Eesti uudised

GALERII JA VIDEO | Eestisse jõudnud lahingumasinad teevad juba trikisõite (23)

Mattias Tammet, 12. oktoober 2016 21:17
Foto: ALAR TRUU
Mitte päris tank, aga mitte enam lihtsalt soomuk. Eesti uued soomukid CV90 on siiski kõigest senisest, mida Eesti kaitseväes kasutati, peajagu üle. Täna tutvustati neid Tapa sõjaväelinnakus ajakirjanikele. 

Näiteks oli meie kaitseväe senistel soomustransportööridel Pasidel peal küll suuremat sorti kuulipilduja, kuid CV90 35mm kiirlaskekahuri tulejõud on hoopis võimsam. Uutest soomukitest on ka ümbruskonna jälgimine oluliselt mugavam ning kuna tal on roomikud, siis on ka maastikuläbivus oluliselt etem. Sedalaadi soomukid on seejuures piisavalt uued, et täpseid andmeid, millele CV90 soomus vastu peab, keegi vabatahtlikult ei jaga.

Samal teemal

Kõige selle juures mahub neisse tule alt pakku siiski seitse sõdurit. Kaitseminister Hannes Hanso võrdles täna uusi soomukeid isegi nutitelefonidega. 1. jalaväebrigaadi ülem kolonel Veiko-Vello Palm lisas nende võimete demonstratsiooni eel siiski, et erinevalt nutitelefonidest ei ole CV90-l kombeks ise põlema minna.

Eesti kaitseväelased asusid CV90-tüüpi masinaid välismaal tundma õppima juba eelmise aasta algul, mistõttu ei valmistanud efektsed manöövrid, järsud tõusud ja isegi hüpped Eesti meeskondadele enam suurt probleemi.

Vaatamata sellele, et esimesed jõudsid Eestisse ja Tapale alles nädala eest, lubati soomustatud kabiinis kaasa sõita ka täna Tapale demonstratsiooni kaema tulnud tsiviilisikutel, näiteks ajakirjanikel ja kaitseministril. Hüppeid enam ei tehtud, aga tõuse-languseid, muda ja vett läbiti lausa õhinaga.

Seest, tõsi, sai seda küll vaid aimata, sest transpordikabiinist näeb välja ainult kahest kitsast pilust lahingumasina tagaosas. Kui kiiver peas ja turvavöö kinnitatud, oli pehmetel istmetel püsimine üllatavalt mugav vaatamata juhi küllalt järskudele manöövritele. Soomuki laes on isegi lamp ja suunatavad õhuavad justkui lennukis või bussis. Tõsi, raamatu lugemist segaks eelkõige roomikute teravahäälne müra – ratastega soomukid on oluliselt vaiksemad, eriti asfaldil või betoonil.

Eestisse jõudnud CV90 lahingumasinad kannavad täpsemat mudelinime CV9035, mis on tuletatud peamiselt kahuri kaliibrist. Hollandist ostetud masinad on küll kasutatud, ent sugugi mitte vanaraud – esimesed seda tüüpi masinad jõudsid Hollandisse 2007. aastal.

Veidi vähem tähelepanu pöörati tanki Leopard 1 põhjal ehitatud toetussõidukile, kuid muljetavaldav on seegi. Ehkki toetussõiduk pole sugugi samavõrra soomustatud nagu tank, millel see baseerub, kaalub ta sellegipoolest 40 tonni.

Selle meeskond koosneb ainult kahest inimesest (juht ja komandör), kusjuures juht juhib ka külge ehitatud kraanat. Seega – kui mõni soomuk või isegi tank liiga agaralt kihutab ja ümber läheb, saab toetussõiduk selle kraanaga jälle püsti tõsta. Vaatamata oma suurele massile , suudavad need CV90-tega tempos püsida nii teedel kui maastikul – tehes seejuures pigem diiselveduri- kui veokihäält. Kaitseväe senised sikutada ja tõsta oskavad toetusmasinad olid sisuliselt suured veoautod.

Samal teemal

30.07.2017
Eesti ehitab oma soomukeid 30 miljoni eest ümber
27.09.2016
Kaitseminister: Eestisse saabuvad NATO väed on vastus Venemaale, mitte vastupidi