Maailm

Augustis Päikesesüsteemi naabrusest leitud planeet muutub aina põnevamaks. Selle pinnal laiub ilmselt ookean! (21)

Piret Pappel, 7. oktoober 2016, 10:30
Planeet Proxima b kunstniku kujutlusesFoto: ESO/M. Kornmesser
Augustis teatas Euroopa lõunaobservatoorium (European South Observatory, ESO), et Maale lähima Päikesesüsteemi-välise tähe – Proxima Centauri – ümber tiirleb planeet. Selle omaduste täpsem mudeldamine tundub kinnitavat, et meie saladusliku naabri pinnal on vett.

Proxima Centauri on punane kääbustäht, mis asub Päikesesüsteemist vaid 4,24 valgusaasta kaugusel. Ka see võib tunduda ülipika vahemaana, kuid siiani peeti Maale lähimaks võimalikuks elukõlbulikuks taevakehaks planeeti Wolf 1061c. Selle kaugus meist on 14 valgusaastat.

Proxima Centauri ümber tiirlev planeet Proxima b tundub olevat oma tähest just õigel kaugusel, et selle pinnal võiks leiduda vedelat vett.  Planeet asub küll tähe ligiduses, kuid Proxima Centauri on Päikesest tublisti pisem ning jahedam.

Marseille´ülikooli teadlased arvutasid seni teada olevate andmete põhjal välja Proxima b omadused. Peatselt ajakirjas Astrophysical Journal Letters ilmuva uurimuse põhjal võib planeet olla tõeline veemaailm.

Kui Maa massist moodustab vesi 0,02 protsenti, siis vast leitud planeedi puhul võiks see ulatuda suisa 0,05 protsendini. Planeedi pinnal võivad laiuda kuni 200 kilomeetri sügavusel ookeanid.

Loomulikult on see praegu vaid oletus, kuid annab siiski lootust, et meie tähesüsteemile lähim planeet võiks olla elusolenditele sobilik.

Samal teemal

16. november 2017, 15:55
Päikesesüsteemi lähedalt leiti elukõlbulik planeet
17. veebruar 2017, 14:52
Päikesesüsteemi naaberplaneedil elu ilmselt ei leidu
24. august 2016, 20:18
USKUMATU: meile lähima tähe ümber tiirleb Maa masti planeet
23. august 2016, 11:46
Kas Maale lähima tähe ümber tiirleb elukõlbulik planeet?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee