Kui korteriperemehed nägid internetis Al-Bakri otsimiskuulutust, sidusid nad ta elektripikendusjuhtmega kinni ja kutsusid kohale politseinikud.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 12. oktoober 2016 04:00
Chemnitzis politseihaarangust pääsenud Islamiriigi pommimees süürlane Jaber Al-Bakr oli kaks päeva enimotsitud kurjategija Saksamaal. Politseinikud teda tabada ei suutnud. Terroristi pidasid Leipzigis kinni hoopis tema rahvuskaaslased, kes tõsteti Saksa meedias kohe kangelase seisusesse.  

Jaht 22aastasele süürlasele Jaber Al-Bakrile oli nädalavahetusel Saksamaal kõige kuumem uudis. Saksa eriteenistused jälginud Al-Bakri põhjalikumalt alates septembrist ja laupäeval otsustati ta vahistada. Politsei eriüksus ründas varahommikul Chemnitzis korterit, kus Al-Bakr parajasti peatus. 

AJUTINE VARJUPAIK: Terrorist Jaber Al-Bakri leidis ajutise varjupaiga kolme süürlase juures, kes elavad Leipzigis paneelmajas. Foto: AFP / Scanpix

Paraku lahkus kahtlusalune vahetult enne rünnakut korterist. Politseinikud isegi märkasid teda tänaval ja käskisid mehel seisma jääda. Al-Bakr eiras käsku ja pani jooksu. Politseinikud tegid hoiatuslasu õhku, kuid mees jooksis edasi. Põgeneja pihta tulistada ei saanud, sest samal joonel oli veel teisigi, teatas hiljem kriminaalamet. 

Korterist leidsid uurijad poolteist kilogrammi lõhkeainet TATP ja materjale, mida kasutatakse pommivööde tegemisel. Sama lõhkeainet kasutasid Islamiriigi terroristid ka Pariis ja Brüsselis. 

Politsei kaasas põgenema pääsenud terroristi otsimiseks suured jõud, kuid temast ei olnud kusagil kippu ega kõppu. Kardeti, et ta võib rünnata mõnd lennu- või raudteejaama. Seetõttu tugevdati kõikjal turvameetmeid. Ärevust tekitas politsei, kelle esindaja teatas: "Me ei tea, kus tagaotsitav on ja mida ta endaga kaasa kannab." 

Pöördus süürlaste võrgustiku poole 

Politseil kulus 36 tundi, et tõlkida Al-Bakri otsimiskuulutus araabia keelde. Pühapäeva õhtul kella 21 paiku avaldati see internetis. Kuulutust märkasid ka süürlased, kes olid eelmisel päeval Al-Bakriga Leipzigi raudteejaamas kohtunud ja talle ulualust andnud. Selgub, et süürlastel on internetis oma võrgustik ning just selle kaudu otsis Leipzigi jõudnud Al-Bakri ajutist elukohta ja kolm koos elanud süürlast talle seda ka pakkusid. Al-Bakri esimene soov uues elukohas oli, et tal juuksed lühikeseks lõigataks. Ta valetas uutele tuttavatele, et tuli äsja Süüriast ja saab Leipzigis tööd. Samad mehed märkasid internetis pühapäeva õhtul Al-Bakri otsimiskuulutust ning neile sai selgeks, et nad on enda juurde võtnud ohtliku tagaotsitava. 

Kui Al-Bakri end magama sättis, seoti ta elektripikendusjuhtmega kinni. Viimane pakkus enda vabaks laskmise eest raha. Ajalehe Bild andmetel oli Al-Bakril seljakotis nuga, 1000 eurot ja 200 dollarit. 

Foto: AFP / Scanpix

Valmistus Berliini lennujaama ründama 

Saksa ajakirjanduses ristiti Al-Bakri kinni võtnud süürlased põgenikekomandoks ja rõhutatakse, et see komando oli parem kui sajad politseinikud, kes jooksus olnud terroristi kaks päeva tulemusteta otsisid. 

Saksa eriteenistuste andmetel valmistus tabatud terrorist pommi õhkimiseks Berliini lennujaamas.  

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kuulis Al-Bakri vahistamisest Aafrikas. Ta tänas politseinike kõrval eriti kolme süürlast, kes terroristi tegelikult rajalt maha võtsid. 

Paraku kinnitab Al-Bakri juhtum veenvalt, et põgenike sildi all saabub Saksamaale potentsiaalseid terroriste, hoiatab Spiegel Online. 

Jaber Al-Bakr saabus Saksamaale illegaalselt

Jaber Al-Bakr Foto: AFP / Scanpix

Leipzigis esmaspäeva öösel vahistatud Islamiriigi pommimees Jaber Al-Bakr on sündinud 10. jaanuaril 1994 Süüria pealinna Damaskuse lähistel, vahendab Spiegel Online. 

Mullu 18. veebruaril saabus ta illegaalselt Rosenheimi kaudu Saksamaale. Järgmisel päeval registreeriti Al-Bakr põgenikuna ja saadeti Ida-Saksamaale Chemnitzisse. Seal esitas ta asüülitaotluse, mis rahuldati 9. juunil 2015. 

10. märtsil 2016 asus Al-Bakr elama Eilenburgi väikelinna, mis asub paarkümmend kilomeetrit Leipzigist kirdes. 

Paari nädala eest asus Al-Bakr taas elama Chemnitzi 33aastase süürlase korterisse. Sealt teda politsei eriüksus laupäeva hommikul ka otsis. 

Ajaleht Leipziger Volkstimme kirjutas eile, et pärast Chemnitzist põgenemist üritas Al-Bakr algul siseneda oma vanasse korterisse Eilenburgis, kuid selle ukselukk oli ära vahetatud. Alles seejärel otsis ta endale saatuslikuks saanud ajutise ulualuse Leipzigis.