Maailm

PALVED EI AIDANUD: mehed viskasid naise kividega surnuks (89)

Aadu Hiietamm, 6. oktoober 2016 04:00
KOHUTAV: Afganistanis vähemalt kolmandikku riigist kontrolliv äärmusrühmitus Taliban järgib šariaadiseadusi, mille järgi loobitakse kaks korda abielu rikkunud naised kividega surnuks. Pildil ootab maasse kaevatud augus hukkamise algust 19aastane Rokshana. Teda ümbritsevad musta värvi turbanites mehed.Foto: AFP / Scanpix
Afganistanis suri 19aastane Rokshana maasse kaevatud augus. Musta värvi turbaneid kandnud mehed loopisid naise kividega surnuks. Talle heideti ette abielurikkumist, vahendab uudistekanal N24.  

Ameerika Ühendriigid alustasid 15 aastat tagasi, täpsemalt 7. oktoobril 2001 sõda Afganistanis. Tollane president George W. Bush soovis minna terrorivõrgustiku al Qaeda juhi Osama bin Ladeni skalbi järele. Osama bin Laden suudeti lõpuks tappa järgmise presidendi Barack Obama võimuloleku ajal 2011. aasta mais Pakistanis. Sõda Afganistanis kestab aga siiani. 

Samal teemal

Sõja alguses 15 aastat tagasi ei ennustanud miski konflikti pikale venimist. Tollal võimul olnud Talibani äärmusrühmitus suudeti kiiresti kukutada ja võimule upitati president Hamid Karzai valitsus. Afganistani rahvale lubati rahu, turvalisust ja jõukust. Ühtlasi lubati vabastada sealsed naised, kes jäid Talibani võimuloleku ajal pea täielikult õigusteta ja pidid elama šariaadi seaduste järgi. 

Taliban kontrollib kolmandikku riigist 

Paraku on jäänud need lubadused täitmata. Taliban kontrollib taas vähemalt kolmandikku riigist ja koos selle rühmitusega tulid tagasi ka kiviaja seadused. Naistele ja tüdrukutele ihunuhtluse andmise ja nende kividega surnuks loopimise juhtumite arv kasvab. Kui mullu loendas ÜRO Afganistanis kaheksa sellist juhtumit, siis tänavu esimese kuue kuuga on teateid juba 20 sarnasest juhtumist. 

19aastasele Rokshanale tähendas Talibani tagasitulek piinarikast surma maasse kaevatud augus. Tema kividega surnuks pildumine jäädvustati videole Afganistani keskosas Ghofri provintsis Kalmi Abdaki külas. August paistab välja vaid noore naise pea. Kuulda on tema palveid. Talle lähenevad musta värvi turbaneid kandvad mehed ja viskavad vastu pead kive. Need tabavad laupa, kõrvu, kukalt. Naise hääl muutub valjemaks ja teravamaks. Kuid miski ei aita. Kividega loopimine lõpeb alles siis, kui Rokshana on surnud. 

Saksa ajakirjanikud kohtusid hiljuti Heratis Rokshana isa Abdul Karimi ja ema Hanifaga. Nende silmi valguvad tütrest rääkides pisarad.  Rokshana oli elurõõmus tüdruk, kes aitas meelsasti lambakasvatajatest vanemaid. Rokshanale meeldisid kleidid ja ta vahetas neid tavaliselt kolm korda päevas. Kui tütar sai 15aastaseks, pandi ta mehele veresugulasele. Isa sõnul oli see hea valik ja ka Rokshana oli rahul. Ühel heal päeval saabus küla mullale külla vennapoeg. Kuu aega hiljem nägi keegi Rokshanat mulla vennapoja mootorratta tagaistmel. 

Kaks abielurikkumist lõpeb surmaga 

Šariaadiseaduste järgi oli tegemist suure patuga. Rokshana seaduslik mees tundis end petetu ja reedetuna. Ta teatas, et ütleb end naisest lahti ja soovib saada 70 000 afgaani (umbes 950 eurot) valurahaks.  Seda raha Abdul Karimil ei olnud. Rokshanast lahti ütelnud mees nõustus lõpuks valuraha saamise asemel abielluma Rokshana noorema õega, vaid seitsmeaastase Fatimaga. Pärast Fatima mehelepanekut ei ole isa teda enam näinud. 

Tükk aega otsis Abdul Karim Rokshanale uut meest ja lõpuks ka leidis. Kuna tegemist oli häbistatud naisega, siis kõlbas Rokshana vaid nii-öelda teiseks naiseks. Ta hakkas elama mehega, kel juba oli kodus naine olemas. 

Talibani kontrollitaval territooriumil kehtivate seaduste järgi peab aga teist korda mehe juurest ära jooksev naine surema. Ja nii ka läks. Rokshana teine mees võttis ühendust Talibaniga ja šariaadikohtu otsusel loobiti abielurikkuja kividega surnuks. 

Tema isa ja ema pandi otsuse täideviimise ajaks kodumajja kinni. Alles pärast surmaotsuse täideviimist lubati isa tütre verise laiba juurde. 

Abdul Karim ja tema naine Hanifa lahkusid kodukülast ja elavad nüüd väga vaeselt Heratis. Nemadki langesid pärast vanema tütre hukkamist põlu alla. 

Afganistani voolavad abimiljardid 

Hoolimata sellest, et lääneriikide toetusel võimul püsivas valitsuses lokkab endiselt korruptsioon ning valitsus kontrollib parimal juhul kahte kolmandikku riigist, jätkatakse Afganistani miljardite eurode matmist. 

Brüsselis lõppenud Afganistani abistajariikide konverentsil otsustati eile, et aastatel 2017–2020 saab Afganistani valitsus arvestada kuni 14 miljardi euroga ehk 3,5 miljardi euroga aastas. Kuni 1,7 miljardit ehk vähemalt 400 miljonit sellest annab Saksamaa valitsus.

Samal teemal

03.08.2018
ŠARIAADIKOHUS: piitsa- ja kepihoobid parandavad inimest
15.02.2018
KOHUTAV: abieluvälises suhtes olnud mees loobiti kividega surnuks
07.10.2016
Pakistanis karmistati aumõrvadega seotud karistusi
07.10.2016
ÜRO raport: Tüdrukud kulutavad keskmiselt 40% rohkem aega majapidamistöödele kui poisid