MURE: Kõige enam häirib Ljubovi riigi ükskõikne suhtumine inimestesse, kes on sattunud sarnasesse olukorda nagu tema ja ta mees.Foto: Stanislav Moškov
Jekaterina Pavlova 24. oktoober 2016 04:00
"Oleme varem läbi elanud sellised mured, et nendega võrreldes polegi nii hirmus," vastab Ljubov (71) küsimusele, kuidas on kõrgele vanusele vaatamata hoolitseda oma mehe eest, kes kannatab dementsuse all.

"Oleme varem läbi elanud sellised mured, et nendega võrreldes polegi nii hirmus," vastab Ljubov (71) küsimusele, kuidas on kõrgele vanusele vaatamata hoolitseda oma mehe eest, kes kannatab dementsuse all.

Juba viis aastat ei ole 71aastane Vladimir oma kodu seinte vahelt üksi väljas käinud. Sellest ajast saadik, kui ta kord koju tulles ei suutnud välisust avada.

Võtmed olid, kuid ta seisis trepikoja sissekäigu ees ega osanud neid kasutada. Mälu kadumise kõrval on varem omandatud praktiliste oskuste unustamine peamine dementsuse tunnus.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (16)

kas dementsele õelda, et ta on dementne? 24. oktoober 2016 23:02
Kommentaar ei lähe läbi.
Mida mu lähedane inimene on teinud nii, et ma olen dementsust kahtlustama hakanud?
1.Tuli mulle välismaale külla ja käis dushi keha pesemas, aga tegi seda shampooniga. No sel hetkel ma vihastusin, et kas inimene ei suuda siis võtta kätte kahte pudelit, lugeda, mis seal peal on ja siis aru saada, kumb on shampoon ja kumb dushigeel. Mind ärritas, et inimene võib nii saamatu ja loll olla. Aga ega ma ei tea, miks inimene nii tegi. Ma ei tulnud selle pealegi, et talle ette näidata, et kumb on shampoon ja kumb dushigeel. Võibolla on osa inimesi ei hooligi, millega nad enda keha pesevad ja teelt ju suurt vahet pole, sest kahjus ee ei teinud. Edaspidi hoian ainult dushigeeli kättesaadavas kohas, et ta enam eksida ei saaks.
2.Tuli mulle Eestisse külla ja võttis oma hambaharja kaasa nagu ikka. Minu ja tema hambaharjad olid mõlemad vannitoas kraanikausi peal. Mõlemal on eri värvi ja eri kujuga. Läksin hommikul hambaid pesema ja vaatasin, et miks minu hambahari on märg ja temal kuiv. Küsisin tema käest, et mis hambaharjaga sa pesid ja selgus, et pesigi minu omaga. Ma ikka täiega vihastusin. No kuidas võib üks inimene nii loll olla, et kasutab teise inimese hambaharja. Minu jaoks oli see hambahari väga oluline, sest olin selle oluliselt inimeselt kingiks saanud ja nüüd viskasin selle minema. Ta võis eksida kogemata, sest ise ta hambaid pesta ei viitsi, pole kunagi eriti viitsinud ja kui minu juurde tulles oma hambaharja kaasa võttis, siis ta ei pruukinud mäletada, et milline on tema on, sest ta ei ole harjunud hambaid pesema. Nii ma mõtlesin oma mõtetes, et miks ta eksis. Võibolla siiski dementsus, ei mina tea. Edaspidi kui ta mulle külla tuleb, hoian mina oma hambaharja mujal peidus, et ta enam vale hambaharja ei kasutaks.
24. oktoober 2016 12:50
Hakaku põgenikuks, ostku Süüria pass ja palugu varjupaika.
24. oktoober 2016 14:42
Dementne inimene ei suuda selliseid asju teha. Uues keelekeskkonnas elamine ei ole eriti võimalik, ta ei ole enam õppimisvõimeline, kiirmälu osa enam ei tööta.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS