Maailm

Kividega surnuks loobitud naisest sahtlisse romaani kirjutanud iraanlannale määrati kuueaastane vangistus (2)

Toimetas Karolin Kaivoja, 10. oktoober 2016 15:18
28. augustil 2010. aastal avaldati Eiffeli torni juures meelt iraanlanna kividega surnuksloopimise vastu.Foto: Reuters / Scanpix
Kirjanik ja inimõiguslane Golrokh Ebrahimi Iraee mõisteti süüdi, sest islami kaitsjana tegutsev Iraani revolutsiooniline kaardivägi avastas 2014. aasta 6. septembril tema majast väidetavalt muhamedi usku teotava kirjutise, vahendas Daily Mail.

Iraee kirjutas loo naisest, kes vaatab tõsielul põhinevat filmi, kus noor naine loobitakse abielurikkumise pärast kividega surnuks. Loo peategelane raevub ja paneb koraani põlema.

Läbiotsimisloata ametivõimud tungisid Iraee ja tema abikaasa Arash Sadeghi majja ning otsisid selle läbi. Pärast seda saadeti mees Teheranis asuvasse Evini vanglasse.Naine pandi 20 päevaks salajasse kinnipidamisasutusse ja seejärel 20 päevaks samuti Evini vanglasse. Naise sõnul seoti tal silmad kinni, teda kuulati pikki tunde üle ja ähvardati hukkamisega. Samuti kuulis naine, kuidas tema meest solvati ja ähvardati.

4. oktoobril teatati naisele, et islami pühaduse solvamise ja islamivastase propaganda levitamise eest on talle määratud kuueaastane vanglakaristus.

Inimõiguste eest seisva organisatsiooni Amnesty International esindaja Philip Lutheri väitel on võigas, et Iraan lubab jätkuvalt süüdimõistetuid kividega surnuks loopida ja õigustab seda moraali kaitsmisega. Organisatsioon nõuab kirjaniku süüdistuse tagasivõtmist ja nimetab tema abikaasa kohtuasja naeruväärseks, sest see näitab Iraani ametivõimude täielikku põlgust õigusemõistmise ja inimõiguste austamise suhtes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee