Eesti uudised

Geriaater: eakate patsientide kinnisidumine on ka meditsiinitöötajatele ebameeldiv

Õhtuleht.ee, 21. oktoober 2016 20:29

13 KOMMENTAARI

p
pereliikmetele/ 23. oktoober 2016 10:01
Pereliikmetele tuleks ära seletada, dementsuse ja seniilsuse paratamatused. Jah, mitte iga inimene ei muutu dementseks. Kuid kuskil 80+ võib selline asi juhtuda ja alul ei saa te aru, hiljem aga on teil lihtsalt raske omale tunnistada, et paremaks enam ei lähe kunagi. Olen näinud oma sugulasi sinna, dementsusesse, vajumas ja hea, et ainult ühel inimesel muutus käitumine jõhkraks. Alguses hakkas ta kasutama imelikke sõimusõnu. Siis roojas sinna, kuhu tahtis ja hiljem kriiskas. Vähe küll, aga naabrid uskusid tõemeeli, et keegi vist peksab vanainimest. Viisime ta hooldekodusse. Ja ikka oli piinlik, sest ma ise teadsin, mida ta teha võib. Inimesed aga ei usu, et nende emakestest võib saada jõhker ja käsitamatu elukas. Õnneks ei ela nad sellises astmes enam kaua.
õ
Õnnelik/ 22. oktoober 2016 18:37
Minu vanemad 86 aastased. Mõistused super selged ja endiselt nutikad ja eluga kursis. Loodan, nende geene omada ja olla sama tubli selles vanuses.
m
mhh/ 22. oktoober 2016 16:14
Kui sugulased toovad hoolealuse hooldushaiglasse või hooldekodusse, teavad nad ise suurepäraselt, millega on tegu, mis tal viga on ja mida ta põeb. Mõne aja pärast hakkab see silmakirjatsemine ja show ihta töötajate aadressil. " Ta on ju normaalne, tal pole mdiagi viga, ta on täiesti mõistuse juures, mis te temaga teinud olete..." Selline asi on talumatu ja nõme, töötajad teevad oma igapäevast tööd vastavalt oma töötegemsie järjekorral ja vajadusele, üks ja sama iga päev, aastast aastasse. Neid vanakesi ,kellel on dementsus ja seniilsus ja sada asja veel, on hooldajatel hähtud palju, mis aga tekitab pahameelt on see sama sugulastepoolne rääkimine, ütlemine ja nõudmine...Täiesti arusaamatu, miks neile selline asi on vajalik, personali süüdistamine milleski, samas kui nad teavad, miks nende vanakene on nende poolt pandud just sellesse asuusse, mitte ei saa teda kodus hoida.
Oleks ju normaalne kui vanakest hoiavad sugualsed lähedased ise ja täpselt nii nagu neile meeldib oma kodus. Kui ta aga teistega koos on, siis ei saa teda hoida nagu teie kodus, kus ta on üksi aga seal on ta paljudega ja see on hoopis teistsugune olukord. Sugulased võiksid täpselt järgi uurida, kuidas toimitakse kui tema vanakene on vägivaldne teiste suhtes kui on vägivaldne enda suhtes, et kuidas sellised olukorrad lahendatakse.Igasugune info hooldushaigla või mõne muu asutuse sisekorra ja tavade kohta seose hoolealustega oleks ju normaalne enne järgi uurida, kui vanakene sinna panna.
v
Vaesele invaliidist vanurile/ 22. oktoober 2016 09:59
Kui sa ükskord arvutist pääsed võid ise selle tühise asja korda ajada, mõtlen eutanaasiat, ehk leiad FB endale kaasamõtlejaid ja taganttõukajaid. Hulle kes märatsevad ja teistele ohtlikud on, tuleb omaste juurde tagasi saata, las siis ise seovad.
v
Vaene invaliidist vanur/ 22. oktoober 2016 08:50
Tahaksin, et EL lubaks ometi minusugustele eutanaasia läbi halastada. Kaua me ikka piinelda jõuame ja olla riigile sangpommidena kaelas?!
f
Fui !/ 22. oktoober 2016 05:07
Ja mina, lihtsameelne arvasin, et selle 1000 euriku eest peab vanake päev otsa palatis lukutaga olema. Ei aimanudki, et sidumismängud on hinna sees.
k
Kristiina/ 21. oktoober 2016 23:42
Kuidas te julgete sellist juttu ajada. Lõpetage ka see alandav üldine peitmine teleris ära. Isegi lapsi ei peideta nii palju kui vaimse veaga inimesi. Mina ei tahaks,et mind meelega hägustatakse või ainult jalgu näidatakse. Olavi Pihlamägi sugustele NSVLmeestele, kel ei kannatnud Soome lauljaid laval näh,a selline asi meeldiks aga see on alandav. Nemad pole käitumishäiretes süüdi,et varjama peaks.See on ka osadele inimväärikust alandav,eriti kui soov tuleb haige mõtlemisega eestkostja, lähedaste poolt või nende survel.
h
Huvitav, / 21. oktoober 2016 23:07
kuidas Ülle Madise nüüd kraaksatas? Eesti koheldakse patsiente ühtmoodi halvasti! Kas üle mere on sadismist õppust võetud?

