Eesti uudised

PRESIDENDIVAHETUSE BLOGI JA GALERII | Kaljulaid: usun ja loodan, et viie aasta pärast on Eestis tänasest rohkem mõistmist ja vähem hukkamõistu (135)

Õhtuleht.ee, 10. oktoober 2016 17:37
Foto: Jörgen Norkroos
Täna andis presidendiks valitud Kersti Kaljulaid riigikogu ees ametivande, vahetades välja senise vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese. 

Ameti üleandmise tseremoonia algas pidulikult Kadriorus, kus Kaljulaid koos abikaasaga saabus presidendi kantseleisse. Neid võttis vastu president Toomas Hendrik Ilves koos abikaasa Ieva Ilvesega. Edasi liiguti autodega riigikokku, kus toimus ameti üleandmise tseremoonia. Seal pidas ka Ilves oma viimase kõne presidendina.

Seejärel andis Kaljulaid riigikogu ees ametivande, kinnitas vannet allkirjaga, ja talle pandi pidulikult kaela ametikett.

Kell viis algas kunstimuuseumis vastuvõtt, kuhu on kutsutud põhiseaduslike institutsioonide esindajad, diplomaadid ja kõrged riigiametnikud.

19:41
Geidi Raud

Seoses presidendivahetusega uuendati täna ka Eesti presidendi ametlikku kodulehekülge. Kõik Toomas Hendrik Ilvese ja Ieva Ilvesega seotu asendati Kersti Kaljulaidi kohta käiva informatsiooniga.

17:33
Geidi Raud
Vana ja uue presidendi vastuvõtt Kunstimuuseumis. (Alar Truu)
17:33
Vana ja uue presidendi vastuvõtt Kunstimuuseumis. (Alar Truu)
17:01

15:44
Helen Pentsa
15:43
Piret Pappel

“Usun ja loodan, et viie aasta pärast on Eestis tänasest rohkem mõistmist ja vähem hukkamõistu. Rohkem abistamist ja vähem häbistamist. Rohkem julgust ja vähem hirme,” sõnas Vabariigi President Kersti Kaljulaid täna parlamendis riigipea ametivandele järgnenud kõnes. 

Ta rõhutas, et 25 aastat tagasi taastatud Eesti Vabariik on nüüdseks 21. sajandi demokraatlik riik ning tõdes: “Selles on kõigi Eesti inimeste panust hoolimata sellest, milline on nende elukoht, eluala või elujärg.” “Täna sünnivad juba lapsed, kelle jaoks okupatsioon on vanavanemate mälestustes. Vaba Eesti lapselapsed. Meie asi on hoida nende laste usku Eestisse, iseendasse ja tulevikku,” lisas president Kaljulaid.

Tema sõnul on meie ühiskonnas mitmepalgelised kogukonnad üha tähtsamad: “Meil on kodanikuühiskond Eesti, mida me edendame koos. Igaüks loob endale sellist Eestit, nagu tema tahab. Kokku saame meie kõikide riigi.” Riigipea tähtsustas Riigikogus ametisse astumise kõnes haridust ja ettevõtlusjulgust, mis tagavad jõukuse ja heaolu.

“Enesekindlusele lisaks peame oma lastele andma hariduse. See on nende kõige tähtsam tööriist, millega nemad saavad ehitada oma lastele tuleviku,” ütles president Kaljulaid.

15:36
15:28

15:17
Piret Pappel

President Ilves: tänan Eestit võimaluse eest teenida oma riiki

Armas Eesti rahvas siin ja kõikjal maailmas.Lugupeetav Riigikogu ja Vabariigi Valitsus. Ekstsellentsid. Hea valitud president. Mu daamid ja härrad, sõbrad. 

Kümme aastat tagasi andsin siitsamast kõnetoolist ametivande ja kordasin seda viis aastat hiljem. See vanne rakendab presidendi Eesti rahva, meie riigi ja kultuuri kestmise, meie põhiseadusliku korra teenistusse ning selle kaitsele. Eesti põhiseadus kui Eesti rahva kokkulepe on katsumustele hästi vastu pidanud. Ka äsjane, palju vastakaid emotsioone pakkunud presidendivalimise käik oli äärmisel juhul demokraatia grimass, ei enamat, nagu üks mu eelkäija tavatses ütelda. See, et aega läks kauem, ei kahanda grammigi võrra nädala eest saavutatud konsensuse kaalu. See ei pisenda tulemust, see ei heida varju valitud presidendile. Lõpuks valis riigikogu Eestile järgmise presidendi täpselt nii, nagu põhiseaduse loojad soovisid – erakondlik egoism kaotas ja laiapõhjaline kokkulepe võitis.

 President on üks tegelane me demokraatliku elukorralduse tasakaaluvõrrandis. Selles on tähtsaim koht kõrgeima võimu kandja ehk rahva valitud riigikogul – teil siin saalis, mu daamid ja härrad. Teie panete ametisse valitsuse, kes riigikogu antud seaduste ja suuniste alusel korraldab Eesti igapäevast elu. Sõltumatu kohtusüsteem mõistab õigust. Õiguskantsler jälgib, et kõigi põhiseaduslikud õigused oleksid kaitstud. Riigikontroll valvab, et me ühist vara ei kuritarvitataks. See tasakaalustav süsteem seisab muu hulgas sellegi eest, et ükski võimuharu, institutsioon ega isik, ka president, ei saaks teiste arvel ülemäära võimu. Seda tasakaalumehhanismi tuleb hoida ja kaitsta.  

