Maailm

Merkel kutsus Putini tänaseks Berliini (20)

Aadu Hiietamm, 19. oktoober 2016 04:00
Vladimir Putin ja Angela MerkelFoto: Vida Press
Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli (62) jõupingutused kutsuda Venemaa president Vladimir Putin tänaseks Berliini kandsid vilja. 

Saksamaa valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert teatas eile, et Merkel kutsus peale Putini Berliini ka Ukraina presidendi Petro Porošenko ja Prantsusmaa presidendi Francois Hollande’i. See on nõndanimetatud Normandia formaadis tippkohtumine: sama nelik kohtus esimest korda põgusalt 6. juunil 2014 Normandias, kus tähistati Teises maailmasõjas otsustava pöörde toonud dessandi 70. aastapäeva. Porošenko ei olnud siis veel täieõiguslik riigipea, sest ta andis ametivande päev hiljem 7. juunil. 

Teist korda kohtus sama nelik 17. oktoobril 2014 Põhja-Itaalias Milanos ja kolmas kord mullu 11.–12. veebruaril Minskis, kus pingeline kõnelustemaraton kestis lausa 17 tundi järjest ja kõneluste tulemusena sündis 13 punktist koosnev kokkulepe, mis pidi tooma Ida-Ukrainasse rahu. Paraku on selle täitmine takerdunud. 

Veel sai Normandia nelik kokku mullu 2. oktoobril Pariisis. Seega kohtutakse täna juba viiendat korda.

Prantsusmaa välisministri Jean-Marc Ayrault’ sõnul üritatakse täna Berliinis kokku leppida Donbassi valimiste tähtaegades ja kooskõlastada konfliktipoolte edasised sammud desarmeerimisel.

Ukraina presidendi Petro Porošenko teatel eelneb nelikkohtumisele kolmikkohtumine ilma Putinita, et koordineerida Saksamaa, Prantsusmaa ja Ukraina ühised seisukohad.

Ajalehe Bild andmetel soovivad Merkel ja Hollande Putiniga eraldi rääkida ka Süüria sõjast.

Juba homme lendavad Merkel ja Hollande Brüsselisse, kus algab Euroopa Liidu tippkohtumine, millel täna õhtul arutatakse õhtusöögilauas suhtumist Venemaasse.

Samal teemal

28.09.2016
Hodorkovski: Putin kardab Merkelit
21.09.2016
Meeleavaldajad ootasid Putinit Berliinis veriste mängukarudega
18.09.2016
Merkel ja kindral Hodges hoiatavad Euroopat Venemaa rünnaku eest
12.09.2016
Putin ja Hollande keerasid tülli