Margus PunabFoto: Aldo Luud
Toimetas Helen Pentsa 17. oktoober 2016 15:53
Tuntud meestearst Margus Punabi kunstikogu tutvustav näitus avab eesti kunsti eksistentsialistlikku ja valusalt ekspressiivset poolt ning esitab vaatajale ebamugavaid küsimusi.

Juba näituse pealkiri „Vägi ja valu“ viitab kollektsionääri kogumispõhimõtete eripärale, mille aluseks on peale huvi kunsti vastu ka tema erialast johtuv eriline vaatenurk. Võib öelda, et Punabi kunstikogu on üks tähelepanuväärsemaid Eestis nii oma mahu kui ka esteetiliste valikute järjekindluse tõttu. Tagasimõju, mida see kollektsioon kohalikule kunstiskeenele avaldab, on kohati tugevam ja pikaajalisem kui mõnel avaldatud monograafial või kureeritud muuseumiprojektil.

Mikkeli muuseum kui erakogudele ja kollektsionääridele pühendatud muuseum tunneb huvi ka koguja isiku vastu. Teemadering, millele Punab keskendub, on lähedalt seotud tema elukutsega ning mahub mõistete „mees”, „seksuaalsus” ja „kunst” vahelisse kolmnurka.

Äsja Tartus toimunud Margus Punabi kogu tutvustavate näituste seas on Mikkeli muuseumi näitusele „Vägi ja valu“ lähedased „The Age of Sex“ Tartu Kunstimajas ja „Maskuliinne eksistentsialism“ TKK galeriis Noorus, kuigi Mikkeli muuseumi näituse ettevalmistamine polnud nendega seotud. Läheduse põhjuseks on kunstikogu ise, kus inimeksistentsi keeruliste ja valusate küsimustega tegelevad teosed moodustavad märkimisväärse osa. Näituse kuraator ja kujundaja Peeter Laurits moodustab muuseumi näitusesaalis kontrastidele ülesehitatud ja emotsionaalselt väga tugevalt laetud välja, kus on ruumi nii hirmul kui teatraalsusel. Valusalt siirad teosed esitavad vaatajale ebamugavaid küsimusi ning rebivad ta hinge alasti.

Näitusel eksponeeritakse mitme erineva põlvkonna eesti autorite teoseid, nende seas Jüri Palm, Ilmar Malin, Merike Estna, Rauno Thomas Moss, Jaan Toomik, Kiwa, Jüri Arrak, Rein Tammik, Ly Lestberg, Peeter Mudist, Alice Kask, Marko Mäetamm, Kaido Ole, Marge Monko, Mall Nukke, Enn Põldroos jt.