Mu daamid ja härrad. Ma ei tee täna tehtust kokkuvõtet. Ma ei sõnasta poliitilist testamenti, sest elus ühiskond ja elus inimene ei vaja nii sünge sildiga verstaposte. Selle asemel kutsun teid kõiki vaatama julgelt edasi ning mõistma Eesti võimalusi ja rolli suures maailmas. President annab riigikogu ees ametivande Eesti rahvale. Mistõttu tahan tänada kogu rahvast, kelle toel on Eesti viimasel kümnel aastal arenenud ja kasvanud. President üksi ei suuda midagi. Kõik, mida ta teeb ja saavutab, sünnib tänu Eestit kalliks pidavatele inimestele. Enne, kui siit kõnetoolist lahkun, tänan veelkord Eestit võimaluse eest teenida oma riiki. See on olnud kõigis neis ametis, mida olen läbi aastate pidanud, minu suurim õnn, minu suurim au. Eriti selle viimase aastakümnendi ajal. Ma soovin, et nüüdsest jagate te oma tuge ja toetust järgmisele presidendile, Kersti Kaljulaidile. 

Proua president, õnnitlen teid kogu Eesti rahva nimel. Soovin teile sihikindlust ja katkematut energiat Eesti eest seismiseks kodus ja kaugemal. Aga nüüd, mõne minuti pärast, head kaasmaalased, kui ma annan Vabariigi Presidendi ametiketi edasi Kersti Kaljulaiule, siis muutun ma tavaliseks kodanikuks, kõigi nende kohustuste, aga ka õigustega, mis on igal kodanikul. 

Ja sellega, minu sõnad ... saavad ... otsa. Välja arvatud kaks: Elagu Eesti! 

15:15
Andra Nõlvak

Kersti Kaljulaidi ametivanne on antud ja presidendikett kaela asetatud

15:13
Andra Nõlvak

Kersti Kaljulaid seisab riigikogulaste ees, et anda ametivanne

15:11
Andra Nõlvak

President Ilves nimetas 10 aastast ametiaega oma suurimaks õnneks ja auks

15:09
Andra Nõlvak

"President on üks tegelane demokraatliku riigikorra võrrandis," sõnas President oma kõnes

15:05

Rõdul on koha sisse võtnud ka Ieva Ilvese poeg.

(Alar Truu)
15:03

Pressirõdul on kohal näiteks ka Arnold Rüütel ja Taavi Rõivas. Esireas istuvad ka Toomas Hendrik Ilvese lapsed Luukas Kristjan ja Kadri Keiu. 

(Alar Truu)
15:01
Andra Nõlvak

Riigikogus on kohal 85 liiget ja puudub 16

14:57
Karoliina Vasli, riigikogu

Mis on peamised nn koridori- ja kohvikujutud? Arutatakse selle üle, kas ja kuidas mängisid Kaljulaidi presidendiks saamisega seotud kokkulepped rolli ka selles, et Juhan Parts sai viimaks ihaldatud ametiposti Kontrollikojas.

14:55
Karoliina Vasli, riigikogu

Kaljulaid ja Ilves jõudsid riigikokku umbes 14.40 paiku. Kohe algab riigikogu istung ja saalis on lisaks riigikogulastele end sisse seadnud kümned ajakirjanikud, rääkimata kõrgetest ametnikest

14:31
Andra Nõlvak

Lossiuksed avanesid. Kaljulaid ja Ilves väljusid kõrvuti lossist, üheskoos istutakse presidendi ametiautosse ja suundutakse Toompeale. Abikaasad järgnevad Mercedese bussiga.

14:27
Andra Nõlvak, Kadriorg

Spordipoisid teevad lossiesises pargis ossikükki. Tõenäoliselt on tegemist kehalise kasvase tunniga, kus tuldud samuti uudistama.

14:21
Andra Nõlvak, Kadriorg

Nüüd oodatakse Ilvese ja Kaljulaidi väljumist, kes kohe-kohe peaksid suunduma riigikokku. Presidendi auto on igatahes stardivalmis. 

14:19
Andra Nõlvak, Kadriorg

Musta Mercedese bussiga saabus Kaljulaid koos abikaasaga, ka presidendipaar väljus lossist. Muide, Kaljulaid näeb koos abikaasaga äärmiselt kaunis välja! Mida lossis tehakse - kes seda teab! 

14:17
Karoliina Vasli, riigikogu

"Eemale," tõrjub relvastatud politseinik turiste, kes tükivad Toompea lossi ette pilte tegema. Presidendi ametisse kinnitamise eel on riigikogu esinegi piiratud ja niisama sinna kõndima ei pääsegi. Ka majas on täna rangem turvakontroll kui tavaliselt ning ajakirjanikegi liikumine tunduvalt piiratum kui tavaliselt. Kella 14.15 paiku valitseb riigikogu saalis veel tühjus, kohal pole ka kõrgeid külalisi (diplomaatiline korpus jne). Aga nagu suursündmuste puhul ikka öeldakse: vaikus enne tormi.

14:09
Andra Nõlvak, Kadriorg

Presidendilossi ette saabus toonitud klaasidega must Audi -  kes autos istub, ei ole veel teada.

13:58
Andra Nõlvak, Kadriorg

Roosiaiast väljus nüüd ka vahtkond, kes rivistub. Püssid õlal, seisavad mehed liikumatult presidendi ootel. Viiemeheline vahtkond rivistus lossi ette. 

13:49
Andra Nõlvak, Kadriorg

Ajakirjanikud on kohal ja punane vaip sätitakse veel millimeetritäpsusega paika!

13:12
Helen Pentsa

Kanna lipsu nagu president Toomas Hendrik Ilves!

12:59

Uue presidendi ametisse astumine tuleb seekord varasemast pidulikum. Loe täpsemalt SIIT