e
eit/ 21. oktoober 2016 22:38
huvitav , millised vanad neist tänapäeva hüperaktiivsetest tulevad ? kuna olen ise üle seitsmekümnene ja minu lähedased on elu lõpuni täie aru juures olnud , loen ennast õnnelikuks inimeseks . puudega inimesi on meil palju ja elu lõpp vajub ikka ära . tuleb tegeleda oma eluga , mitte teiste kadestamisega ja halvustamisega , igasugune tasakaalukas mõtlemine hoiab ka aju . aga dementsetel peab olema järelvalve pidevalt ja kui nad on veel aktiivsed , aga mälu enamasti pole , peab neile kohaldada kindlat reziimi ja voodisse kinni sidumine on vajalik , kui pole hooldajat , kes näeb . see on palju inimlikum , kui lasta inimesega õnnetusi juhtuda . mul on selline tunne , et kommenteerivad inimesed , kes midagi ei tea . mina leian , et surnute pesemise järgi on see hooldustöö üks igavene raske töö nii vaimselt , kui füüsiliselt .head inimesed , kes seda teevad . kui mõni pole rahul oma lähedase hooldamisega , jätku oma tähtis karjäär ja hakaku pihta . kes teid keelab ?
m
Mujal/ 21. oktoober 2016 22:13
voib patsiendi kinni siduda ainult hullumajas sundravil ja siis peab medode kogu aeg tal juures olema.
m
Mujal/ 22. oktoober 2016 06:51
Sa ei tea tegeliku olukorda . Tegelikult on see kohutav. Tuuakse emake või isake pisarsilmil hooldusravile , ja siis mingil hetkel läheb patsient hulluks ,see kaasneb haigusega. Mida siis teha patsiendiga, kes märatseb, peksab teisi hoolealuseid, töötajaid. Mind teeb väga murelikuks olukord , mis praegu hetkel on. Järjest rohkem tuleb lõppstaadiumis patsiente /põhihaigus dementsus/ ,hoolekandeasutused ei taha neid vastu võtta, nendega on väga palju probleeme. Kodus ei saada nendega hakkama, ei ole võimalik.
k
Kits/ 22. oktoober 2016 07:45
Miks peab keegi kellegi võõraste murede eest rasuta või vähese raha eest vastutama.Meil on nüüd turumajandus ja siin pole mingit kaastunnet ega halastust..Eraomanike ühiskonnas lahendagu igaüks omad probleemid ise ja ärgu ronigu teistele koormaks kaela.
m
mees/ 21. oktoober 2016 21:55
piirdeaed lukku. jalutada peab ju saama.