Maailm

Täiendatud

NASA otsib Marsilt eurooplaste kosmoseaparaati (3)

Piret Pappel, 21. oktoober 2016 22:51
Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Marsi ümber tiirlev NASA orbitaaljaam Mars Reconnaissance Orbiter leidis punaselt planeedilt jäljed, mis tekkisid usutavasti Schiaparelli kolmapäevasel maandumiskatsel. Maandur võis plahvatada, teatas Euroopa kosmoseagentuur (ESA). 
Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Ülemine suur foto kujutab piirkonda, kuhu Schiaparelli maanduma pidi. Alumistel fotodel on sama ala suurendatuna. Vasakul pool olev pilt on tehtud 29. mail, parempoolne aga 20. oktoobril.

Samal teemal

Hilisemal fotol on näha eredam ja heledam laiguke, mis on ilmselt maanduri 12 meetri pikkune pidurduslangevari. Sellest umbes kilomeetri jagu põhja pool on tume piirkond. Selle tekitas tõenäoliselt Schiaparelli kukkumine ja võimalik, et ka pidurdusmootorite kütusepaakide plahvatus. 

Schiaparelli sisenes kolmapäeval Marsi atmosfääri 21 000 kilomeetrise tunnikiirusega. Tol hetkel 121 kilomeetri kõrgusel asunud sondil oli hoo maha saamiseks aega pisut vähem kui kuus minutit.

Schiaparelli oli programmeeritud end langevarjude ja mootoritega pidurdama. Maandur oleks pidanud lõpuks liikuma kiirusega umbkaudu 4 kilomeetrit tunnis ehk sama kiiresti kui mõõdukalt patseeriv inimene. Nii oleks Schiaparelli saanud kahe meetri kõrguselt turvaliselt planeedi pinnale potsatada.

Paraku näitavad Maale jõudnud andmed, et Schiaparelli hakkas kiiresti kukkuma umbes 2-4 kilomeetri kõrguselt. Kosmosemasina kiirus oli siis vähemalt 300 kilomeetrit tunnis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee