Maailm

Pluuto saab sõbra: Päikesesüsteemis avastati uus kääbusplaneet (1)

Piret Pappel, 17. oktoober 2016, 11:11
Pluuto tõsteti kääbusplaneetide hulka, sest see on pisike ja liigub muutlikul orbiidilFoto: NASA
Astronoomid leidsid Päikesesüsteemi kaugelt äärealalt uue kääbusplaneedi, teatas Space.com.

Uue taevakeha leidsid USA Michigani ülikooli tudengid, kes avastasid selle tumeenergia kaardistamise tarbeks koostatud galaktikate kaardilt. Kääbusplaneedi läbimõõt on ligikaudu 530 kilomeetrit. See teeb tiiru ümber Päikese 1100 aastaga.

Kääbusplaneedi definitsioon pole kuigi selgelt kokku lepitud. Üldiselt on kõik astronoomid siiski nõus, et kääbusplaneet on ümber Päikese tiirlev planeedist väiksem taevakeha, mis on piisavalt massiivne, et sel oleks enam-vähem ümar kuju. Asteroidid üldiselt ümmargused ei ole.

Seni on meie tähesüsteemis teada viie kääbusplaneedi olemasolu: kopsakas Ceres, ülihästi valgust peegeldav Eris, munakujuline Haumea, jäine Makemake ja kõige kuulsam on kindlasti Pluuto, kes sattus planeetide seast kääbusplaneetide hulka 2006. aastal.

Pluuto tõsteti kääbusplaneetide hulka, sest see on pisike ja liigub muutlikul orbiidilFoto: NASA

USA astronoom Mike Brown, kelle uurimuse põhjal Pluuto kääbusplaneediks muutus, arvab, et Päikesesüsteemi äärealadel võib pisiplaneete leiduda tuhande ringis. Suur osa neist asub ilmselt Neptuuni orbiidi taguses piirkonnas, mida tuntakse Kuiperi vöö nime all.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee