Venemaa hävitaja SU-27 Soome õhuruumis Porvoo lähistel 7. oktoobril 2016.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 19. oktoober 2016 13:29
Üle-eelmisel nädalal rikkusid Vene sõjalennukid nii Soome kui Eesti õhupiiri. Soomlaste teatel oli see seotud Venemaa sõjaliste õppustega. Soome õhupiiri rikkusid 6. oktoobril kaks Vene hävitajat SU-27 ning Soome kaitsejõud avaldasid erandkorras nendest hävitajatest ka fotod. Eesti Ämari lennubaasist NATO Balti õhuturbe missiooni teostava Saksa üksuse juht kolonelleitnant Swen Jacob rääkis Soome väljaandele

"See toimus mõlemal pool Soome lahte. Meil oli kiire öö,“ rääkis Swen Jacob, kelle sõnul oli ette teada, et Venemaa korraldab sõjaõppuse. Seevastu ei olnud eelnevalt teada, et Venemaa saadab ligi 24 tunni jooksul lennukeid õhku iga 90 minuti tagant. "Nad esitasid QRA-le (kiirreageerimisele – toim) väljakutse uuesti, uuesti ja uuesti. Lennuk lennuki järel. Saime ikka ja jälle algusest alata , kuna me ei võinud kogu aeg õhus olla,“ kirjeldas Jakob.

"See oli väljakutse, kuid meil oli piisavalt jõuvaru, head tehnikat hoida lennukid kogu aeg valmisolekus. Me ei tea, kas õppuste mõte oli näha, kui sageli NATO ja Soome suudavad samal ajal vastata. Igal juhul said nad teate, et me suudame,“ kinnitas kolonelleitnant Jacob.

Ta nentis, et tegemist oli "lustaka harjutusega“. "Lennukid lendasid rahvusvaheliste vete kohale, sealt ära, tagasi, ära, tagasi koju. Ei tea, mis õppus see pidi olema. Meie selliseid õppusi ei tee,“ rääkis ta.

Saksa üksuse juhi sõnul tuvastasid nad tolle ööpäeva jooksul kümmekond erinevat Vene lennukit, mõnda ka mitu korda. Enamik neist olid hävitajad, kuid oli ka transpordilennukeid. "Hea asi on see, et me käisime neil kõigil vastas. See on tähtis sõnum, et me saime need kõik,“ rääkis sõjaväelane. 

Kõik see toimus neljapäeva pärastlõunast reede pärastlõunani. "Me ei tea, kas tegemist oli sama ülesandega, kuid esimesed olid pärastlõunal ja viimased (järgmisel) pärastlõunal. Hommikutundidel oli väheke vaiksem,“ rääkis Swen Jacob, kes ka ise oli stardivalmis – piloodirõivad olid tal juba seljas.

Jacob ei osanud öelda, mitme võimaliku Eesti õhuruumi rikkumisega tegu oli, nende kontrollpiltidel see ei ilmne. Suuremaid selgeid rikkumisi ei olnud. Eesti teatas ühest õhuruumi rikkumisest.