle ise midagi ja ei suuda aru saada asjade loogilisusest ja sellest, et igal asjal on tagajärjed. Loomulikult saab ta oma eluga hakkama, aga ta ei saa näiteks aru, et kui lapselapsele potil käimist selgeks ei õpeta, siis neljaaastane laps ongi harjunud kogu aeg mähkmetesse tegema ja ümber õpetada on keeruline. Ta on aasta osta õpetanud nüüd juba viieaastast last lugema. Kuna mu lähedane on pool oma elu selles valdkonnas töötanud, siis ma ei suuda aru saada, miks ta ei suuda nüüd oma lapselast lugema õpetada. See võib olla laiskus vaeva näha, sest ega ei ole kerge last lugema õpetada, laps võib olla aeglase taibuga, aga võibolla on dementsus ja seetõttu ei suuda õpetada. Oletada võin mida iganes. Meenub veel üks näida, et käis koos kolmeaastase lapselapsega külas suurel peol ja lapselaps võttis ühe mänguasja, mis oli külalapse oma ja ei andnud seda mitte kellelegi kasutada. Mu mõlemad lähedased vaatasid seda pealt, aga vahele ei sekkunud, loomulikult nägid ka teised külalised sama olukorda. Mina sain sellest hiljem teada ja ei viibinud sellel üritusel. Siis mõtlesin küll, et olgu, üks mu lähedane ei ole kogenud ja ei tea ja ei hooli lape kasvatamisest, aga teine on ju kogenud. Peaks ju aru saama, et lapsele tuleb selgitada ja õpetada asju, mitte tuimalt pealt vaadata ja lasta ka teistel külalistel kasvatamatut last vaadata. Selliseid asju, kuidas peaks käituma, on teisigi ette tulnud ja ma olen pidanud selgitama, et kuidas ja miks. Võibolla kõikidel inimestel ei olegi loogilist mõtlemist ja ei oskagi aru saada, millal ja kuidas käituda ja see ei pruugi tähendada dementsust.