Uudised

Andi Meister: kapten Avo Piht võib olla elus  (5)

16. august 1997, 00:00

Reisiparvlaeva "Estonia" teise kapteni Avo Pihti võimaliku pääsemise kohta on rohkem tunnistusi ja oletusi kui tema huku kohta, väidab laevahuku uurimiskomisjoni endine esimees Andi Meister.

BNS-i kirjastuse avaldatavas raamatus "Lõpetamata logiraamat" esitab Meister hulga tunnistusi ja dokumendikatkeid, mis kinnitavad Pihti pääsemist. Paljud laevahukust pääsenud inimesed nägid Pihti viimati 28. septembri öösel "Estonia" välistekil. Laevaohvitseri tunnusteta särgis oli ta reisijate silmis samasugune reisija, kes püüdis meeskonna väidetava tegevusetuse tõttu teisi aidata, kirjutab Meister.

"Estonia" motorist Ivan Siljajev nägi Pihti kaheksanda teki päästepaadi juures päästeveste jagamas. Külmutusseadmete mehhaanik Andres Verro nägi Pihti samuti laeva ahtris viimase päästepaadi juures. "Estonia" restorani ettekandja Sirje Johanson nägi kaptenit samuti tekil käsklusi jagamas ja reisijaid aitamas. Laeva ohutusabi Ervin Roden sai tekil kapten Pihtilt korralduse minna appi laevapere tüdrukutele, kes püüdsid kaheksandalt tekilt päästeparve vette lasta.

Meister oletab, et Piht lahkus uppuvalt laevalt ühena viimastest ning sattus mõnele päästeparvele, kust päästekopter ta üles korjas. Kõige reaalsemaks peab Meister seda, et Pihti võttis pardale Rootsi kopter Y-64, mille pardal oligi ametliku aruande kohaselt vaid üks päästetu, kes viidi Utö saarele. Isik, kelle tõi saarele Y-64, jäi mingil põhjusel Utö evakuatsioonikeskuses registreerimata. Kopterite meeskondade aruannetest selgub, et Utö saarele viidi kokku 24 päästetut, Utöl koostatud nimekirjades ja laevahuku uurimiskomisjoni aruandes väidetakse aga, et Utöle toodi 23 pääsenut. "Üks inimene on puudu," kinnitab Meister.

Poolteist aastat laevahuku uurimiskomisjoni juhtinud Meister oletab, et Piht toimetati Utö saarelt edasi Turu ülikooli kliinikutesse, kus ta teistest pääsenutest eraldati. Pihti transportimisel jäi kapten korraks ka videokaamera ette ajal, mil väljus pisibussist.

28. septembri hommikul nägid Rostockis olevad Pihti kolleegid kaptenit Saksa televisiooni uudistesaates, kus teda näidati hetkel, mil ta väljus Turu ülikooli haigla ukse juures bussist. Laeva "Diana-II" arst Aivar Kaur, laojuhataja Enn Lääne, kaupluse juhataja Raivo Martinson ja hotelli purser Tõnu Polakes kinnitasid, et tundsid videolõigus näidatud mehes ära Pihti. Sama päeva õhtuks oli kaader Pihtiga televisioonis korratud videolõigust kadunud.

Pihti nimi sattus 28. septembri hommikul ka päästetute esimestesse nimekirjadesse, Pihti nime taga oli seal märge, et kapten on Turu ülikooli haiglas. Hiljem kadus Pihti nimi päästetute nimekirjadest.

Meister kirjutab, et üks Soome naisarst rääkis oma abikaasale, kuidas ta kutsuti õnnetuspäeva hommikul Turu ülikooli kannatanuid abistama. Arst helistas oma abikaasale, Turu laevaremonditehase projektijuht Erik Mõrdile ja ütles, et "nad peavad saatma kapten Avo Pihti haiglast autoga Helsingisse". Mõrd rääkis sellest uudisest Eesti kaptenile Erich Moigile. Kolm nädalat hiljem kinnitas Mõrd, et pole kunagi kellelegi Pihti kohta midagi rääkinud. "Kapten Moik kinnitab, et jääb oma sõnade juurde ja kuulis Mõrdilt uudist Pihti kohta," ütleb Meister.

30. septembril 1994 andis Rootsi meresõiduameti tollane juhataja Bengt Erik Stenmark intervjuu Reuterile ja väitis, et laevaõnnetuse uurijad on vestelnud kapten Pihtiga. Mõne aja pärast Stenmark vallandati. Rootsi kriminaalpolitsei on väitnud, et kapten Avo Piht hukkus laevaõnnetuses, kuid pole esitanud avalikkusele ühtegi seda kinnitavat tunnistust või dokumenti. (BNS)

Andi Meister esitab hulga tunnistusi ja dokumendikatkeid, mis kinnitavad Pihti pääsemist.

HARALD LEPPIKSONI foto

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee