Eesti uudised

Presidendid vahetusid sujuvalt (2)

Karoliina Vasli, 10. oktoober 2016 20:59
Foto: ALAR TRUU
Toomas Hendrik Ilves andis täna riigijuhtimise üle Kersti Kaljulaidile. Oma kõnes märkis Ilves, et temast saab nüüd tavaline kodanik. Ja peagi ka taaskord isa – Ieva Ilvese suur beebikõht ei jätnud küsimustki, et laps sünnib lähiajal.

„Kõik ootavad justkui jõuluvana,“ poetati täna kella 15 paiku riigikogu pressirõdul, kuhu olid kogenud nii meediaesindajad, kõrged ametnikud kui näiteks ka Toomas Hendrik Ilvese lapsed.

Samal teemal

Saali astusid Ilves ja presidendiametisse asuv Kersti Kaljulaid ühes abikaasadega. Ieva Ilvese näolt ei lahkunud naeratus pea hetkekski. Hästi istuv kleit ei varjanud siiski, et ta saab peagi taas emaks. Kersti Kaljulaidi abikaasa Georgi-Rene Maksimovski oli tagasihoidlik ja vaatas vahepeal välkuvate fotokaamerate vältimiseks maha. Uue rolliga harjumine võtab aega.

Enne riigikogu istungit algust arutasid poliitikud riigikogu koridorides selle üle, kas ja mis tundlikke teemasid puudutab Toomas Hendrik Ilves oma ametiaja viimases kõnes. Haldusreform? Parteide sisetülid?

Tegelikult oli kõne pigem viisakas ja üldsõnaline hüvastijätt. „President on üks tegelane me demokraatliku elukorralduse tasakaaluvõrrandis. Selles on tähtsaim koht kõrgeima võimu kandja ehk rahva valitud riigikogul – teil siin saalis, mu daamid ja härrad,“ märkis Ilves. Ta ütles, et ei sõnasta testamenti, sest elus ühiskond ja elus inimene ei vaja nii sünge sildiga verstaposte. „Ma soovin, et nüüdsest jagate te oma tuge ja toetust järgmisele presidendile, Kersti Kaljulaidile,“ lausus ta.

Kaljulaid noogutas ja naeratas. Ilves lausus sõnavõtu lõpetuseks, et ta muutub tavaliseks kodanikuks, kõigi nende kohustuste, aga ka õigustega, mis on igal kodanikul. „Ja sellega, minu sõnad ... saavad ... otsa.“

Istungit juhtinud Eiki Nestor lisas, et elu läheb edasi.

Ilves taltsutas järgnenud aplausi.

Kersti Kaljulaid rääkis oma sõnavõtus demokraatia rollist Eestis. “Täna sünnivad juba lapsed, kelle jaoks okupatsioon on vanavanemate mälestustes. Vaba Eesti lapselapsed. Meie asi on hoida nende laste usku Eestisse, iseendasse ja tulevikku.“

Kaljulaiul on turjal aastatepikkune töökogemus euroliidu võimukoridorides. Ta toonitas siiski, et Eesti riigis pole esmane probleem mitte majandus, vaid julgeolek. „Hoiame oma liitlasi ja kuulame ka nende muresid,“ viitas ta, nagu ka varasemalt, sellele, kui olulised on Eesti jaoks NATO ja Euroopa Liit. Nagu hiljem ka sotsiaalmeediast ja mujalt vastu kajas, peeti tema kõne enesekindlaks ja tugevaks. Kui riigikogu külalisteraamatusse allkirjad antud, sõitis autoeskort tagasi Kadrioru, et sealses kunstimuuseumis valitutele (nt diplomaadid) veel viimane ühine vastuvõtt pidada.

Kuigi Ilvesest saab reakodanik, jäävad ametihüved ikkagi alles. Täna teatas presidendi kantselei, et Ilvese büroos asub nõunikuna tööle kauaaegne Postimehe arvamustoimetaja Urve Eslas. Muu hulgas kaetakse riigieelarvest ka Ieva Ilvese ametihüvitis (1058 eurot kuus).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee